Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej „Kto Ty jesteś – Polak mały” na stałe wpisał się już w kalendarz okolicznościowych imprez organizowanych na terenie gminy. W tym roku ściągnął aż 140 młodych artystów, co świadczy o tym, że wydarzenie nie słabnie na popularności. 28 kwietnia odbyła się już 9. jego edycja.
Cel konkursu organizowanego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Orłach, pod patronatem gospodarza gminy Bogusława Słabickiego oraz czujnym okiem dyrektor placówki Renaty Iwanów, pozostaje niezmienny od pierwszej edycji.
Poprzez popularyzację pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej organizatorzy pragną zaszczepiać w młodym pokoleniu umiłowanie dla rodzimej kultury i tradycji. Konkurs sprzyja też międzypokoleniowej integracji i stwarza płaszczyznę do prezentacji talentów wokalnych, których – jak pokazuje każda kolejna edycja – w powiecie nie brakuje.
– O patriotyzmie można nie tylko mówić, ale również śpiewać, a pieśni patriotyczne wykonywane przez młodzież oraz dzieci brzmią wyjątkowo i pozwalają wierzyć, że młode pokolenie, pomimo trudności, jakie stawia im świat, wyrośnie w duchu poszanowania wartości oraz tradycji polskiej historii – podkreśla koordynująca przedsięwzięcie Agata Wąsacz, nauczycielka muzyki i fizyki.
Młodzi artyści w ramach konkursu stanęli do rywalizacji, podzieleni na trzy kategorie wiekowe, poddając się ocenie jurorów, w którego składzie znaleźli się: Kazimierz Łysy, Joanna Gibała-Szelążek oraz Małgorzata Glesman. Wzięli oni pod lupę interpretację utworu, dobór repertuaru, jego przesłanie i ogólne wrażenie artystyczne.
Nie mieli łatwego zadania, bo spośród[paywall] wszystkich wykonań trudno było wybrać te najlepsze. Chwytające za serce patriotyczne ballady, popularne przeboje oraz tzw. piosenki żołnierskie stały na bardzo wysokim poziomie.
Ostateczny werdykt jury brzmiał następująco. Pierwsze miejsce w kategorii solista dziecięcy (kl. I-III) zajęła Klara Sawuła (SP w Zadąbrowiu), drugie przypadło Szymonowi Rzepie (SP w Walawie), a trzecie Amelii Szylar (SP Trójczycach). Pośród uczniów klas IV – VI pierwszym miejscem nagrodzono Maję Cząstkę (SP w Drohojowie), drugim – Maję Jaroch (SP w Wyszatycach), a trzecim Aleksandrę Lubczyńską (SP w Nizinach). Nagrodzeni w najstarszej kategorii wiekowej (kl. VII – VIII) to: Julia Jakubczak z SP w Orłach (1. miejsce), Wojciech Cynk z SP w Małkowicach (2. miejsce) i Maja Musz z SP w Nizinach (3. miejsce).
Osobno nagrodzono wykonania grupowe. W kategorii zespół/chór (kl. I-III) pierwszą lokatę zajęła SP w Małkowicach, drugą – SP w Nizinach, a trzecią – SP w Trójczycach. W tej samej kategorii nagrodzono również reprezentacje starszych klas (IV – VIII). Pierwszym miejscem może się pochwalić chór SP w Orłach, drugim – SP w Trójczycach, a trzecim – SP w Stubnie.
Dopisali nie tylko uczestnicy, ale też goście. Na wydarzeniu nie zabrakło dyrektorów szkół i przedstawicieli samorządów.
Wszystkim wykonaniom przysłuchiwali się z uwagą: starosta przemyski Jan Pączek, wójt gminy Radymno Bogdan Szylar i gospodarz gminy Orły Bogusław Słabicki. Pozostaje życzyć organizatorom, by nie ustawali w działaniu, a kolejna – jubileuszowa już edycja konkursu – była jeszcze lepsza niż wszystkie dotychczasowe.
WYRÓŻNIENI:
Kamil Siwak (SP w Ujkowicach) – soliści kl. I – III; Zuzanna Kapłon (SP w Walawie), Bartosz Derlak (SP w Sośnicy) – kl. IV – VI; Julia Hreczanik (SP w Olszanach) – kl. VII – VIII.
W kategorii zespół/chór kl. I – III – Szkoła Podstawowa w Ostrowie, kl. IV – VIII – Szkoła Podstawowa w Olszanach i Szkoła Podstawowa w Drohojowie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze