Brak gości, odwołane imprezy okolicznościowe i widmo redukcji etatów – nastroje w branży hotelarskiej w regionie podkarpackim są kiepskie. Z powodu obostrzeń i ograniczeń związanych z trzecią już falą pandemii hotelarze znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji. Ubiegły rok również zamknęli na minusie. Osób korzystających z turystycznych obiektów noclegowych na Podkarpaciu w 2020 roku było o 45,2 proc. mniej niż rok wcześniej.
Dane zaprezentowane w marcowym raporcie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie „Turystyka na Podkarpaciu w 2020 roku” dobitnie pokazują, że szalejąca od ubiegłego roku pandemia znacząco ograniczyła liczbę gości w obiektach noclegowych.
fot.archiwum rodzinne
– Nasz hotel to firma rodzinna. Żyliśmy przede wszystkim z przyjęć okolicznościowych i noclegów, a teraz nam to wszystko zabrano. Jest ciężko, ale nie poddajemy się – mówi Magda Kozioł, właścicielka Hoteliku „Zajazd u Jana”, obiektu obecnego na turystyczno-hotelowej mapie Przemyśla od 20 lat. Na zdjęciu z synem Jankiem.
Od 20 lat w Przemyślu
– Sytuacja w branży hotelarskiej jest obecnie bardzo zła i nastroje również – mówi Magda Kozioł, właścicielka Hoteliku „Zajazd u Jana”, obiektu obecnego na turystyczno-hotelowej mapie miasta od 20 lat.
– Już przed ponownym zamknięciem nas ludzie[paywall] wstrzymywali się z wyjazdami. Obecnie dopuszczone są wyłącznie noclegi związane z wyjazdami służbowymi, ale są to u nas pojedyncze, jednoosobowe rezerwacje. Jeśli chodzi o cały rok ubiegły, to rezerwacji było zdecydowanie mniej. Stopień obłożenia pokoi był na poziomie 20 – 30 procent tego, co rok wcześniej. To kolosalna różnica – analizuje. Odbiciem dla branży był lipiec i sierpień, które pod kątem noclegów można zaliczyć do udanych.
– W okresie wakacyjnym złapaliśmy oddech. Pandemia osłabła, ludzie jej tak nie odczuwali, co przełożyło się na plany i wyjazdy, a dla nas na rezerwacje. Najwięcej mieliśmy tych dokonywanych przez rodziny z dziećmi, rowerzystów podróżujących przez Polskę. Być może też wiele tych osób bało się wyjeżdżać za granicę, stąd ten przypływ – zastanawia się M. Kozioł.
– Nasz hotel to firma rodzinna. Nigdy nie żyliśmy wyłącznie z gastronomii, czyli restauracji będącej jego częścią, nie karmiliśmy ludzi na co dzień. Żyliśmy przede wszystkim z przyjęć okolicznościowych i hotelu, a teraz nam to wszystko zabrano. Jest ciężko, ale nie poddajemy się – mówi.
– Jeśli chodzi o pomoc dla branży, w naszym przypadku nie była ona wystarczająca. Udało się skorzystać jedynie ze zwolnień ze składek ZUS. Na szczęście uniknęliśmy zwolnień. Mamy zaufanych pracowników, są z nami od 10 lat, jesteśmy ze sobą zżyci, więc staram się nie podejmować takich kroków – naświetla sytuację właścicielka „Zajazdu u Jana”.
Hotelarze mają nadzieję, że lato przyniesie zmianę i epidemia osłabnie, a ludzie zaczną robić weekendowe czy wakacyjne plany.
– Liczymy, że sytuacja ulegnie poprawie. Należę do osób, które optymistycznie patrzą na świat, więc mam taką nadzieję. Czy wakacje będą podobne, jak w ubiegłym roku? Czy wrócimy do normalności? Trudno dziś powiedzieć. Społeczeństwo jest coraz bardziej zastraszone, zmęczone całą tą sytuacją, więc może – jeśli wirus choć trochę odpuści – ludzie zdecydują się gdzieś wyrwać – zakłada.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Akurat dla tej branży jest teraz szczególnie trudny okres. Ale też w mojej opinii jest to najbardziej przyszłościowa branża w tym historycznym mieście. Liczba turystów powinna wzrastać rocznie o kilkaset procent, co na pewno nastąpi. Tu ważne tez promowanie miasta (nie tylko tak jak o.mateusz sandomierz). To jest nieuniknione, więc i hoteli w ciągu 3 lat przybedzie na pewno kilkanaście, ALe spokojnie, każdy będzie miał właściwe obłożenie, jestem pewien
''Tęsknimy za normalnością...''No ale jaka to znowu była normalność ?!?Chcecie normalności ?!? To trzeba przede wszystkim:YOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENUBo inaczej będzie bida, i to konkretna !!!NADCHODZĄ CZTERJ JEŹDŹCY APOKALIPSY - NAUTILUS.ORG.PLYOUTUBE.COM - ŚWIAT SZYKUJE SIĘ DO WOJNY (NIESTETY) ! POLSKA ZOSTANIE WCIĄGNIĘTA
''Skoro z taką łatwością rzeźnik podnosi nóżSkoro z taką łatwością wkładasz mięso do ustPamiętaj wyrządzone zło wraca''YOUTUBE.COM - POSITIVE VIBRATION - PRZEZNACZENIE
Według twojej wizji człowiek powinien zniknąć z powierzchni Ziemii, bo stanowi zagrożenie. Według mnie Ty stanowisz największe - te twoje wszystkie komentarze takie dramatyczne są. Mogę się założyć, że gdybyś został poddany regresji hipnotycznej, okazało by się, że żyjąc w czasach początku ludzkości, albo w czasach współczesnych... zjadałeś ludzi. Stąd twoje uprzedzenie do mięsa.Ciekawe, co nie?
Akurat dla tej branży jest teraz szczególnie trudny okres. Ale też w mojej opinii jest to najbardziej przyszłościowa branża w tym historycznym mieście. Liczba turystów powinna wzrastać rocznie o kilkaset procent, co na pewno nastąpi. Tu ważne tez promowanie miasta (nie tylko tak jak o.mateusz sandomierz). To jest nieuniknione, więc i hoteli w ciągu 3 lat przybedzie na pewno kilkanaście, ALe spokojnie, każdy będzie miał właściwe obłożenie, jestem pewien
''Tęsknimy za normalnością...''No ale jaka to znowu była normalność ?!?Chcecie normalności ?!? To trzeba przede wszystkim:YOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENUBo inaczej będzie bida, i to konkretna !!!NADCHODZĄ CZTERJ JEŹDŹCY APOKALIPSY - NAUTILUS.ORG.PLYOUTUBE.COM - ŚWIAT SZYKUJE SIĘ DO WOJNY (NIESTETY) ! POLSKA ZOSTANIE WCIĄGNIĘTA
''Skoro z taką łatwością rzeźnik podnosi nóżSkoro z taką łatwością wkładasz mięso do ustPamiętaj wyrządzone zło wraca''YOUTUBE.COM - POSITIVE VIBRATION - PRZEZNACZENIE