Adolf Ebenberger urodził się 24 października 1840 r. w Kosienicach. Przez całe życie zapisywał się w historii tej miejscowości, Przemyśla i okolic. Brał udział w powstaniu styczniowym. Zmarł 13 grudnia 1910 r. i został pochowany na miejscowym cmentarzu w Kosienicach. Od teraz o jego mogiłę i pamięć, szczególnie dbać będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach.
Uroczyste przekazanie pod opiekę uczniów mogiły Ebenbergera odbyło się w poniedziałek 8 maja br. w Kosienicach. Tradycyjnie rozpoczęto od mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy, którą koncelebrowali ks. Marian Hofman i ks. Andrzej Ryznar.
– Spotkaliśmy się dziś przy grobie Adolfa Ebenbergera. Spotkanie to nieprzypadkowe, bo właśnie dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Pamięci Narodowej, Gminy Żurawica oraz społeczności szkolnej na czele z inicjatorem przedsięwzięcia, nauczycielem historii Maciejem Dudą udało się wyremontować nagrobek naszego powstańca, postaci, która swoim bogatym i szlachetnym życiorysem pięknie zapisała się na kartach historii naszej gminy – mówił włodarz żurawickiej gminy Tomasz Szeleszczuk.
Uczniowie, którzy 8 maja oficjalnie przejęli obowiązek i honor dbania o miejsce wiecznego spoczynku Adolfa Ebenbergera, w asyście szkolnego sztandaru złożyli na mogile wiązankę i zapalili znicze.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze