Kolejnym pozytywnym efektem przyjaźni i partnerstwa pomiędzy powiatem przemyskim i powiatem Saarpfalz-Kreises w Kraju Saary może być oferta pracy w Niemczech, adresowana między innymi do mieszkańców naszego regionu. Obie strony podczas niedawnego spotkania, które odbyło się podczas łączenia internetowego, rozmawiały wstępnie o szczegółach możliwej współpracy.
Polsko-niemiecka wideokonferencja z udziałem przedstawicieli powiatu Saarpfaiz-Kreis w Niemczech oraz polskich partnerskich samorządów, w tym powiatu przemyskiego, odbyła się przed świętami.
Inicjatywa w kwestii współpracy wyszła od[paywall] strony niemieckiej, a konkretnie od Theophila Gallo – starosty powiatu Saarpfalz-Kreis – który przedstawił projekt opieki nad seniorami, jaki będzie u nich realizowany we współpracy z tamtejszym Caritasem. I właśnie przy realizacji tego projektu pracę mogliby znaleźć mieszkańcy powiatu przemyskiego.
– Na razie było to zupełnie wstępne spotkanie. Jesteśmy jednak już umówieni na kolejne, podczas którego mają paść konkretne propozycje – mówi Małgorzata Dachnowicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Przemyślu.
– Oferta zatrudnienia dla Polaków, którzy są tam bardzo dobrze postrzegani, wydaje się korzystna, więc oczekujemy na dalsze szczegóły. Wiemy natomiast, że strona niemiecka Polakom, którzy zdecydują się na oferowaną pracę, zapewni realne wsparcie w postaci kursów językowych, więc nie będzie konieczna znajomość języka – dodaje.
Na terenie powiatu Saarpfalz-Kreis w Niemczech, do którego mogłyby się zgłaszać osoby chętne do pracy z osobami starszymi i chorymi, miałby powstać punkt informacyjny dla zainteresowanych. Po wstępnym spotkaniu na wideokonferencji wiadomo, że zainteresowani zatrudnieniem zostaną skontaktowani z rodzinami, z którymi zostanie podpisana umowa. Strona niemiecka zobligowała się też do zabezpieczenia zakwaterowania i wyżywienia, a wynagrodzenie netto za pracę będzie wynosić co najmniej 1200 euro.
Powiat przemyski podczas wideokonferencji reprezentowali starosta Jan Pączek, sekretarz powiatu Jerzy Góralewicz oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Jolanta Jabłońska. Na nietypowym, bo wirtualnym spotkaniu, ze strony polskiej padło też zapewnienie o tym, że jeśli tylko znane będą bliższe szczegóły, powiat przemyski dotrze do mieszkańców z konkretną informacją o możliwości podjęcia pracy u naszych niemieckich przyjaciół, a także będzie w jakiś sposób pośredniczyć w nawiązaniu tej współpracy.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Praca jest, ale za granicą. Małżonkowie żyją osobno. Cudne czasy.
I on ma tam drugą część na tu drygiego i wszyscy zadowoleni.
Tam trzeba się zajmować pokoleniem hitlerjugend a może jeszcze się trafić żołnierz rycerskiego wehrmachtu ,ss czy innej "wspaniałej" formacji wojskowej. Temu pokoleniu wpajano że Polacy nadają się tylko / i to tylko co niektórzy/ na służących i do pracy w rolnictwie. okazuje się że wpajano prawdę. Różnica polega tylko i wyłącznie na tym że dzisiaj muszą płacić za pracę, co tam ,stać ich na to. O problemie o którym pisze wyżej AnkaW nie warto ? pisać po jak pisze Asdf wszyscy są zadowoleni, mam tego przykład po znajomej która kupiła mężowi samochód a sama w dodatku nie kryjąc się na facebooku i instagramie puszcza się z Turkami. Wszyscy zadowoleni, zaśpiewajmy ;Polacy nic się nie stało, nic się nie stało.
Od kiedy to parobek jest partnerem gospodarza.Dorobiliśmy sie takiego dobrobytu,ze mamy owszem prace o dziwo za godne pieniądze ale za granica.Jesteśmy współczesnymi niewolnikami i nic więcej pracujący dla innych a nie dla siebie ,swoich dzieci czy też swojego kraju.Nawet ci co pracuja za granicą muszą płacic dodatkowy haracz dla rządu. A tego nie ma nawet na Białorusi.
Nieprawdopodobne, mieć taką władzę co się chwali że załatwi pracę za granicą. Sami niech wyjadą, darmozjady nic nie umiejące przeważnie, będzie lżej nam wszystkim tu na miejscu.
Tu nie masz racji, trudno winić starostę przemyskiego za całe zło jakim jest wyjazd do pracy w Niemczech kosztem rodziny, rządzi powiatem należącym do najbiedniejszych w kraju i co ciekawe rządzi dobrze. Powiat nie ma złotówki długu w przeciwieństwie np do miasta którym rządził były prezydent Choma a mimo tego realizuje swoje zadania,najlepszym przykładem są drogi powiatowe.
Janie,kiedy zaczelam czytac ten komentarz,to rozesmialam sie do lez. Bo nawet gdybys sie nie podpisal od razu ,to i tak wiedzialabym,ze to Ty. I zrobilo mi sie bardzo smutno ,bo to wszystko prawda.No ,coz historia zrobila swoje i tam chyba pojada tylko ci,ktorych sytuacja materialna do tego zmusza. Niestety az trudno uwierzyc w to ,ze ludzie ludziom zgotowali ten los. Zapomniales tylko dodac ,ze w rozumowaniu " Wladcow swiata " Polacy nie byli godni wogole zyc. I mysle,ze powinnismy zawsze o tym wszystkim pamietac,bo kazdy narod powinien miec swoja historie.Nieraz tak sobie mysle,ze po co im wojna,zebysmy znikneli z mapy Europy? Czy to sie stac moze?
siedzieć przy ekranie kompa z nierozgarniętym uśmiechem nawet niekumaty potrafi gorzej , z RZĄDAMI tej instytucji BO tu tylko TRWANIE z roku na rok przez lata na GARNUSZKU PODATNIKA
do Ula -- On nie rządzi !!!! On od lat TRWA wybierany po linii partyjnej
No tak Ula.Staroste nie ma co winic ale w przyjazn trudno uwierzyc.A dlugi bylego prezydenta Chomy???Szkoda slow.Chocby tylko ten stok z tym bunkrem na samym wierzcholku.SzokSniegu jak nie ma tak nie bedzie.Na kilka dni ma przyjsc jakas Bestia, a potem znowu cieplo.Kto to monstrum utrzyma?Jakim kosztem?O pozostalych dlugach juz nie wspomne.Wstyd.Wiec prosze tego nazwiska nawet nie wymieniac.
To na co czekasz?Jedz. Kazdy orze jak moze.
Witam Cię serdecznie w Nowym Roku i życzę pomyślności. Już sam nie wiem czy to dobrze ze można poznać po treści kto pisze. Ale widocznie już tak ze starszym ,być może zgorzkniałym co do rzeczywistości , facetem tak bywa. Napisałem powyżej że Niemcy płacą za pracę, pragnę to rozwinąć, owszem płacą ale pieniądze które maja wartość tu w kraju, natomiast u nich trudno byłoby żyć za taką kwotę. Wiele lat wstecz Erika Stejnbach / przewodnicząca tzw związku wypędzonych/ powiedziała cyt." Niemcom nie jest potrzebna silna armia, tysiące czołgów i samolotów lecz silna marka" Niemcy to mądry naród i wybierali przywódców realizujących te słowa. Dzisiaj to oni rządzą Europą, oni drukują euro. Nie ginie żaden Niemiec a rządzą Europą. Byłe kraje bloku wschodniego stały się koloniami i są wdzięczni Niemcom jeśli zbudują u nich montownie produkujące jakiś samochód czy odkurzacz. Obywatele tych krajów są wdzięczni za to że mogą zarabiać euro przy produkcji szparagi czy przy zbieraniu ogórków, pieczarek itd. a to wszystko i tak jest tańsze niż utrzymywanie wielomilionowej armii i żadne niemieckie dziecko , żona czy matka nie opłakuje poległego niemieckiego żołnierza, tatę ,męża i syna.Niemcy jeśli w Polsce inwestują to tylko na terenach leżących w granicach III Rzeszy w najlepszym przypadku w granicach rozbiorowych. Dzisiaj już nie będzie żadnego Drzymały a bardzo prawdopodobne że mieszkańcy tych terenów sami poproszą jak przyjdzie sprzyjający moment o przyłączenie do Niemiec. Obym był złym prorokiem.
Sama mam metlik w glowie czy to dobrze czy zle.Poprostu nie wiem jak to mozliwe,ze wlazlam centralnie na Twoja wypowiedz. Zaczelam od tresci i dopiero pozniej przesuwajac strone juz tylko upewnilam sie ,ze to Ty. Ale wracajac do tematu chcialam tylko uscislic Twoja wypowiedz. Mieszkancy tych ziem chyba juz dzis chca przylaczenia do Niemiec. Mamy az nadto argumentow. Wiec czyzby to teraz byl ten wlasciwy moment.? Zas Tobie w tym 2021 roku zycze zdrowia ,wszystkiego co najlepsze i zebys nie zapalal tego znicza w Dniu Niepodleglosci w samotnosci. Pozdrawiam.
Chcialam jeszcze dodac,ze podzielone Niemcy byly oslabione. Czyzby zburzenie muru to byl blad? A wiec znowu rosna w sile i znowu zaczynaja byc zagrozeniem dla swiata? Czy dzis wiemy jaka jest nasza prawdziwa sytuacja na arenie miedzynarodowej? Chyba historia zaczyna sie powtarzac. Mysle,ze to tylko kwestia czasu.
Inaczej patrzę na sprawę, problem nie leży w tym że Niemcy czy np Żydzi są mądrzejszymi narodami, problem leży w tym że nie potrafimy iść ich drogą że się nie uczymy i nadal pozostajemy głupi. Problem leży w edukacji naszego społeczeństwa, właściwej edukacji. Na prawdziwej nauce, wolnej od barw ideologicznych, wolnej od religii. Pisałem już na ten temat.
Choc napisales,ze pozostajemy glupi,to dzis juz wiem ,ze piszesz to z ubolewaniem. I jak sam widzisz,ja to rozumiem i ja to wiem. Wiec dlaczego nie chcesz zrozumiec mnie? Ja to wiem,Ty to wiesz i tak mniej wiecej jest nas polowa. Jednak ta druga jest byc moze zmuszona schowac swoje poglady , honor i ambicje ,bo poprostu musza tam jechac bo nie maja co wlozyc do garnka. Trzeba kupic dzieciom buty na zime,zaplacic za przedszkole ,zaplacic gaz,prad itp. Takich krajow jak Polska jest bardzo duzo. I wcale nie uwazam Niemcow za madrzejszych od nas. Tak madry narod dal sie tak zmanipulowac Hitlerowi? A co ich zmusilo do tego ,ze poprostu uwierzyli w jego obiecanki i poszli za nim jak psy za koscia? Zycie czasem pisze rozne scenariusze ,wiec problem jest o wiele glebszy i chyba nie rozwazymy tego tu,bo idealami ojciec dziecka nie nakarmi.Prowadz rozmowe na poziomie przecietnych ludzi,a Ty jestes porostu idealista i do tego z duza wiedza. No ale mozna i tak. Nie bylo moja intencja Cie obrazic, Nie wiem jak to odbierzesz ale napisalam to co napisalam.
Dziękuję Ci za okazane zainteresowanie tym co piszę. Ja rozumiem i nie potępiam osób które decydują się na wyjazd, sam gdybym był znacznie młodszy uczyniłbym to samo.Głównie dlatego że uważam nasz kraj za stracony, w 1989 r został uruchomiony mechanizm autodestrukcji państwa a w dzisiejszych czasach nie ma warunków i postaci pokroju Piłsudskiego który byłby zdolny do jego zatrzymania. Dzisiaj już dobrze widać na całym świecie że system polityczny zwany zachodnią demokracją zgnił do reszty. Nie będę już zanudzał swoimi poglądami, po przemyśleniu postanowiłem zaniechać pisania. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Mysle,ze osoba ,ktora powinna zrezygnowac tu z pisania jestem ja. Czytelnicy straciliby zbyt duzo gdybys lekka reka zostawil ta strone. Zreszta Tobie sie to nalezy ,byles tu przede mna, a ja tu tylko wpadlam na chwile. Moja pisanina jest taka poprostu od serca,blisko ludzi ,nie poparta zadnymi argumentami.Ale nie znaczy to ,ze nigdy nie docenialam tego co piszesz. jestes madrym czlowiekiem i ze swoja wiedza powinienes sie dzielic z innymi. Bo ludzie sa tacy ,jacy sa,trzeba im poprostu mowic i mowic. A ty to umiesz.Choc Cie tu nie jeden obrazil,to pisales uporczywie dalej,wiec dlaczego ja?Dlaczego mnie obarczyles ta odpowiedzialnoscia?Przez tyle lat szlam przez zycie starajac sie nikogo nie zranic. Dlaczego na podjecie tej decyzji potrzebowales az tylu godzin? Pozwol mi,ze to ja juz wiecej nie bede pisac,chociaz sprobuje,,bo zawsze staralam sie w zyciu kierowac zasada : Nigdy nie mow nigdy. Jesli Cie obrazilam,to przepraszam.
Ostatni raz zrobię wyjątek, tylko ze względu na Ciebie.Nie masz za co przepraszać, nie bierz mojej decyzji do siebie bo nie ma z Tobą nic wspólnego. Już od dłuższego czasu się do tego przymierzałem, po bezczelnym , wręcz chamskim potraktowaniu "przemyskiego obserwatora" przez użytkowników tego forum dojrzałem do tej decyzji. Wiele lat jestem na forum, dawniej na "Gazeta.pl", naprawdę byli tam ciekawi ludzie dla których chciało się pisać i też chciało się ich czytać,później nastąpiło samozniszczenie, stopniowe ,obecnie już tam prawie nikt nie pisze. To forum ŻP funkcjonuje inaczej, tematy są narzucane przez dziennikarzy którzy albo nie są zdolni do pisania albo z innych przyczyn nie spełniają moich oczekiwań, forum jest przejęte przez ludzi związanych z przemyską "elitą" polityczną, różnych opcji zresztą. Pisanie nie sprawia mi już żadnej radości o satysfakcji nie wspominając. Ponadto mam już swoje lata i być może nie odnajduje się już w tej rzeczywistości, rzeczywistości która mnie mierzi. Tak więc jeśli chcesz , masz chęć, sprawia Ci to choćby odrobinę radości to pisz dalej , życzę wszystkiego najlepszego i jeszcze raz pozdrawiam.
Ja poprostu po stracie bliskiej mi osoby spotkalam tu bratnia dusze.Roznimy sie chyba tylko tym,ze ja ciagle szukam i chyba troche lepiej sobie radze w dzisiejszym swiecie,a ty juz odpuszczasz i chce zebys wiedzial,ze na to mojej zgody nie ma. Ale szanuje Twoja decyzje jesli chodzi o komentarze na tym forum. Zas Twoje teksty mysle,ze nie tylko ja ale inni tez lubia czytac. Nie jestem tu wyjatkiem ,bo takich jest wielu. Wiem to,bo bylam tu chwile.Twoje teksty sa czyste,przejrzyste i szlachetne. Nie obrazasz w nich nikogo. Chocby Walesa,nazwac tylko bufonem, to za malo. Potrafisz przeprosic,choc to do rzadkosci tu nalezy. Twoje teksty lubia poprostu ludzie czytac, bo zawieraja duzo wiedzy ,zwlaszcza z historii. Jestes bardzo wymagajacy i wysoko podnosisz poprzeczke.I mysle,ze ta gazeta duzo straci gdy odejdzie ktos taki jak Ty. Bo kto tu zostanie,niewielu takich dzis jest.. Jestesmy przemijajacym juz pokoleniem,ktore juz dzis do rzadkosci spotkac. Obca jest Ci dzisiejsza polityka,pelna wulgaryzmow i chamstwa,polityka ,ktora siegnela juz dna.Od niedawna dopiero tu jestem i napisze tak: Co Ci moze zaoferowac przemyski obserwator ? Nic,poprostu nic. Wiec nadrabia chamstwem. Wlasnie tacy ludzie jak obserwator przemyski tworza dzisiejsza polityke,bo swietnie sie w nim dzis odnajduja .Takich jak obserwator przemyski jest wielu ale takich jak ty to dzis jednostki.. Przy takich wlasnie wpisach ,kiedy ludzie rozmawiaja ze soba,zadaja sobie pytania,nawet sie kloca,mozna zwrocic uwage na wiele spraw,na ktore ciagle innym brakuje czasu,bo mijaja noce i dnie i ludziom trzeba mowic i mowic.Wtedy przekaz jest najlepszy. Ale jest granica ,ktorej przekroczyc nie wolno . Niestety dawno juz zostala przekroczona.I byc moze ,czy Ci sie to podoba czy nie , i tak zostales moja bratnia dusza.Bo poprostu dobrze mi sie z Toba rozmawialo i toczylo spory.Wiedz,ze ja choc tu krotko,tez nosilam sie z zamiarem rezygnacji. Tylko ze Ty byles odwazniejszy niz ja i zrobiles to szybciej.Mnie tu juz tez nie bedzie, Chcesz mnie tu sama zostawic? Bede musiala uzywac wulgaryzmow,a tego nie chce. Ale to nie jest pozegnalny komentarz na zawsze.Chcialabym zebys ten znicz w Dniu Niepodleglosci ,ktory chcesz w samontosci , zebys zaswiecil go dopiero wtedy kiedy dobrze bedzie widoczny plomien. Wtedy sie spelnia moje zyczenia. Czy sie spelnia ? To bedzie zalezec juz tylko od Ciebie. Jestes madrym czlowiekiem i to zrozumiesz. Do zobaczenia.
1200 eur czyli 5000 złotych brutto minus koszty utrzymania , wyjazdu ,rozłąka podatek i inne obciązenia - ja pierniczę nic tylko wyjezdzać na saxy :)ps. za prace remontowe . malowanie mieszkania itp pracownik zarabia ok 4000 zł :) a jak robisz sam i bez "papieru i obciążeń" to na miesiąc zostanie więcej :) wielki sukces panie starosto może urzednicy wezmą bezłatny urlop i pojadą taka to atrakcja:) :) :)
Pozwole sobie tez zrobic ostatni raz wyjatek ale tym razem w roli sprostowania i przeprosin. Czlowiek sie uczy cale zycie i musze przyznac dzis Janowi ,ze mial racje. Nie wolno wszystkich wkladac do jednego worka. Bedac zbyt krotko na tym forum " obserwatora przemyskiego "ocenilam zle. Przepraszam i zwracam honor.
Praca jest, ale za granicą. Małżonkowie żyją osobno. Cudne czasy.
I on ma tam drugą część na tu drygiego i wszyscy zadowoleni.
Tam trzeba się zajmować pokoleniem hitlerjugend a może jeszcze się trafić żołnierz rycerskiego wehrmachtu ,ss czy innej "wspaniałej" formacji wojskowej. Temu pokoleniu wpajano że Polacy nadają się tylko / i to tylko co niektórzy/ na służących i do pracy w rolnictwie. okazuje się że wpajano prawdę. Różnica polega tylko i wyłącznie na tym że dzisiaj muszą płacić za pracę, co tam ,stać ich na to. O problemie o którym pisze wyżej AnkaW nie warto ? pisać po jak pisze Asdf wszyscy są zadowoleni, mam tego przykład po znajomej która kupiła mężowi samochód a sama w dodatku nie kryjąc się na facebooku i instagramie puszcza się z Turkami. Wszyscy zadowoleni, zaśpiewajmy ;Polacy nic się nie stało, nic się nie stało.