Reklama

Łączyli przyjemne z pożytecznym. Recykling to ważna sprawa!

Grupa złożona z nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie odwiedziła stolicę Łotwy – Rygę. Wizyta miała związek z realizacją projektu Erasmus+ „On the Ark at 5 minutes to 12”. Tematem przewodnim spotkania z rówieśnikami był recykling.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, trzech „spotkaniach” wirtualnych (maj, wrzesień i  październik 2021 r.), które absolutnie nie mają mocy spotkań bezpośrednich, w dniach od 16 do 21 stycznia br. uczniom SP w Stubnie udało się wreszcie spotkać z koleżankami i kolegami z Niemiec, Rumunii i Łotwy[paywall].

Wielka szkoda – jak sami mówią – że nie udało się dotrzeć do Rygi młodzieży z Norwegii i Włoch. Wszystko ze względu na sytuację epidemiologiczną i przepisy obowiązujące w ich krajach.

Tematem, nad którym wspólnie pracowali, był recykling. Poszukiwali przede wszystkim odpowiedzi na pytanie: dlaczego jest on tak ważny? Ale również na to, jak poszczególne kraje radzą sobie z  przetwarzaniem tego, co da się powtórnie wykorzystać i jak sami możemy i powinniśmy aktywnie włączać się w ten  proces.

Najpierw prezentacje

W pierwszym dniu projektu uczestnicy prezentowali przygotowane przez siebie materiały przedstawiające swoje kraje, szkoły oraz analizy dotyczące poziomu recyklingu.

Następnego dnia odwiedzili nowoczesne wysypisko odpadów niedegradowalnych. Przewodnik oprowadziła ich po „ścieżce dydaktycznej” zakładu, wyjaśniła procesy technologiczne służące do produkcji biogazu, odpowiadała na pytania.

Reklama

– Tuż obok zakładu znajduje się pięć hektarów szklarni, gdzie wykorzystuje się biogaz powstały podczas naturalnych procesów rozkładu. Produkuje się tam pomidory i ogórki. Obejrzeliśmy również ciekawą prezentację, skorzystaliśmy z gier interaktywnych związanych tematycznie z omawianym zagadnieniem – powiedziała jedna z uczestniczek wyprawy.

Potem przyszedł czas na działania praktyczne, czyli przekonanie się, jak pożytecznie wykorzystać materiały z recyklingu. Wybór padł na drewno i budowę budek lęgowych dla ptaków.

W międzynarodowych zespołach, na podstawie rysunku technicznego i przygotowanych wstępnie materiałów pozyskanych z palet, uczniowie bardzo sumiennie i staranie wykonali swoje projekty.

– Jesteśmy pewni , że ptasie domki już wkrótce znajdą swoich skrzydlatych mieszkańców – zapewniła.

Reklama

Czas wolny

Łotysze to bardzo gościnny naród, więc znakomicie zorganizowali przyjezdnym czas wolny. Przeważał tryb aktywny – jak najwięcej zajęć organizowano na świeżym powietrzu. Były: łyżwy, zjazdy na gumowych oponach, wysoka wieża widokowa w pobliskim parku, wieczorny spacer pięknie oświetlonymi ulicami miasta.

Były też: kręgle, muzeum sztuki nowoczesnej i „poszukiwanie skarbów” – aktywny i bardzo lubiany sposób na odkrywanie i poznawanie najciekawszych zakątków Rygi. W ostatnim dniu uroczyste rozdanie certyfikatów i dyskoteka pożegnalna z karaoke.

– Czas minął szybko i trudno było się rozstać. Wróciliśmy nieco zmęczeni, lecz pełni wrażeń i nowej wiedzy. Będziemy pamiętać, że proces recyklingu niesie za sobą niezliczoną ilość korzyści – wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka, stan środowiska naturalnego, uniemożliwia całkowite pogrążenie się naszej planety w odpadach.  Uświadomiliśmy sobie, że natura codziennie obdarza nas swoim bogactwem. Warto zatem dbać o nią każdego dnia. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wspólnie uczyć się i spędzać czas wolny, rozmawiać, nawiązywać nowe znajomości, używać „żywego” języka angielskiego w kontaktach rówieśniczych. Teraz kolej na nas, czekamy na naszych partnerów w kwietniu i mamy nadzieję na równie udane spotkanie – podsumowali zgodnie.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama