Reklama

Będzie kasa do wzięcia. Warto spróbować!

Trzy miasta z naszego regionu mogą się starać o pieniądze z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Budżet programu wynosić będzie 327 mln 882 tys. franków szwajcarskich, czyli ponad 1,5 mld zł. Jest zatem o co powalczyć…

Z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast będą mogły skorzystać tzw. średnie miasta. Aby miasto mogło się ubiegać o dofinansowanie, musi być zakwalifikowane przez Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do grona 139 miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Miasta zostaną objęte zarówno wsparciem finansowym, jak i doradczym. Doradztwem zajmie się Związek Miast Polskich. Celem programu jest podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co ma skutkować zmniejszeniem różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju.

Obszary wsparcia

Paleta możliwości projektów, na których wsparcie można uzyskać z programu, jest spora. Pieniądze będzie można przeznaczyć[paywall]. m.in. na projekty dotyczące: kształcenia i szkolenia zawodowego, finansowania dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, wspierania zarządzania migracjami i promowanie działań integracyjnych, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, zarządzanie odpadami, ochronę przyrody i bioróżnorodność, ochronę zdrowia i ochronę socjalną, poprawę bezpieczeństwa publicznego, mniejszości i grupy znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społecznej czy na społeczeństwo obywatelskie i przejrzystość.

Reklama

Budżet programu jest imponujący. To kwota 327 mln 882 tys. franków szwajcarskich, z czego 278,7 mln to wkład Szwajcarii, zaś 49,182 mln to wkład krajowy.

Instytucją, która odpowiada za przygotowanie i wdrażanie programu, jest minister funduszy i polityki regionalnej, którego – w zakresie realizacji tych zadań – reprezentuje i obsługuje Departament Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. We wdrażaniu programu pomoże Związek Miast Polskich, który obejmie miasta wsparciem doradczym.

Reklama

Czas goni…

Nabór wniosków w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast planowany jest w I kwartale br., więc warto się spieszyć. Jak już wspomnieliśmy, aby miasto mogło się ubiegać o dofinansowanie, musi być zakwalifikowane przez Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do grona 139 miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze. 

Takowa lista jest już przygotowana i widnieją na niej trzy miasta z naszego regionu. W trzeciej kategorii, tzw. miast stagnujących (czyli z umiarkowanym powiększaniem niekorzystnego dystansu do rozwijających się miast oraz ze złą sytuacją społeczno-gospodarczą) znalazły się Jarosław i Przemyśl. Natomiast w czwartej kategorii, tzw. miast zagrożonych, ulokowany został Przeworsk.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama