Reklama

32. studnia ze zbiórki makulatury [ZDJĘCIA]

Oni się nie zatrzymują! Prowadząc od wielu lat zbiórkę makulatury, sprawiają, że już w 32 miejscowościach w Afryce wybudowane zostały studnie. Ostatnia w Kamerunie.

– Mieszkańcy miejscowości Mboma są bardzo szczęśliwi, że wreszcie mają studnię w swojej wiosce. W niedzielę, 28 sierpnia, została ona uroczyście poświęcona przez księdza biskupa Jana Ozgę, tuż po mszy świętej z okazji tamtejszego święta parafialnego – poinformował Ryszard Łuczyk, koordynator akcji „Makulatura na Misje”, z Grupy Charytatywnej Akcji Katolickiej z Przeworska[paywall].

To już kolejny dar mieszkańców Podkarpacia dla mieszkanców Czarnego Lądu. Wioska Mboma w Kamerunie znajduje się kilkanaście kilometrów od miejscowości Nguélémendouka, gdzie pracuje ksiądz Marek Kapłon – misjonarz pochodzący z Przeworska. To właśnie w Mbomie powstała 32. studnia, będąca owocem wspomnianej akcji. Studnia Podwyższenia Krzyża Świętego. Jej budowa kosztowała 20 tys. zł, a sfinansowano ją dzięki zbiórkom makulatury, które trwają w archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej.

Reklama

– W wiosce Mboma, w dekanacie Nguélémendouka, brakuje wody pitnej, nie ma dostępu do rzeki. Dlatego mieszkańcy codziennie chodzili po wodę aż dwa, trzy kilometry. Nowa studnia z wieżą na zbiornik wodny z pewnością zmieni tę sytuację – powiedział R. Łuczyk, dodając że msza święta w intencji wszystkich przyjaciół misji w Kamerunie, dobroczyńców i ofiarodawców studni w Mboma, zostanie odprawiona 14 września br. o g. 16 w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

To już 10 lat

Akcja „Makulatura na Misje” obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia funkcjonowania. W 2012 r. Grupa Charytatywna Akcji Katolickiej z Przeworska rozpoczęła akcję zbierania makulatury, z której dochód przeznaczany jest w całości na budowę studni głębinowych w Afryce. Każda otrzymuje imię osoby ważnej dla kościoła, na wszystkich są informacje o darczyńcach z Podkarpacia. Czasami zdarza się, że ktoś, kto nie ma makulatury, a chce wesprzeć akcję, oferuje pieniądze. Jednak organizatorzy akcji nie przyjmują ich. Interesuje ich tylko makulatura. Tę można zanieść do odpowiednio oznaczonego kontenera, których na Podkarpaciu obecnie jest kilkanaście w różnych miejscowościach.

Reklama

Akcja trwa nadal. Jeszcze w tym roku mają zostać uruchomione kolejne dwie studnie, a dwie następne w przyszłym roku. Każda w innej miejscowości Afryki. Informacji na temat zbiórki, możliwości przekazania makulatury lub ustawienia kontenera udziela Ryszard Łuczyk (tel. 504 168 549).

 




Lista kontenerów na makulaturę w naszym regionie, do których można dostarczać makulaturę:

Punkty stałe:

*Sieniawa – kościół,

*Jarosław – kościół Opactwa Benedyktynek,

*Jarosław – kościół ojców dominikanów,

*Jarosław – kościół studencki przy PWSTE,

Reklama

*Szówsko – kościół pw. św. Barata Alberta,

*Radymno – kościół pw. św. Wawrzyńca,

*Przeworsk – plac przy Szkole Podstawowej nr 2.

***

Punkty czasowe:

*Grzęska – kościół,

*Żurawica – kościół pw. Niepokalanego Poczecia NMP,

*Medyka – osiedle mieszkaniowe.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama