Reklama

13 grudnia minęło 40 lat, a w Jarosławiu pamięć wciąż żywa

15/12/2021 15:42

W poniedziałek, 13 grudnia, minęło 40 lat od ogłoszenia w Polsce stanu wojennego. Z tej okazji w jarosławskiej kolegiacie, na terenie opactwa oraz w budynku „Sokoła” zorganizowano wydarzenia kulturalne, religijne i patriotyczne dla uczczenia ofiar i bohaterów tego mrocznego okresu.

Patriotyczne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się w jarosławskiej kolegiacie. Tu odbył się koncert w wykonaniu uczniów Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu, a po nim wierni modlili się za ofiary stanu wojennego podczas mszy świętej.

Po jej zakończeniu[paywall] zebrani przemaszerowali na teren jarosławskiego opactwa, gdzie pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki delegacje parlamentarzystów, samorządowców, związkowców NZZ „Solidarność”, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział Wojewódzki w Jarosławiu oraz służb mundurowych złożyły kwiaty.

Druga część wydarzeń związanych z uczczeniem pamięci ofiar stanu wojennego odbyła się w budynku „Sokoła” mieszczącym Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Tu zorganizowana została prelekcja historyczna przygotowana przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a zwieńczeniem wieczoru był koncert zespołu Bardowie Solidarności.

Organizatorami obchodów było Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział Wojewódzki w Jarosławiu, Region Ziemi Przemyska NSZZ „Solidarność” oraz burmistrz miasta Jarosławia.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama