– Mieszkańcy polskich miast będą musieli przyzwyczaić się do sytuacji, że spotkają na ulicy żołnierzy z karabinem w dłoni. Obrona terytorialna to będzie normalne wojsko, ale z innymi uprawnieniami – powiedział płk A. Mikołajczyk podczas 40. sesji Rady Miejskiej w Przemyślu.
Wystąpienie pułkownika dyplomowanego Arkadiusza Mikołajczyka, szefa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, poświęcone tworzoniu formacji i jej współpracy ze społecznością lokalną zdominowało jubileuszową sesję, ale część radnych i obserwatorów, zwykłych mieszkańców Przemyśla, wprawiło w osłupienie.
– Rozumiem, że trzeba wzmacniać obronność, że trzeba być przygotowanym na wszelkie możliwe scenariusze, ale pan pułkownik chyba się zagalopował. Opowiadał o tym w taki sposób, jakby u naszych granic stała potężna armia[paywall], chcąca jutro zaatakować nasz kraj i go zniewolić. Rozumiem wojskowy polot, ale kiedy to słyszałem, włos jeżył mi się na głowie. Bo oto poza strukturami Wojska Polskiego powstaje armia , która nie wiadomo, jakie będzie miała zadanie. Z widokiem żołnierzy z karabinami na ulicach miasta miałem styczność w stanie wojennym. I tych obrazków mam już dość – stwierdził jeden z gości, przemyślanin w średnim wieku, który przybył posłuchać obrad.

fot.Agata Czereba / UM Przemyśl
Płk dypl. A. Mikołajczyk musiał odpowiedzieć na wiele pytań, które kierowali do niego przede wszystkim radni Platformy Obywatelskiej oraz poseł tej partii Marek Rząsa. „Dlaczego Przemyśl nie jest siedzibą batalionu OT?”, „Kto zgłasza się do służby?”, „Czy członkowie OT będą trzymać broń w domach?” – pytano. – Przemyśl nie może być siedzibą batalionu, bo byłby na pierwszej linii frontu. Jest to niemożliwe z punktu widzenia taktycznego i operacyjnego. Do podkarpackiej brygady chętni nie zgłaszają się po to, aby zarobić, a często słyszę taki argument. Zgłosiło się ledwie 10 procent osób bezrobotnych. Tu nie decydują pieniądze, a chęć służenia ojczyźnie. Na razie nasi żołnierze nie będą mieć broni w domach. Ta będzie w magazynach, jeden z największych ulokowany zostanie w Przemyślu – tłumaczył płk Mikołajczyk, który nazwał tworzone formacje potomkami żołnierzy Armii Krajowej i powstałej na jej zrębach cywilno-wojskowej organizacji – Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”.
Szef 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej potwierdził, że mieszkańcy Przemyśla będą mogli spotkać np. podczas niedzielnego spaceru uzbrojonych żołnierzy obrony terytorialnej. Wszystko dlatego, że będą się oni szkolić właśnie na terenie miasta. Przemyska kompania – na wyraźne życzenie prezydenta miasta Roberta Chomy – będzie działać tu i teraz, czyli tylko i wyłącznie na terenie Przemyśla. – Aby dobrze wykonywać swoją pracę, muszą poznać miasto. Będą wydzielone specjalne strefy odpowiedzialności, w których będą działać – stwierdził płk dypl. A. Mikołajczyk.
Niektórzy zastanawiali się, czy żołnierze OT będą składać przysięgę wojskową. Będą, ale tylko ci, którzy wcześniej nie służyli w armii w ramach np. służby zasadniczej. Złożą ci, którzy nie byli w wojsku, a także ci, którzy nosili już mundur, choćby policji czy straży granicznej.
Płk dypl. A. Mikołajczyk sporo mówił o uprawnieniach formacji. Są dwa zasadnicze na wypadek pokoju i wojny. W czasie pokoju będą służyć społeczności lokalnej czy udzielać się w zakresie zarządzania kryzysowego, np. podczas powodzi. W razie wybuchu wojny natomiast będą służyć pomocą wojskom operacyjnym, prowadząc choćby działania dywersyjne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To będzie tak jak np.: w Izraelu, gdzie na ulicach i przed sklepem stoją żołnierze i to obojga płci. Dzieci idące na spacer ochraniają żołnierze pod bronią na początku i na końcu kolumny... kto nie był, ten nie wie czym to pachnie.
nic sie nie dzieje bez przyczyny pamietajcie ze wladze wiedza wiecej niz obywatele
We Francji zwłaszcza w Paryżu jest to na porządku dziennym. Nie wiem skąd takie zdziwienie wielkie. Bezpieczeństwo przede wszystkim
Przemyska badziew bez inteligencji
Spermą ci pachnie przemyślanko rombanko
Gościu, Przemyśl to nie Paryż i nie chcę Paryża w Przemyślu
waflu, i tobie też, zwłaszcza w dupala
Co co co? Jakie wojsku nie budjet jak sobie sam kałachem siem obroniem jak mi zus nie zabierze to kupie sobie sam bron aj i sie obronie aj nie a co to jak nie gdzie a was je bie. Hahah
Spejson gdzie masz koks za dyche bo na szerszenia patrzysz jak ci koło tyłka lata
do tumana "orły team", "anty baunty", "wafel", "jarosław", "haha", "Rudy", "plus", "monika", "masa" - a wiesz ty kondonie dziurawy, że niebawem będziesz potrzebował wizy, żebyś mógł do Przemyśla przyjechać i po śmietnikach grzebać? a wiesz, ty ludzki ogryzku, jak się robi sałatkę z buraków? podpowiadam: wrzuca się granat do pks-u!
Będzie raczej jak w Indonezji. Tam też w latach 60. XX wieku stworzono takie paramilitarne, prawicowe oddziały na wzór obrony terytorialnej. Też ochoczo wstępowała do nich młodzież, marząca o byciu "wyklętymi" i zabijaniu komuchów...Dziś idziemy tą samą drogą - Macierewicz zbroi kiboli, a za kilka lat okaże się, że cała ta obrona terytorialna to zwykła gangsterka, zastraszająca lewaków, KOD, czarne marsze i Ukraińców, wynajmowana przez biznes by zastraszać związkowców... Wtedy premier Kukiz i wicepremier Korwin będą nam mówić to, co mówi dziś wiceprezydent Indonezji. Będą tłumaczyć, że słowo "gangster" pochodzi od angielskiego słowa "free men", i że potrzebujemy takich gangsterów, bo przecież gdyby wszyscy, co dostali broń, pracowali tylko dla państwa, bylibyśmy narodem biurokratów. Dokładnie tak to dziś wygląda w Indonezji. Nie wierzycie? Obejrzyjcie zjazd indonezyjskiej OT i posłuchajcie wiceprezydenta kraju: www.youtube.com/watch?v=O3Eieih3I4A
dajcie lepiej obywatelowi dostęp do broni a on sam w chwili zagrożenia zareaguje i obroni siebie, swoją rodzinę i bliskich. Może bardziej przeszkolcie straż miejską. policje po cywilnemu daj cie na ulice. tam gdzie będzie wojsko nikt normalny nie przeprowadzi ataku .. . . tak mi się wydaje przynajmniej ... Nie ma się co nakręcać z tym wojskiem. !!!
Powiada pan pułkownik, że spacerować będą ulicami grodu? A jak spotkają ze trzech "zielonych ludzików" z GRU, to kto kogo?
Ty sbprzedaj sb mózg downie jebany ...
Nie wpuszczajcie tych sqrwieli to wojsko nie będzie musiało łazić po ulicach a jak wpuscicie to te prostytutki z sejmu trzeba pociągnąć do odpowiedzialności za każdego skrzywdzonego Polaka ... Zamknąć granicę , przywrócić kontrolę i wojsko będzie bawiło się w koszarach czy na poligonach do tego przeznaczonych. Ja nie widzę powodu żeby wojsko łaziło po ulicach za to widzę powód żeby pozamykać polityków którzy pod swoimi rządami wpuszczają do kraju byle kogo bez sprawdzenia ...
To nie będzie tak wyglądać, że cały czas na ulicach będą stać żołnierze z bronią. Żołnierze będą wzywani tylko gdy coś się będzie działo w czasie zagrożenia bojowego lub np. Zgubi się kobieta - rozpoczynamy poszukiwania, idzie powódź - jesteśmy zawiadamiani i budujemy wały. Nie tylko będziemy stać z bronią, ale służyć społeczeństwu poprzez pomoc. Właśnie dlatego są tworzone te bataliony.
Przemyślanie, jeśli oczywiście nie są dziećmi albo młodocianymi, to dobrze wiedzą i pamiętają, ze na Przemyskich ulicach widok żołnierza a nierzadko żołnierza z bronią, to widok codzienny od schyłku XIXw. do (jeszcze) całkiem niedawnych czasów.
Boze jak czytam te odpowiedzi smierdzi mi tu gimbaza...wszyscy potrafia kurwowac obrqzac przez neta a tak naprawde to nic nieznaczace smiecie na liscia ktore swoja flustracje wylewaja na takich forach :) zal mi was dzieciaczki :)
Boze , jezyk Polakow przeraza. Dajciez spokoj!
Zbrojne ramię PISoBOLSZEWI wyjdzie na ulicę. ORMO reaktywacja, suweren będzie przeszczęśliwy :)
To jest wojsko OT 500+ za odbyte ćwiczenia a potem na browara
...a raczej tak im się zdaje...
Nie widzę jakoś potrzeby. Wojsko którego prawie nie ma w Przemyślu jeśli będzie trzeba? ALE BOJÓWKI MACIAREWICZA????.ORMO w Wojskowych mundurach tylko w razie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej albo stanu wojennego.
Jakoś słabo widzisz, tak jak i pozostali zwolennicy PO których po wypowiedziach sądząc tu nie brakuje. Wojna jest nie unikniona, tylko kwestia czasu kiedy nas dosięgnie. Każdy przeszkolony człowiek będzie się liczył. Rząd robi za mało w tej materii, powinien wrócić pobór co najmniej roczny a w niektórych dziedzinach dłuższy bo sprzęt jest skomplikowany i trzeba czasu aby nauczyć się nim posługiwać. Z historii wiemy że w czasie wojny wykorzystując brak struktur państwa lub jego osłabienie wszelkiej maści V kolumna się uwidacznia ,niejednokrotnie w bardzo dramatyczny dla ludności cywilnej sposób. Przykład działań nacjonalistycznych band ukraińskich na Wołyniu czy Lubelszczyźnie i podkarpaciu. Mamy gwarantowany konflikt z nacjonalistami ukraińskimi jeśli wybuchnie wojna i w Przemyślu każdy przeszkolony i uzbrojony żołnierz jest na wagę złota. Problem w tym że zwolennicy PO albo tego nie rozumieją albo celowo działają na szkodę państwa. To PO wprowadziła do parlamentu szowinistów z mniejszości ukraińskiej, potomków "walecznych" z upa. to oni działali i nadal działają na osłabienie państwa polskiego, to oni wyznają zasadę że im gorzej w Polsce ,im słabsza tym lepiej. To oni stoją za szmuglem broni z Ukrainy do Polski, i w końcu niejeden z nich brał udział w walkach w Donbasie nabierając doświadczenia. A państwo polskie to toleruje mimo że celowy udział w wojnie jest zabroniony prawem i powinni stanąć przed sądem.
Malo wam jeszcze czasow z JARUZELSKIM I BREZNIEWEM.WTEDY BY£ A CISZA NOCNA.NIE MYSLCIE ZE SIE TO POWTORZY.JA I TAK BEDE CHODZIC.MAM WAS W DUPIE.CHCECIE WOJNY TO SEROBCIE ALE NNIE W POLSCE.DOSC TEN KRAJ CIERPI NONSTOP.JESTESCIE KRETYNI.S£UZBE WOJSKOW ZNIESLISCIE A TERAZ ZBROJENIA.MAM TO W DUPIE.CZY KOMUNA CZY BOLSZEWIKI DEMOKRACJA SOLIDARNOSC JESTESCIE KUPA BANDZIOROW I NIC WIECEJ.JEBNIJCIE BOMBE ATOM I PO JAKA CHOLERE SIE MECZYC LATAC JAK IDIOTA Z KARABINEM...LEPIEJ CZERNOBYL BYSCIE POSPRZAYALI A NIE DAJECIE POZWOLENIE NA WCHODZENIE NA TEREN GDZIE POGINELI BIEDNI LUDZIE.A TERAZ £AZA TAM ROZNE ZMUTOWANE ZWIERZAKI CZY LUDZIE.WIEM NIE ZAPRZECZAJCIE.ZAS£ONILISCIE JAKIMIS RZECZAMI ZEBY PRZYKRYC I NASERMATER.POGRATULOWAC.POLSKA DOSC CIERPI WCIAZ NIEUSTANNIE.WYJEDZCIE Z TYM WOJSKIEM I NIE STRASZCIE LUDZI.WY JAK PLAGA.WCIAZ NA WSZYSTKICH NARZEKACIE WY JESTESCIE GORSI NIZ COKOLWIEK POMYSLEC.MAM W DUPIE WOJSKO.NAWET JAK COS BEDA CHCIELI MI GADAC I ROZKAZYWAC NIE USTAPIE NIGDY.JA ICH NIEZAPRASZAM NIECH SIE OD LUDZI ODPIEPRZA.BEDE ROBIC TO CO MI SIE PODOBA NAJWYZEJNIE BEDA MUSIELI ZAJEBAC.ZEGNAM.NIE USTAPIE!!!!
Jak zwykle przychodzę tu poczytać komentarze... Xd
Tak, a świstak siedzi i zawija je w te sreberka.
Przestań ćpać bo twoje odloty są coraz bardziej niebezpieczne.
Ludzie ale was agresja i mściwość przełączcie się na 432hz. Bardzo dobrze że jest taki pomysł w sytuacji że zagraża nam z każdej strony coś niech obywatel czuje się bezpiecznie. Obrona terytorialna jest opłacana z naszych podatków tak i ja się zgadzam na to a jeśli ci nie pasuje to bierz walizki i wypad do egiptu. I jeśli ktoś pisze że to hołota to obraża młodych ludzi z pasją, są to osoby dla których ten kraj coś znaczy a nie lemingi siedzące przed kompem i narzekające na życie.
do goscV - człowieku czy zdajesz sobie sprawę z tego ,że zgadzasz się na jeszcze większe ograniczenie własnej wolności? , już teraz śledzą Cię kamery w mieście , telefon masz kontrolowany ,zamiast gotówki płacisz plastikiem wiedzą co kupujesz i gdzie jesteś na daną chwilę i jeszcze domagasz się wojska na ulicach miasta ?,czy Ty jeszcze normalny jesteś??? czy już całkowity NIEWOLNIK SYSTEMU - który za Ciebie myśli jak masz żyć??!!
Mięso armatnie jest potrzebne na wypadek wojny dlatego utworzono Obronę Terytorialną
Ciekawe co na to powie Catwoman? Jakoś cicho siedzi, czyżby nie miała odpowiedzi w temacie?
A myślałem że BOTy występują tylko w CS. Jest taki stary przebój z lat 90 grupy SKANER pt.Żołnierz coś dla takiej formacji
wszstko zalezy poc beda na ulicach -jesli z powodu ćwiczeń wszystko ok jesli maja pełnic funkcje policyjne absolutnie NIE
To będzie tak jak np.: w Izraelu, gdzie na ulicach i przed sklepem stoją żołnierze i to obojga płci. Dzieci idące na spacer ochraniają żołnierze pod bronią na początku i na końcu kolumny... kto nie był, ten nie wie czym to pachnie.
nic sie nie dzieje bez przyczyny pamietajcie ze wladze wiedza wiecej niz obywatele
We Francji zwłaszcza w Paryżu jest to na porządku dziennym. Nie wiem skąd takie zdziwienie wielkie. Bezpieczeństwo przede wszystkim