Reklama

200 tys. na zabytki

17/04/2021 15:57

Powiat przeworski dba o zabytki. Konkretniej o kościoły. Decyzją z 29 marca władze powiatu przekazały 5 parafiom subregionu 200 tys. zł na remonty i prace konserwatorskie lub budowlane przy należących do nich obiektach sakralnych. Wydatek ma się przyczynić do podniesienia atrakcyjności turystycznej przeworszczyzny.

To pierwszy raz, kiedy powiat przeworski zdecydował się na taką formę wsparcia właścicieli zabytków na swoim terenie.

Zainteresowanie akcją można uznać za umiarkowane – po pieniądze z budżetu powiatu zgłosiły się z 5 wnioskami 4 podmioty, zabiegając o dotacje opiewające na łączną kwotę 551 tys. zł.

Wszystkie zainteresowane wsparciem instytucje to[paywall] parafie rzymskokatolickie. I wszystkie otrzymały dofinasowanie, choć ze względu na założenia przedsięwzięcia nie wszystkie w oczekiwanym wymiarze.

Parafia  pw. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim pozyskała przeszło 23 tys. zł na pomalowanie dachu plebani oraz 26 tys. zł na prace przy kościele.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Kańczudze otrzymała 50 tys. zł. Pieniądze te pozwolą na wykonanie prac restauratorskich w zabytkowej kaplicy pw.Świętej Barbary.

Po 50 tys. otrzymały także 2 parafie w samym Przeworsku. Klasztor oo. Bernardynów w Przeworsku za te środki przeprowadzi jeden z etapów konserwacji kamiennego cokołu elewacji południowej kościoła pw. Świętej Barbary.

Także elewację z powiatowym dofinansowaniem  remontować będzie parafia pw. Ducha Świętego. Tu prace obejmą wątki ceglane i gzymsy dawnego klasztoru bożogrobców w zespole kościoła pw. Ducha Świętego w Przeworsku.

– Powiat przeworski po raz pierwszy przyznał wsparcie właścicielom obiektów zabytkowych, wychodząc z założenia, że dobry stan zachowania dziedzictwa w połączeniu z innymi walorami środowiskowymi może być elementem przynoszącym wymierne korzyści, szczególnie w rozwoju turystyki – podsumowuje Joanna Mordarska, naczelnik wydziału oświaty, kultury, promocji i ochrony zdrowia w przeworskim starostwie.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2021-04-18 17:21:00

    panie "pac", niby taki sobie "niewinny" artykulik , ale nie trzeba być profesorem polonistyki , żeby natychmiast zauważyć  podwójne  dno  . Krótko , judzisz , skłócasz ludzi , paszoł won , bestio   diabelska

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama