Tuż przed końcem minionego roku 2023 powiat przemyski przypieczętował umowę o współpracy ze Stowarzyszeniem Rusinya z Humennego na Słowacji. W złożonej deklaracji widzą spory potencjał.
Na niedawnym, wieńczącym stary rok posiedzeniu rady powiatu przemyskiego radni jednogłośni podjęli uchwałę o podpisaniu umowy partnerskiej ze Stowarzyszeniem Rusinya z Humennego, które reprezentuje prezes Milena Lancošova. Oba podmioty – samorząd powiatu i słowacka organizacja – upatrują w podjętym postanowieniu szereg wzajemnych korzyści. Jak podkreślił obecny przy podpisaniu przez obie strony – reprezentowane przez starostę Jana Pączka i wicestarostę Marka Kudłę oraz wspomnianą już Milenę Lancošovą – deklaracji współpracy prezes stowarzyszenia Eroregion Karpacki Polska Dawid Lasek, jest to być dobry krok w zakresie wdrażania tzw. marki EtnoCarpathia, której celem i głównym założeniem jest zwiększenie atrakcyjności i rozpoznawalności pogranicza polsko-słowackiego oraz rozwój i promocja dziedzictwa kulturowego tych obszarów.
Parafowana umowa zakłada współpracę w kilku obszarach, przede wszystkim: kultury, tradycji, turystki i edukacji. Obie strony zobowiązały się m.in. do: rozwoju i utrzymywania relacji w dziedzinie kultury, turystyki i sportu, wzajemnej pomocy w zakresie organizacji koncertów, wystaw czy warsztatów, działań w zakresie ochrony środowiska naturalnego, tworzenia płaszczyzny do nawiązywania kontaktów pomiędzy stowarzyszeniami obywatelskimi i kulturalnymi czy nawiązywania i wzmacniania relacji pomiędzy instytucjami zajmującymi się oświatą i wychowaniem, a także wzajemnej promocji we wszystkich zawartych w porozumieniu obszarach.
Współpraca, zgodnie z deklaracją obu stron, ma być kontynuowana także po zakończeniu realizacji projektu Interreg Polska – Słowacja 2021 – 2027.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zastanawia mnie postawa mieszkańców powiatu przemyskiego w ostatnich wyborach , jak to możliwe że człowiek który tak dobrze rządzi powiatem nie mającym złotówki długu a jednocześnie realizującym znakomicie swoje zadania które widać choćby w postaci wyremontowanych dróg i wybudowanych 40 mostów w czasie sprawowania funkcji starosty, nie znajduje uznania . Czego więcej można żądać ? Nie wstyd wam mieszkańcy powiatu? Całkiem wam rozum odebrało?
Zastanawia mnie postawa mieszkańców powiatu przemyskiego w ostatnich wyborach , jak to możliwe że człowiek który tak dobrze rządzi powiatem nie mającym złotówki długu a jednocześnie realizującym znakomicie swoje zadania które widać choćby w postaci wyremontowanych dróg i wybudowanych 40 mostów w czasie sprawowania funkcji starosty, nie znajduje uznania . Czego więcej można żądać ? Nie wstyd wam mieszkańcy powiatu? Całkiem wam rozum odebrało?