Reklama

Wielka manipulacja radnych koalicji

Rezolucja przygotowana przez przemyskich radnych Platformy Obywatelskiej była zdecydowanym sprzeciwem wobec niedotrzymania przez Zarząd Województwa Podkarpackiego ustaleń w zakresie procesu połączenia szpitala miejskiego i szpitala wojewódzkiego przy Monte Cassino oraz innych działań, powodujących destrukcję służby zdrowia w Przemyślu. Po „przeróbce” przez radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienia dla Przemyśla wyszła... piękna laurka!

Aby przedyskutować i przegłosować rezolucję na 9 lutego br. zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Jej obserwatorem był m.in. poseł PO Marek Rząsa. – Powiem szczerze, jestem zszokowany tym, co widziałem. Po trzech godzinach dyskusji radni PiS zaproponowali poprawki, które wykastrowały treść i sens projektu PO. Nie uwzględniono przy tym wniosku radnych PO, by radni PiS napisali swoją rezolucję i by wtedy poddać obie pod głosowanie. Niestety, poddano pod głosowanie zręcznie i z premedytacją ocenzurowaną wersję rezolucji i przyjęto ją głosami radnych PiS oraz radnych partii pana prezydenta Chomy, czyli Porozumienia dla Przemyśla. Ocenę tego, co się stało, pozostawiam mieszkańcom Przemyśla, pacjentom, ich rodzinom, pracownikom szpitali i wymienionych w rezolucji PO innych placówek medycznych – stwierdził M. Rząsa[paywall].

Co zawierała rezolucja PO?

Radnym opozycji chodziło przede wszystkim o: złamanie ustaleń odnośnie połączenia wspomnianych szpitali, planów przeniesienia Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Przemyślu do Rzeszowa, planów przeniesienia oddziału psychosomatycznego z byłego szpitala miejskiego w Przemyślu do szpitala w Żurawicy. Słusznie (bo niejednokrotnie była o tym mowa – przyp. aut.) dowodzili, że ustalenia o połączeniu szpitali przewidywały konieczność rozwijania działalności przy ul. Słowackiego w oparciu o oddziały zachowawcze przenoszone z Monte Cassino lub nowo powstałe. Ponadto gwarancje zatrudnienia w połączonej placówce miał mieć personel przenoszonych oddziałów, a zabezpieczenie medyczne mieszkańców miasta i regionu nie miało ulec pogorszeniu. Tymczasem zarówno Sejmik Województwa Podkarpackiego, jak i dyrektor szpitala zadeklarowali potrzebę opuszczenia budynków przy ul. Słowackiego celem ustąpienia miejsca szpitalowi wojskowemu. Jednak z pisma Ministerstwa Obrony Narodowej oraz treści odpowiedzi na interpelację poselską wynika, że nie ma planów reaktywacji szpitala wojskowego w Przemyślu. Zdaniem radnych PO stanowiły jedynie zasłonę dymną mającą umożliwić dyrektorowi Piotrowi Ciompie złamanie podjętych ustaleń i rzeczywiste wygaszenie działalności szpitalnej przy ul. Słowackiego.

Reklama

W rezolucji sporo miejsca poświęcono niezrozumiałej i niedopuszczalnej praktyce pomijania samorządu Przemyśla, reprezentującego ogół społeczności miejskiej, w opiniowaniu i podejmowaniu decyzji kluczowych  z punktu widzenia zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców miasta. Na skandaliczne wręcz okoliczności opiniowania projektu uchwały w sprawie połączenia szpitali, bez udziału przedstawicieli przemyskiego samorządu, wskazał sam prezydent Przemyśla Robert Choma. Radni PO zaapelowali do marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla o podjęcia bezzwłocznego i rzeczywistego dialogu z prezydentem Przemyśla, Radą Miejską w Przemyślu i parlamentarzystami, którego celem byłoby powstrzymanie działań zmierzających do destrukcji systemu opieki zdrowotnej w Przemyślu.

Co zawiera rezolucja PiS?

Radni koalicji rządzącej w mieście (PiS, Porozumienie dla Przemyśla) oskarżyli opozycję, że wykorzystuje temat szpitala w celach politycznych. Kompletnie zmienili sens pierwotnej wersji i przeforsowali ją według swojej koncepcji. Zapisano w niej m.in.: „(...) Rada Miejska w Przemyślu, dostrzegając trudności w zakresie przeprowadzenia procesu restrukturyzacji szpitali w Przemyślu, pozytywnie ocenia zmiany w zakresie poziomu świadczonych usług zdrowotnych niektórych oddziałów. Wyraża zadowolenie z pozyskania środków finansowych w ramach RPO Województwa Podkarpackiego i ma nadzieję, że ten proces będzie kontynuowany. Radni Miasta Przemyśla są zgodni, że przeprowadzenie procesu wymaga szczególnej wrażliwości, ale też konsekwencji ze strony kadry zarządzającej szpitalami, jak i Zarządu Województwa Podkarpackiego jako podmiotu tworzącego. Dlatego – mając na uwadze dobro mieszkańców Przemyśla – z uwagą będziemy śledzić proponowane i wprowadzane zmiany (...)”.

W rezolucji radni zwracają się do Zarządu Województwa Podkarpackiego i prezydenta miasta Przemyśla o kontynuowanie dialogu uwzględniającego złożoną sytuację służby zdrowia w Przemyślu i oczekiwania mieszkańców miasta w zakresie modelu szpitalnej opieki zdrowotnej w mieście.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2017-02-13 21:08:17

    No cóż, jak zwykle podwójna twarz PiS-u. Po prostu oszustwo na każdym kroku...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bnbtysz - niezalogowany 2017-02-13 22:42:08

    K.....a k......wie łeb nie urwie, alleluja i do przodu a kasa leci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    No - niezalogowany 2017-02-14 07:29:24

    Sitwa PO walczy z sitwą PiS o władzę i wpływy w szpitalu. I o kasę .....mieszkańców.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama