Reklama

„Błękitny San” wreszcie ruszy z miejsca?

Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął projekt programu pod hasłem „Program Strategiczny Błękitny San” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. To kolejna przymiarka do jego realizacji. Czujny obserwator wydarzeń może bowiem przeżyć swoiste déjà vu, wszak o tym projekcie była mowa już grubo ponad 10 lat temu.

Był 18 marca 2015 r. To wówczas prezydenci, burmistrzowie i wójtowie podkarpackich miast i gmin gościli w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej na spotkaniu związanym z programem „Błękitny San”. Organizatorami konferencji w Przemyślu byli marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sali audiowizualnej MNZP najwięcej czasu poświęcono sposobom wdrożenia programu strategicznego „Błękitny San”, dzięki któremu dziesiątki podkarpackich gmin mogą wiele zyskać. Marszałek województwa Władysław Ortyl oraz prezes zarządu WFOŚiGW, były wojewoda przemyski Adam Pęzioł przedstawili możliwości finansowania planowanych przedsięwzięć. Był także czas na dyskusję i pytania uczestników konferencji.

Marszałek W. Ortyl poinformował wówczas, że praktyczne wdrożenie programu powinno nastąpić w 2017 r. i potrwać do 2023 r.

Reklama

– Błękitny San to program, na który składa się kilkudziesiąt niezwykle istotnych inwestycji związanych z ochroną środowiska, gospodarką wodno-ściekową, kanalizacją czy gospodarką odpadami. Zakłada także działania związane z przedsiębiorczością, turystyką, edukacją czy kapitałem ludzkim. Chcemy, aby został sfinansowany z różnych źródeł. Oczywiście większość pieniędzy pochodzić będzie z unijnych dotacji. Partycypować w przedsięwzięciu będzie także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wyzwania są ogromne. To spotkanie miało uświadomić przedstawicielom samorządów, jak długą drogę musimy przejść, aby wszystkie składane projekty zakończyły się powodzeniem

– stwierdził marszałek W. Ortyl[paywall].

Reklama

– Cieszę się, że program przestaje być wirtualny, a staje się rzeczywistością. Przemyśl zyska dzięki niemu przede wszystkim inwestycje wodno-ściekowe. W głównej mierze chodzi tutaj o budowę kanalizacji na Lipowicy i Kruhelu Wielkim, a także budowę zbiorników retencyjnych. Oczekujemy także na drugi etap programu, czyli stworzenie wzdłuż Sanu takiej infrastruktury, która pozwoli stworzyć choćby miejsca pracy. Chcielibyśmy zostać jednym z liderów tego etapu

– podsumował ówczesny prezydent Przemyśla Robert Choma.

Reklama

Wciąż wirtualny

Od tamtego czasu minęło prawie 10 lat. W internecie można znaleźć projekt „Programu Strategicznego Błękitny San”, opracowanego przez prof. Pawła Churskiego z Zakładu Analizy Regionalnej Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. Andrzeja Miszczuka z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego. Data? Listopad 2013 r.

Można także znaleźć zdjęcie z widokiem wiszącej na Rynku w Jarosławiu tablicy, pokazującej przebieg Szlaku Wodnego „Błękitny San” oraz informującej o atrakcjach i ciekawych miejscach. Z 2016 r. Zupełnie nieczytelną już wówczas, gdzie trasa spływu całkowicie wypłowiała. Już jej nie ma…

Reklama

Konsultacje społeczne

Po kilku latach ciszy pomysł powrócił. Oby nie z podobnym finałem. Kilkanaście dni temu Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął projekt pod nazwą… „Program Strategiczny Błękitny San” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. To sporych rozmiarów dokument. Cel pozostaje ten sam: stworzenie warunków zrównoważonego rozwoju gmin położonych wzdłuż Sanu z równoczesną ochroną i eksponowaniem walorów przyrodniczych. A także podniesienie poziomu życia mieszkańców gmin położonych wzdłuż biegu rzeki. Czyli m.in. mieszkańców miast: Jarosław Radymno, Dubiecko, Przemyśl i Sieniawa oraz gmin: Jarosław, Laszki, Radymno, Wiązownica, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Medyka, Orły, Stubno, Żurawica, Sieniawa i Tryńcza. Chodzi przede wszystkim o stworzenie infrastruktury w miejscach możliwych wzdłuż Sanu. W Przemyślu m.in. ma zostać wybudowana przystań wodna z prawdziwego zdarzenia. O innych przedsięwzięciach na razie nie chcemy pisać, aby nie zapeszać.

31 października br. rozpoczął się proces konsultacji społecznych wspomnianego dokumentu, który potrwa do 5 grudnia br. Jedno ze spotkań konsultacyjnych odbędzie się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej przy ul. Berka Joselewicza 1 w Przemyślu. Dojdzie do niego 22 listopada br., w godzinach od 9 do 12. Drugie planowane jest w Stalowej Woli 27 listopada br.

Reklama

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/11/2024 13:50
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama