Reklama

23 powody, dla których lokalizacja mostu jest słuszna

24/12/2018 20:00

Nie milkną echa wyboru lokalizacji drugiego mostu na Sanie, mimo, że dokonano go już kilka tygodni temu. Część mieszkańców miasta, na czele z burmistrzem Waldemarem Paluchem, czuje się rozczarowana decyzją o przerzuceniu przeprawy powyżej obecnie funkcjonującego mostu. Ich wątpliwości usiłowali w ubiegłym tygodniu rozwiać posłanka na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Okazją do zorganizowania konferencji było oddanie do użytku obwodnic Oleszyc i Cieszanowa. Ich związek ze sprawą polega na tym, że obie inwestycje leżą wciągu drogi 865 Jarosław – Bełżec, której zwieńczeniem w okolicach Jarosławia ma być planowany drugi most na Sanie. W trakcie konferencji W. Ortyl przekonywał o znaczeniu tej drogi dla regionu, wyjaśniał też mechanizm wyboru lokalizacji mostu. – Przeprowadzono szczegółowe analizy, które brały pod uwagę aż 23 rożne czynniki i to one wykazały, że najbardziej optymalnym wyborem jest ten wariant, który zaczyna się w Koniaczowie, a kończy na węźle na wysokości huty szkła – mówił W. Ortyl[paywall] .

120 milionów to nie tak dużo

Z materiałów, które dostarczył marszałek, wynika, że wybrany wariant wymaga budowy najdroższego mostu, ale połączenie go z drogą 865 jest w stosunku do pozostałych opcji najtańsze. Całość tej inwestycji ma zamknąć się w 120 milionach złotych. Co ciekawe, nie jest to wybór podyktowany jedynie niskimi kosztami, bo najtańszy wariant budowy drogi i mostu przewidywał inwestycję niewiele przekraczającą 100 mln. Dla porządku dodajmy, że najdroższy zakładał wydatek rzędu 240 milionów. Jak informował W. Ortyl, istotnym czynnikiem przy wyborze była też konieczność likwidacji budynków mieszkalnych i przemysłowych. Niektóre rozważane warianty przewidywały takie rozwiązania. – Nie ma tu żadnych kolizji z zabudowaniami gospodarczymi, a wariant nie wprowadza swojego biegu w teren zabudowany – informował marszałek. Jest to o tyle istotne, że wywłaszczenia czy konieczność rozbiórki domów prywatnych wywołują protesty mieszkańców, które kolei mogłyby wydatnie opóźnić realizację inwestycji. Na razie terminarz prac przewiduje, że najbliższy rok będzie czasem na wykonanie dokumentacji, a realizacja inwestycji nie powinna potrwać dłużej niż dwa lata, co oznacza, że nowa przeprawa na Sanie stanie najpewniej w roku 2021

Wszyscy będą zadowoleni?

W trakcie konferencji posłanka Schmidt-Rodziewicz i marszałek Ortyl skierowali kilka kąśliwych uwag pod adresem swych politycznych adwersarzy. W. Ortyl wyraził zdziwienie, że burmistrz Paluch optuje za wariantem wiążącym się z wprowadzeniem ruchu kołowego w obszar miejski, podczas gdy wszędzie indziej obowiązuje tendencja odwrotna. Posłanka odniosła się natomiast do wypowiedzi, jakiej udzielił kilka tygodni temu poseł Mieczysław Kasprzak, w której twierdził, że PSL dokumentację przeprawy opracowało w 2014, a czas, jaki upłynął od tego momentu, uznał za stracony. – Łatwo wydaje się pieniądze, będąc w opozycji, kiedy nie odpowiada się za finanse i budżet państwa – ripostowała posłanka. Oboje natomiast apelowali do grupy rozczarowanych wyborem wariantu lokalizacji mostu mieszkańców Jarosławia o cierpliwość. – Ci, którzy są teraz rozczarowani, nie potrafią rozczytać błędnej decyzji burmistrza. Myślę, że jak zobaczą, jak ta droga będzie się napełniała ruchem, jak ta droga mogłaby im być uciążliwa, dopiero wtedy potwierdzą słuszność decyzji, która została podjęta – przekonywał W. Ortyl, podkreślając, że wprowadzenie ruchu w wąskie, kręte i pełne skrzyżowań miejskie uliczki nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. – Zawsze jest tak, że ilu ludzi, tyle opinii – dodawała posłanka A. Schmidt-Rodziewicz. – Podobne emocje były kilkanaście lat temu, kiedy rozpoczynała się budowa obwodnicy Jarosławia. Ja myślę, że czas pokaże, że inwestycja o tym przebiegu jest optymalna. Co powiedzieliby mieszkańcy, gdyby przeciągała się przez kolejne lata, bo okazałoby się, że spotykamy się z protestami społecznymi, a ludzie w związku z koniecznością przeniesienia zakładu produkcyjnego straciliby pracę? Mamy nadzieję, że finalnie wszyscy będą zadowoleni – przekonywała posłanka.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    miastowy - niezalogowany 2018-12-24 20:58:59

    ca za kretynski pomysl!!!! kto robi takie ustalenia NIE TRAFNE??? czy juz ci ludzie nie maja muzgow MY MIESZKANCY MIASTA chcemy most na poziomie hotelu Accademia!!!!! wtedy odciazy sie wjazd od accademi na zasanie inaczej to bedzie lipa PRZECIW nam, mieszkancom!!!! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    swój chłop - niezalogowany 2018-12-24 22:01:00

    I znów władza się okadza

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2018-12-25 10:18:46

    A kto rządzi w Jarosławiu bo nic mi nie wiadomo żeby PiS tam rządził 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama