Reklama

50 lat później. Absolwenci rocznika 74/75 w SP 15 [ZDJĘCIA, WIDEO]

10/10/2025 16:22

Ta szkolna opowieść zaczyna się we wrześniu 1974 roku. I można pomyśleć, że takich opowieści było wiele i będą kolejne, ale tej „finał”, po 51 latach, ponownie wrócił do szkolnej ławki. I nie byłoby w tym nic wielkiego, gdyby nie to, że ta opowieść to historia zapisana na kartach Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu, a każdy jej rozdział rozpisany jest na 107 uczniów, ówczesnych, pełnych marzeń i młodzieńczego zapału nastolatków.

Cofnijmy się w przeszłość… Trzy klasy ósme rocznika 1974/1975 rozpoczynają swój ostatni rok w szkole podstawowej. Klasa 8a
z wychowawczynią, Panią Barbarą Łaniusz, klasa 8b, z wychowawczynią, Panią Danutą Jaworek oraz 8c, którą prowadzi Pani Anna Dzikowska, po wakacyjnej przerwie znowu słyszy dźwięk szkolnego dzwonka… Trzyma go w ręce Pan Franciszek Buczek. Rozbrzmiewa donośnie, informując, że oto w SP 15 zaczyna się rok szkolny… Śmiech, radość, gwar rozmów z niewidzianymi po dwóch miesiącach kolegami zapełnia szkolne mury, a bieg historii zapisuje swoje kolejne szkolne rozdziały…

I tak mija 50 lat. Jest wrzesień 2025 roku. W Szkole Podstawowej nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu przy ul. Wincentego Pola 5, jak we wszystkich szkołach w Polsce, rozpoczyna się nowy rok szkolny 2025/2026.  Gwar rozmów,  radość z ponownego spotkania kolegów, żal za latem miesza się z rozmowami uczniów, nauczycieli i rodziców.

Reklama

20 września 2025 roku w SP 15 ponownie pojawia się rocznik 74/75. Po 50 latach stają w szkolnych murach Ci, którzy zostawili tu cząstkę swojej edukacyjnej przygody. I gdyby Piętnastka mogłaby mówić, zapewne Ci, którzy przyjechali z różnych stron Polski i z łezką w oku przekroczyli drzwi w holu szkoły, usłyszeliby: „Witajcie kochani moi Uczniowie! Dawno się nie widzieliśmy!”

Pomysł powrotu w szkolne mury zrodził się dzięki absolwentowi klasy 8b, rocznika 74/75, Panu Markowi Czarnieckiemu, który przez rok odnawiał kontakty, szukał kolegów i koleżanki z klasy i przygotowywał zjazd, który stał się ważnym wydarzeniem w historii szkoły.

Reklama

Spotkanie po latach ze swoją klasą,  zajęcie dawnej ławki, wspomnienia i niezwykłe opowieści towarzyszyły tym, którzy pojawili się tego dnia w Piętnastce. Przywitał ich dzwonek, ale nie ten obecny, elektroniczny, ale ten dawny, charakterystyczny dźwięk,  który rozpoczął lawinę wspomnień i wzruszeń. Grupa Absolwentów – rocznik 74/75 oprowadzana przez Pana Dyrektora, Artura Mykitę, wracała wspomnieniami do tamtych chwil, kiedy jako 13-latkowie biegali po szkolnych korytarzach.  Nie uszły ich uwagi liczne trofea z osiągnięć sportowych obecnych uczniów, wystawione w gablotach na parterze. Wywołały one u zebranych wspomnienia o zajęciach sportowych i osiągnięciach, które zdobywali niegdyś dla Piętnastki. Spacer po klasach był jak niezapomniany powrót do chwil, a odczytanie listy obecności przez Pana Dyrektora spowodował ogrom wzruszeń i wspomnień o tych, których już nie ma… Niektórzy nie widzieli się 50 lat…

Z podziwem obserwowali, jak zmieniła się szkoła i współczesne metody nauczania, o których opowiadał im Dyrektor szkoły. „Kiedyś było inaczej” – ożywiali w pamięci minione lata. Zainteresowanie dzisiejszą działalnością szkoły połączyło się z radością na fakt, że Piętnastka, przyjmując za patrona Adama Mickiewicza, nawiązała do swojej „poprzedniczki” i uhonorowała tym pamięć o nieistniejącej już Szkole Podstawowej nr 8 w Przemyślu, która od 1974 roku, po połączeniu z SP 15, stała się jej prawnym spadkobiercą. Ze wzruszeniem wspominali swych dawnych nauczycieli, przedmioty, których uczyli się kiedyś i podziwiali, w jaki nowoczesny sposób uczy się obecną młodzież. Obejrzeli także materiał działającej w szkole Szkolnej Grupy Reporterów, który przybliżył im obecną działalność Piętnastki. To była niezwykła wizyta, za którą jesteśmy Wam wdzięczni: my, obecna społeczność SP15.

Reklama

Dla nas wizyta Absolwentów – rocznik 74/75 nabrała szczególnego wymiaru. Bo tak właśnie powinno się wspominać szkolne lata, których nie da się zastąpić. Tak powinno się wracać do tych chwil, które wiążą się z nami szkolną ławą i z ludźmi, którzy zapisują kolejne karty historii tej szkoły.  Dla nas to dowód na to, że łączą nas więzy szczególne, które kryją się pod nazwą: Piętnastka.

 

                                                                                         Justyna Ślimak

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/10/2025 16:22
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama