Oni się nie zatrzymują! Prowadząc od wielu lat zbiórkę makulatury, sprawiają, że już w 32 miejscowościach w Afryce wybudowane zostały studnie. Ostatnia w Kamerunie.
– Mieszkańcy miejscowości Mboma są bardzo szczęśliwi, że wreszcie mają studnię w swojej wiosce. W niedzielę, 28 sierpnia, została ona uroczyście poświęcona przez księdza biskupa Jana Ozgę, tuż po mszy świętej z okazji tamtejszego święta parafialnego – poinformował Ryszard Łuczyk, koordynator akcji „Makulatura na Misje”, z Grupy Charytatywnej Akcji Katolickiej z Przeworska[paywall].
To już kolejny dar mieszkańców Podkarpacia dla mieszkanców Czarnego Lądu. Wioska Mboma w Kamerunie znajduje się kilkanaście kilometrów od miejscowości Nguélémendouka, gdzie pracuje ksiądz Marek Kapłon – misjonarz pochodzący z Przeworska. To właśnie w Mbomie powstała 32. studnia, będąca owocem wspomnianej akcji. Studnia Podwyższenia Krzyża Świętego. Jej budowa kosztowała 20 tys. zł, a sfinansowano ją dzięki zbiórkom makulatury, które trwają w archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej.
– W wiosce Mboma, w dekanacie Nguélémendouka, brakuje wody pitnej, nie ma dostępu do rzeki. Dlatego mieszkańcy codziennie chodzili po wodę aż dwa, trzy kilometry. Nowa studnia z wieżą na zbiornik wodny z pewnością zmieni tę sytuację – powiedział R. Łuczyk, dodając że msza święta w intencji wszystkich przyjaciół misji w Kamerunie, dobroczyńców i ofiarodawców studni w Mboma, zostanie odprawiona 14 września br. o g. 16 w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.
Akcja „Makulatura na Misje” obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia funkcjonowania. W 2012 r. Grupa Charytatywna Akcji Katolickiej z Przeworska rozpoczęła akcję zbierania makulatury, z której dochód przeznaczany jest w całości na budowę studni głębinowych w Afryce. Każda otrzymuje imię osoby ważnej dla kościoła, na wszystkich są informacje o darczyńcach z Podkarpacia. Czasami zdarza się, że ktoś, kto nie ma makulatury, a chce wesprzeć akcję, oferuje pieniądze. Jednak organizatorzy akcji nie przyjmują ich. Interesuje ich tylko makulatura. Tę można zanieść do odpowiednio oznaczonego kontenera, których na Podkarpaciu obecnie jest kilkanaście w różnych miejscowościach.
Akcja trwa nadal. Jeszcze w tym roku mają zostać uruchomione kolejne dwie studnie, a dwie następne w przyszłym roku. Każda w innej miejscowości Afryki. Informacji na temat zbiórki, możliwości przekazania makulatury lub ustawienia kontenera udziela Ryszard Łuczyk (tel. 504 168 549).
Lista kontenerów na makulaturę w naszym regionie, do których można dostarczać makulaturę:
Punkty stałe:
*Sieniawa – kościół,
*Jarosław – kościół Opactwa Benedyktynek,
*Jarosław – kościół ojców dominikanów,
*Jarosław – kościół studencki przy PWSTE,
*Szówsko – kościół pw. św. Barata Alberta,
*Radymno – kościół pw. św. Wawrzyńca,
*Przeworsk – plac przy Szkole Podstawowej nr 2.
***
Punkty czasowe:
*Grzęska – kościół,
*Żurawica – kościół pw. Niepokalanego Poczecia NMP,
*Medyka – osiedle mieszkaniowe.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze