Reklama

108. urodziny „Pancerza”. Piękny jubileusz najstarszego żyjącego czołgisty batalionu w Żurawicy


Kilkanaście dni temu 108 (!) lat skończył najstarszy żyjący czołgista batalionu w Żurawicy kpt. Tadeusz Lutak ps. „Pancerz”. To była znakomita okazja, aby złożyć dostojnemu jubilatowi życzenia 200 lat. Na uroczystościach nie mogło oczywiście zabraknąć delegacji 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy na czele z jego dowódcą ppłk. Marcinem Komorkiem.


Jest legendą. Jednym z ostatnich żyjących żołnierzy kampanii wrześniowej, w czasie okupacji uczestnikiem konspiracji. Pochodzi z Żarnowej koło Strzyżowa. Mimo sędziwego wieku cieszy się dobrym zdrowiem, aktywnie uczestniczy w wydarzeniach upamiętniających wydarzenia z okresu II wojny światowej i okresu powojennego.

Przed jej wybuchem dostojny jubilat służył i ukończył szkołę podoficerską w ówczesnym II Batalionie Pancernym w Żurawicy, którego spadkobiercą jest obecny 1. Batalion Czołgów. Już od pierwszego dnia wojny był w walce jako goniec motocyklowy. Najpierw podkrakowskie Balice, potem Jordanów, Nowy Wiśnicz, okolice Kolbuszowej, Stary Dzików, gdzie dostał się do niewoli...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 56% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/09/2025 19:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama