Przemyski transport jest wysoce nieefektywny. W przemyskim MZK funkcjonuje wiele anachronizmów. Funkcjonuje też wiele linii, na których autobusy ,,wożą powietrze” – to kilka wniosków z prezentacji, która została przygotowana przez firmę Trako – Przewozy Transportowe na zlecenie władz miasta.
Spotkanie na sali narad przemyskiego magistratu odbyło się z udziałem radnych, przewodniczących zarządów osiedli oraz władz miasta. Prelegentem z ramienia wrocławskiej firmy był jeden z dwójki szefów Tomasz Szelukowski. Prezentacja ma być ponoć jednym z elementów programu naprawczego w miejskiej spółce[paywall].
Z analiz przedstawionych przez T. Szelukowskiego wynika, że przemyski transport „(...) jest wysoce nieefektywny. Z danych zebranych przez firmę wyłonił się obraz anachronizmów w funkcjonowaniu MZK. Podstawowe wady przemyskiego systemu komunikacji to przede wszystkim niski odsetek pasażera na jeden kilometr przejazdu i zjawisko ,,stadnej jazdy” autobusów, czyli przyjazd na przystanek kilku autobusów na raz, a potem kilkudziesięciominutowe przerwy w kursach na danej linii. Funkcjonuje też wiele nieefektywnych linii, na których autobusy ,,wożą powietrze”.
Zdaniem szefa firmy „Trako” jednym z podstawowych rozwiązań problemu jest „korzystniejsza relacja cenowa biletów okresowych w stosunku do biletu jednorazowego”. A to oznacza, że dojdzie do podwyżki cen biletów. Jednorazowy kosztować ma 3 zł (obecnie 2,5 zł), ale na takim bilecie będzie można jeździć autobusami 45 minut i dowolnie się przesiadać. Zaczną też funkcjonować bilety, które mają premiować stałych pasażerów MZK. Dla nich bilet 7-dniowy miałby kosztować 26 zł, miesięczny – 78 zł, a roczny – 790 zł. Kolejnymi zmianami w systemie funkcjonowania spółki ma być zwiększenie częstotliwości kursów na uczęszczanych liniach, redukcja nieefektywnych przejazdów i pojawienie się siedmiu nowych przystanków. Nowe przystanki mają skłonić ludzi do aktywniejszego korzystania z komunikacji miejskiej, a pojawiłyby się m.in. na placu Na Bramie i skrzyżowaniu ulic Reymonta i Kopernika.
Oprócz uruchomienia nowych linii, przy redukcji ogólnej ich liczby do 16, koncepcja zakłada większą czytelność rozkładu jazdy i stworzenie trzech stref komunikacyjnych.***
[komentarz autora]
Droga... donikąd
Nie piszę tych słów dlatego, że czuję rozgoryczenie z powodu niepoinformowania o tak istotnym dla bardzo licznego grona pracowników MZK, ale przede wszystkim mieszkańców miasta spotkania. Co to, to nie!
Nie musicie, panowie włodarze miasta, nas na takie spotkania zapraszać. Możecie zamknąć się we własnym gronie, przyklaskiwać sami sobie (dysponując grupą niezawodnych i zawsze wiernych klakierów, by nie rzec – „żołnierzy”), dodając otuchy, wirtualnego wsparcia (co dość często robicie). Możecie informować jedynie o tym, co jest Wam na rękę.
Możecie (co dość często robicie) zapraszać „wybrańców”. Tych, którzy piszą TYLKO dobrze!
Informacje o tym, co się wydarzyło na dużej sali magistratu, powzięliśmy z drugich, a nawet trzecich ust. Jeśli uważacie to za normalność, gratuluję! Tyle, że to droga... donikąd.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A kiedy mieszkańcy Sucharskiego, Wandy,Akacjowej doczekają się autobusu ? Proponuję codziennie wspinać się na te szczytowe ulice Przemyśla , wtedy może ktoś zadba o mieszkańców w) w ulic ....
a ja zapytam tak z ciekawości to dziennikarz nie szuka ciekawych wydarzeń i wiadomości interesujących jego czytelników , tylko czeka na zaproszenia?
Czytam Wasze artykuły z różnych dziedzin i mogę powiedzieć...DRAMAT ...jak mozna pisać że w Przemyślu jest 5 Brygada Strzelców Podhalańskich...jak mozna dodać zdjęcie podoficera i pisać ze na nim jest dowódca 1 Batalionu Czołgów....Dramat dno i wodorosty .
Redaktor chyba "podpadł"za pisanie prawdy[jak zawsze]"kukizowcom"co widać na forum-czekam na przystanek na Pl.Na Bramie[gratuluje pomysłu]a nie poinformowanie nawet przedstawicieli MZK to jest porażka,ale cóz tak traktuje się ludzi
Redaktorki w knajpach zbierają wiadomości,'' z drugich, trzecich ust''
Więcej przystanków to większe wpływy do kasy miasta, mało kto wie że za zatrzymywanie się na przystankach należy płacić a to że spółka miasta je uiszcza to faktycznie "pomoc "szkoda że nie zainteresują się prywaciarzami którzy czują się jak u siebie, ale wiadomo prywaciarz może się przydać np na zorganizowanie jakiegoś :nie drogiego "wyjazdu w Bieszczady
do 7 głosówcelna uwaga.Dodam jeszcze- koszulki przyjmowane w UM od sponsora meczu ( też prywatnego przewoźnika)
Odetchnąłem z ulgą.Spodziewałem się zmian organizacyjnych i to rewolucyjnych.I tu spotyka mnie zawód.Tylko podwyżka cen biletów na mieszkańców.A tak się bałem o związki zawodowe,ze zrobią im krzywdę
Żenada już była,teraz jest nicość,nie wyobrażam sobie usprawnianie transportu nie pytając w tym temacie pracowników MZK.Oni na pewno mają dużo do powiedzenia ,gdzie zlikwidować a gdzie dodać kursy żeby było bardziej opłacalne.
Co to za dziennikarz, który nie wie co się dzieje we własnym mieście? Na spotkaniu były różne grupy społeczne zainteresowane tematem. Reorganizacja nie ma na celu samych podwyżek i to tez wiedzą obecni na tym spotkaniu.Temat był tez poruszany na spotkaniu z zarzadami osiedli, tam tez szanwny redaktorzyna nie dotarł bo i po co jak się dowie z drugich albo trzecich ust. Od plotek są inne portale może warto zostać paparazzi i kasa wieksza i po świecie można pojeździć?
ceny wzrastaja. a miał byc tanio pieknie i z usmiechem na ustach. przed wyborami wszystko jest bardzo proste, obiecuje sie itp., po wyborach rozczarowanie.
kiedys za Prezydenta poprzedniego był poruszany temat zatrzymywania sie na przystankach prywatnych autobusów. Nie wiem na czym stanelo czy parcypowali w kosztach utrzymania przystanków, temat sie urwał.
Zniesmaczony i zażenowany do granic absurdu PRZEMYSKI OBSERWATOR będzie się wypowiadał czy odpuści? ps. oczyścili ten staw w końcu?
Od jazdy MZK najbardziej zniechęca mnie brak biletomatów w autobusach. Złodziejskich 3 złotych u kierowcy nie będę płacił...
Sytuacja z MPK i jego funkcjonowaniem to jeszcze jedna zła Scheda po zbyt długich rządach poprzedniego Prezydenta Przemysla !...Nie zazdroszczę naszemu drogiemu i ambitnemu aktualnemu Prezydentowi choć zycze mu sukcesu z całego serca.
Firma Trako-Przewozy Transportowe stwierdziła,że na niektórych liniach wożono powietrze,ależ odkrycie to kierowcy nie wiedzieli co wożą?Wiedzieli i wiedzą co należy zrobić,aby uzdrowić sytuację w firmie,ale ktoś musi coś uszczknąć przy okazji i stąd zlecenie dla firmy aż z Wrocławia.Smiechu warte,na niecałe 20 linii potrzebna firma która ułoży rozkład jazdy i wszystko będzie cacy.Tylko,że kosztować to będzie tyle co paliwo do autobusów na pół roku.
no to jak wiedzieli kierowcy że wożą powietrze to gdzie byli przez 16-cie lat ? , nie byli zainteresowani kondycją finansową własnej firmy a co za tym idzie swoimi zarobkami ? Dlaczego siedzieli cicho będąc świadomym,że autobusy jeżdżą STADAMI kreując tym samym straty dla firmy?
do xx zapytaj kto organizował i odpowiadał za ROZKŁAD?kierowcy?robią swoje
Uuuu problem. Musiałaby się Tatarska połączyć z Sucharskiego.
Ogólnie propozycja zmian firmy "Trako" podoba mi się.Autobusy co 15minut po południu co 30. Spoko.Jak zwykle znajdą się osoby, które tylko jęczą.
Czy tak daleko przejść od przystanku 28? A którędy miałby autobus jechać pod górę? Zwłaszcza zimą?
Nasuwa mi się nieodparcie pytanie :- czy aby urealnić rozkład jazdy potrzebna była firma zewnętrzna, która przecież za darmo nie zrobi audytu.- co robił w takim razie dotychczas Zarząd Spółki- wynagradzany sowicie, Rada Nadzorcza i służby właściciela tj. Prezydenta Miasta.- czy przeprowadzony audyt wskazuje winnych zaniedbań i czy odpowiedzą oni za te zaniedbania?Czy doczekam się odpowiedzi - wątpię.
dziwne żeby nie było podwyżki, płaca minimalna w górę(koszt stały), paliwo na wysokim poziomie (a to jest koszt zmienny, który ciężko wyliczyć ), rachunki za prąd, wodę, śmieci i artykuły papiernicze w górę..Jak nie trudno nie zauważyć ze sklepu też wychodzi się z koszyczkiem a nie z wózkiem..
"xx' , a skąd to wiesz , że kierowcy nie informowali ludzi z zarządu ?
no z osiedla Rycerskiego to o jednej godzinie jada 3 autobusy. potem trzeba czekac nawet 40 minut. Nie wiem kto programował takie połączenia....
do mk - skoro informowali i skutków nie było to należało postawić autobusy na "kołkach " STRAJK nie wyjeżdża żaden autobus na trasę . Tą decyzją dano by ówczesnej władzy miasta carte blanche /pełnomocnictwo/ w podejmowaniu decyzji o losach MZK.
Na wszystko mamy 500+ i tu zamyka się błędne koło skąd są na to pieniądze z podwyżek na wszystko
MZK od dawna borykało się z problemami finansowymi,dlatego dziwi mnie że po zmianie władzy nagle coś się ruszyło.A gdzie do tej pory były związki zawodowe? Proszę mi powiedzieć jak to jest że parę lat wstecz prezydent miasta sprzedaje część placu należącego do MZK prywaciarzowi,a ten po jakimś czasie stawia sobie stację kontroli pojazdów i dziwnym trafem wszystkie autobusy z MZK jeżdżą do niego na badania techniczne(poprzednio jezdziły do SKP PKS).Jak by była wtedy dobra wola władzy to ta stacja przynosiłaby zyski dla MZK,widocznie już od dawna była tendencja do rozkładu MZK,no i gdzie wtedy była "Solidarność" związkowa? A tak na marginesie,jeżeli miasto ma 100% udziału w spółce to żaden prezes tej firmy kijem" Sanu nie zawróci" bo musi wykonywać polecenia własciciela spółki czyli miasta.I tak po poprzednikach pozostał burdel i szemrane interesy,no ale wymiar sprawiedliwości tego nie rozliczy bo to przecież"koledzy z podwórka"
do rudy102 - no ,no,no to się mieszkańcy dowiadują /bynajmniej ja/ nowości o przekrętach I UKŁADACH minionej wykształconej z tytułami naukowymi władzy ,co to potrafiła swoimi rządami doprowadzić Przemyśl do całkowitej zapaści finansowej. Faktem jest bezspornym gdzie były wtedy związki zawodowe ,gdzie byli kierowcy i szeregowi pracownicy MZK ,że nie darli Japy ,że firma się wali??
Pamiętacie Państwo jak w latach ubiegłych kursowała linia 5 a póżniej 40 do Krasiczyna i Olszan?Dlaczego teraz jeżeli jest duży nacisk na Przemyśl jako miasto turystyczne nie reaktywować takich kursów? Tysiące turystów odwiedza nasze miasto i większość z nich napewno chciałaby się dostać do Krasiczyna czy choćby do Olszan korzystając z lokalnej komunikacji.Myślę że MZK stać na to,choćby uruchomić tylko wakacyjne kursy do w/w miejscowości.Tu nie trzeba się dogadywać z wójtami gmin tylko "puścić" kilka autobusów obliczyć cenę biletów (ale bez zniżek) i będzie dobrze....
A kiedy mieszkańcy Sucharskiego, Wandy,Akacjowej doczekają się autobusu ? Proponuję codziennie wspinać się na te szczytowe ulice Przemyśla , wtedy może ktoś zadba o mieszkańców w) w ulic ....
Autobusy mają jeździć przez Basztową?
a ja zapytam tak z ciekawości to dziennikarz nie szuka ciekawych wydarzeń i wiadomości interesujących jego czytelników , tylko czeka na zaproszenia?