Reklama

40 „terytorialsów” zaprzysiężonych. Brygada wyróżniona Chorągwią Wojska Polskiego

06/10/2023 07:58

23 września br. Fredropol był najważniejszym miejscem dla 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego. To tam odbyła się piąta w tym roku przysięga żołnierzy tej wciąż formowanej jednostki. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 40 ochotników z powiatu przemyskiego i Przemyśla.

autor: mars

– Nowo zaprzysiężeni żołnierze niedawno ukończyli szkolenie podstawowe. Wśród nich znaleźli się także uczestnicy projektu „Trenuj z Wojskiem”, którzy w czasie wolnym postanowili się zapoznać z podstawami wojskowego rzemiosła, między innymi: strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią

– powiedział p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

Przemawiając do zebranych na placu żołnierzy, ich rodzin, zaproszonych gości, dowódca przemyskich „terytorialsów” płk Daniel Błotko pogratulował tym pierwszym decyzji o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego. Zacytował marszałka Józefa Piłsudskiego „Honor służby staje nieraz w sprzeczności z honorem osobistym. Ale honor służby jest jak sztandar żołnierza, z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem (...). Bez honoru służba wojskowa zawsze jest bez duszy i traci siły.”

Reklama

W trakcie uroczystości przemyskiej brygadzie została wręczona Chorągiew Wojska Polskiego, co stanowi szczególne wyróżnienie dla każdej jednostki wojskowej.

Teraz szkolenie

WOT, jako jedyny rodzaj sił zbrojnych, oferuje możliwość dogodnego pogodzenia nauki, pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych ze służbą na rzecz ojczyzny i lokalnej społeczności.

– Wybrałam WOT, bo pochodzę z rodziny o wojskowych tradycjach, co bardzo mnie zmotywowało. Wojsko jest moją pasją, dlatego wiążę swoją przyszłość ze służbą ojczyźnie. W dalszej perspektywie chcę zostać oficerem wojska polskiego

Reklama

– powiedziała jedna z nowych adeptek 20 Przemyskiej BOT, pracownica jednej z instytucji państwowych w Przemyślu tuż po zakończeniu uroczystości.

Niebawem nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 20 Przemyskiej BOT zlokalizowanych w Przemyślu. Szkolenia będą się odbywać w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

– Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach naszej brygady, mogą się ubiegać o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych. A mieszkańcy ziemi przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych

Reklama

– zaprosił ppor. R. Laska.

Wnioski o powołanie do WOT można składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania wojskowym centrum rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również się skontaktować z rekrutem 20 Przemyskiej BOT ze swojego powiatu. Dane kontaktowe dostępne są na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama