Reklama

77. rocznica nalotu na stację

24/09/2016 17:00

W niedzielę, 11 września, w Werchracie, w pobliżu stacji kolejowej, odbyła się uroczystość, w której upamiętniono wydarzenie z 12 września 1939 roku, gdzie w wyniku niemieckich nalotów na transporty kolejowe z żołnierzami i cywilami zginęło około 120 osób.

Pod pomnikiem przy stacji PKP w Werchracie odbyła sie prawdziwa lekcja historii. Uroczystość zaczęła się od mszy św. i przemówień, później dr Andrzej Gładysz z KUL w Lublinie omówił aktualny stan wiedzy historycznej związanej z[paywall] nalotem na stację w Werchracie.

Na uroczystość zaproszona została rodzina Zygfryda Tęczara, maszynisty, który poległ podczas nalotu. W czasie bombardowania próbował wycofać pociąg, by skierować lotnictwo poza obręb stacji i uniknąć ofiar cywilnych, niestety lokomotywa została trafiona bombą lotniczą i zabiła maszynistę. Po podziękowaniach od rodziny Zygfryda Tęczara przedstawiona została relacja napisana przez Kazimierza Hejnowicza na temat konwojenta wspomnianego pociągu. Uroczystości towarzyszyły: wręczenie odznaczeń i rekonstrukcja ostrzału przeciwlotniczego z dźwiękowymi elementami imitującymi nalot. Zebrani byli świadkami pokazu sprzętu i strzelania z karabinu w sytuacji obrony przeciwlotniczej.

Sam pomnik, który skupia wokół siebie lokalnych patriotów, jeszcze nie został dokończony. 
JZ
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama