Trzy miasta z naszego regionu mogą się starać o pieniądze z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Budżet programu wynosić będzie 327 mln 882 tys. franków szwajcarskich, czyli ponad 1,5 mld zł. Jest zatem o co powalczyć…
Z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast będą mogły skorzystać tzw. średnie miasta. Aby miasto mogło się ubiegać o dofinansowanie, musi być zakwalifikowane przez Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do grona 139 miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Miasta zostaną objęte zarówno wsparciem finansowym, jak i doradczym. Doradztwem zajmie się Związek Miast Polskich. Celem programu jest podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co ma skutkować zmniejszeniem różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju.
Paleta możliwości projektów, na których wsparcie można uzyskać z programu, jest spora. Pieniądze będzie można przeznaczyć[paywall]. m.in. na projekty dotyczące: kształcenia i szkolenia zawodowego, finansowania dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, wspierania zarządzania migracjami i promowanie działań integracyjnych, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, zarządzanie odpadami, ochronę przyrody i bioróżnorodność, ochronę zdrowia i ochronę socjalną, poprawę bezpieczeństwa publicznego, mniejszości i grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społecznej czy na społeczeństwo obywatelskie i przejrzystość.
Budżet programu jest imponujący. To kwota 327 mln 882 tys. franków szwajcarskich, z czego 278,7 mln to wkład Szwajcarii, zaś 49,182 mln to wkład krajowy.
Instytucją, która odpowiada za przygotowanie i wdrażanie programu, jest minister funduszy i polityki regionalnej, którego – w zakresie realizacji tych zadań – reprezentuje i obsługuje Departament Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. We wdrażaniu programu pomoże Związek Miast Polskich, który obejmie miasta wsparciem doradczym.
Nabór wniosków w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast planowany jest w I kwartale br., więc warto się spieszyć. Jak już wspomnieliśmy, aby miasto mogło się ubiegać o dofinansowanie, musi być zakwalifikowane przez Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do grona 139 miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Takowa lista jest już przygotowana i widnieją na niej trzy miasta z naszego regionu. W trzeciej kategorii, tzw. miast stagnujących (czyli z umiarkowanym powiększaniem niekorzystnego dystansu do rozwijających się miast oraz ze złą sytuacją społeczno-gospodarczą) znalazły się Jarosław i Przemyśl. Natomiast w czwartej kategorii, tzw. miast zagrożonych, ulokowany został Przeworsk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze