W sobotę, 20 września, w Gniewczynie Łańcuckiej odbył się jubileusz 45-lecia Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Dolanie”. Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie msza św. w kościele parafialnym pw. św. Mateusza w Gniewczynie Łańcuckiej, po której jubilaci wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Wiejskiego Domu Kultury.
– Był to dzień pełne wzruszeń, wspomnień i pięknej muzyki, która od lat stanowi znak rozpoznawczy zespołu. Podczas uroczystości Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” zaprezentował swój bogaty repertuar, przypominając, jak ważną rolę odgrywa w naszej społeczności kultywowanie tradycji ludowych – podkreśla tryniecki samorząd, kierując ku „Dolanom” wyrazy uznania i wdzięczności za lata łączenia pokoleń muzyką i ukazywania bogactwa kultury ludowej.
„Dolanie” to zespół ludowy, który powstał w 1980 roku z inicjatywy Józefa Rydzika oraz Józefa Niemca. Corocznie bierze on czynny udział w wielu imprezach gminnych oraz w przeglądach i festiwalach, m.in. w: Dynowie, Zarzeczu, Jarosławiu, Dubiecku, Kańczudze i Pawłosiowie, gdzie zdobywa nie tylko nagrody, ale – co równie ważne – pochlebne opinie jurorów i nowych sympatyków. W swoim repertuarze „Dolanie” posiadają pieśni patriotyczne, żniwne, dożynkowe, piosenki ludowe oraz pieśni kościelne, kolędy i pastorałki. Opiekunem i akompaniatorem zespołu jest Henryk Chruściel. Od 14 lat kierowniczką zespołu jest Zofia Sokół – wielokrotna laureatka kazimierskich festiwali.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze