Ile prawdy jest w przekonaniu, że jedni mają większy dar swobodnego komunikowania się w języku obcym, a inni są go pozbawieni, stąd brak sukcesów na polu językowym, pomimo uczęszczania na kursy? I czy barierę komunikowania się w języku obcym można w ogóle pokonać?
– Swobodna rozmowa w obcym języku jest możliwa, ale jak wszystko wymaga intensywnej pracy oraz doskonalenia własnych umiejętności – przekonuje Marzena Semeniuk, właścicielka Centrum Języków Obcych Student. – Głównym źródłem powstawania bariery mówienia w języku obcym, pomimo znajomości słownictwa i struktur gramatycznych, jest lęk przed oceną wypowiedzi oraz obawa przed brakiem akceptacji ze strony rozmówcy. Najczęściej boimy się tego, że nasza wiedza językowa jest niekompletna pod względem wymowy czy użytego słownictwa oraz że rozmówca będzie się naśmiewał z jakości naszych wypowiedzi. Wszystkie te przeświadczenia totalnie blokują swobodną komunikację – dodaje.
Wiele wskazuje również na to, że jednym z ważniejszych czynników wpływających na swobodne komunikowanie się są predyspozycje osobowościowe. Najczęściej komunikację w języku obcym podejmują więc osoby przejawiające typ osobowości ekstrawertycznej. Nie mają zahamowań, by rozpocząć rozmowę, podtrzymać kontakt, wyrazić opinię. Introwertyków cechuje z kolei brak umiejętności nawiązania i kontynuowania rozmowy, a to pogłębia blokadę podczas próby nawiązania dialogu z obcokrajowcem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze