Reklama

Będzie podwyżka biletów MZK?

Przemyski transport jest wysoce nieefektywny. W przemyskim MZK funkcjonuje wiele anachronizmów. Funkcjonuje też wiele linii, na których autobusy ,,wożą powietrze” – to kilka wniosków z prezentacji, która została przygotowana przez firmę Trako – Przewozy Transportowe na zlecenie władz miasta.

Spotkanie na sali narad przemyskiego magistratu odbyło się z udziałem radnych, przewodniczących zarządów osiedli oraz władz miasta. Prelegentem z ramienia wrocławskiej firmy był jeden z dwójki szefów Tomasz Szelukowski. Prezentacja ma być ponoć jednym z elementów programu naprawczego w miejskiej spółce[paywall].

Z analiz przedstawionych przez T. Szelukowskiego wynika, że przemyski transport „(...) jest wysoce nieefektywny. Z danych zebranych przez firmę wyłonił się obraz anachronizmów w funkcjonowaniu MZK. Podstawowe wady przemyskiego systemu komunikacji to przede wszystkim niski odsetek pasażera na jeden kilometr przejazdu i zjawisko ,,stadnej jazdy” autobusów, czyli przyjazd na przystanek kilku autobusów na raz, a potem kilkudziesięciominutowe przerwy w kursach na danej linii. Funkcjonuje też wiele nieefektywnych linii, na których autobusy ,,wożą powietrze”.

Reklama

Jakie rozwiązania?

Zdaniem szefa firmy „Trako” jednym z podstawowych rozwiązań problemu jest „korzystniejsza relacja cenowa biletów okresowych w stosunku do biletu jednorazowego”. A to oznacza, że dojdzie do podwyżki cen biletów. Jednorazowy kosztować ma 3 zł (obecnie 2,5 zł), ale na takim bilecie będzie można jeździć autobusami 45 minut i dowolnie się przesiadać. Zaczną też funkcjonować bilety, które mają premiować stałych pasażerów MZK. Dla nich bilet 7-dniowy miałby kosztować 26 zł, miesięczny – 78 zł, a roczny – 790 zł. Kolejnymi zmianami w systemie funkcjonowania spółki ma być zwiększenie częstotliwości kursów na uczęszczanych liniach, redukcja nieefektywnych przejazdów i pojawienie się siedmiu nowych przystanków. Nowe przystanki mają skłonić ludzi do aktywniejszego korzystania z komunikacji miejskiej, a pojawiłyby się m.in. na placu Na Bramie i skrzyżowaniu ulic Reymonta i Kopernika.

Oprócz uruchomienia nowych linii, przy redukcji ogólnej ich liczby do 16, koncepcja zakłada większą czytelność rozkładu jazdy i stworzenie trzech stref komunikacyjnych.

***
[komentarz autora]


Droga... donikąd


Reklama

Nie piszę tych słów dlatego, że czuję rozgoryczenie z powodu niepoinformowania o tak istotnym dla bardzo licznego grona pracowników MZK, ale przede wszystkim mieszkańców miasta spotkania. Co to, to nie!

Nie musicie, panowie włodarze miasta, nas na takie spotkania zapraszać. Możecie zamknąć się we własnym gronie, przyklaskiwać sami sobie (dysponując grupą niezawodnych i zawsze wiernych klakierów, by nie rzec – „żołnierzy”), dodając otuchy, wirtualnego wsparcia (co dość często robicie). Możecie informować jedynie o tym, co jest Wam na rękę.

Możecie (co dość często robicie) zapraszać „wybrańców”. Tych, którzy piszą TYLKO dobrze!

Informacje o tym, co się wydarzyło na dużej sali magistratu, powzięliśmy z drugich, a nawet trzecich ust. Jeśli uważacie to za normalność, gratuluję! Tyle, że to droga... donikąd.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2019-07-02 20:46:15

    A kiedy mieszkańcy Sucharskiego, Wandy,Akacjowej doczekają się autobusu ?     Proponuję codziennie wspinać się na te szczytowe ulice Przemyśla , wtedy może ktoś zadba o mieszkańców w) w ulic ....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kik - niezalogowany 2019-07-02 22:30:04

    Autobusy mają jeździć przez Basztową?  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2019-07-02 22:49:11

    a ja zapytam tak z ciekawości to dziennikarz nie szuka ciekawych wydarzeń i wiadomości interesujących jego czytelników , tylko czeka na zaproszenia?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama