Dzięki realizowanemu na Podkarpaciu projektowi aktywizacji zawodowej młodych mieszkańców, wartemu 154 mln zł, powstać ma w regionie aż 2740 nowych firm. Te optymistyczne dane przekazano podczas spotkania z młodymi przedsiębiorcami, zorganizowanego pod koniec grudnia w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Z puli przewidzianej w trzecim naborze wniosków do projektu skorzystać mogą także młodzi mieszkańcy: Przemyśla, Jarosławia, Przeworska, Lubaczowa i innych miejscowości naszego regionu.
W spotkaniu uczestniczyli: członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu Anna Huk i dyrektor WUP Tomasz Czop. Jak poinformowali, tym razem do dyspozycji młodych ludzi, którzy chcą założyć na Podkarpaciu własną firmę, jest 19 mln zł, co oznacza, że blisko 400 osób będzie mogło zrealizować swój autorski pomysł na biznes. Projekt, z którego można pozyskać środki, jest realizowany w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Rozpoczął się pod koniec 2023 roku i potrwa do końca 2029 roku. Jest adresowany do bezrobotnych w wieku 18 – 29 lat, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy.
– To już trzecia edycja konkursu w tym roku, a kolejne będą ogłaszane co kwartał, do połowy 2029 roku, tak aby wydatkować te 154 mln złotych środków (w tym dofinansowanie UE to prawie 130 mln zł, zaś wkład własny 23,6 mln zł – przyp.) – zapowiedziała członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Reklama
Młodzi i operatywni mieszkańcy Podkarpacia mogą się ubiegać o dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł. Podmiotem wiodącym projektu jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, a jego partnerami 21 powiatowych urzędów pracy w regionie.
– Pamiętam spotkanie z szefami podkarpackich powiatowych urzędów pracy. Z ich praktyki wynika, że właśnie dotacje są najbardziej oczekiwanym wsparciem dla ludzi młodych, rozpoczynających karierę. Do końca 2029 chcemy takich dotacji udzielić minimum 2740. Wcześniej pomagamy młodym ludziom zidentyfikować ich potrzeby, ocenić lub podnieść kompetencje cyfrowe i szkolimy z zakładania i prowadzenia własnej firmy – uzupełniła członek zarządu Anna Huk, nadzorująca pracę WUP.
Reklama
Warto dodać, że realizowany projekt to pilotaż w skali kraju, gdyż w takiej skali w Polsce nikt takiego projektu nie realizuje. Po pierwszych dwóch naborach wniosków do udziału w przedsięwzięciu zostało zakwalifikowanych 327 młodych osób. Część już podpisała umowy i ruszyła ze swoimi firmami. Są to różnego typu działalności, dotyczące[paywall] np. branży fryzjersko-kosmetycznej, budowlanej, instalacyjnej, usług finansowo-księgowych czy sektora IT.
W grupie młodych przedsiębiorców, którzy skorzystali z dotacji, jest m.in. Antonina Maciechowska (mama dwójki dzieci), która otworzyła gabinet logopedyczny.
– Dzięki wsparciu stworzyłam własny gabinet. Co więcej, zyskałam poczucie, że jestem ważna – nie tylko dla uczestników terapii, jaką prowadzę, ale także, że jestem ważna dla siebie samej – podzieliła się swoimi doświadczeniami podczas spotkania.
O swoich planach na biznes opowiedział też Jakub Broda, absolwent AGH w Krakowie, który zdecydował się wykorzystać dofinansowanie do otwarcia firmy geodezyjnej. Za dotację planuje kupić tachimetr.
– Dzięki niemu będę samowystarczalny w oferowaniu usług geodezyjnych i będę miał możliwość konkurowania na rynku – powiedział.
Reklama
Młodzi zainteresowani udziałem w projekcie z obszarów objętych: Programem Strategicznym Rozwoju Bieszczad, Programem dla Rozwoju Roztocza, Inicjatywą Czwórmiasta oraz zamieszkujący na obszarze miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze, w tym np. Przemyśla czy Jarosławia, zyskują w programie dodatkowe punkty. Dokumenty w trzecim naborze można będzie składać od 27 do 31 stycznia 2025 roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Mam już własną firmę i póki co kolejnej otwierać nie będę. Za to mam w planach na targi remadays się wybrać do nadarzyna za tydzień żeby pozyskać nowych klientów i nowe znajomości.
Mam już własną firmę i póki co kolejnej otwierać nie będę. Za to mam w planach na targi remadays się wybrać do nadarzyna za tydzień żeby pozyskać nowych klientów i nowe znajomości.