2 miliony 300 tysięcy złotych – tyle pieniędzy w tegorocznym budżecie zarezerwowały władze Lubaczowa na budowę basenu. Ten temat wywołał największą dyskusję podczas sesji rady miejskiej.
Ogółem dochody miasta oszacowano na 49 mln 763 tys. zł. Wydatki mają wynieść 51 mln 763 tys. zł, z tego ponad 10 milionów będzie przeznaczone na inwestycje. Najważniejsze zadania zaplanowane w 2017 r. w Lubaczowie: budowa basenu (2 mln 300 tys. zł), remont sal dydaktycznych, przebudowa sali gimnastycznej oraz zakup pomocy dydaktycznych w Szkole Podstawowej nr 2 oraz Publicznym Gimnazjum nr 2 (1 mln 97 tys. zł), termomodernizacja budynków Szkoły Podstawowej nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 1 i Miejskiego Przedszkola nr 2 (3 mln 175 tys. zł), modernizacja i rozbudowa Miejskiego Domu Kultury (50 tys. zł) oraz remonty dróg, m.in.: ul. Hetmana Sieniawskiego, Kasztelańskiej, Królowej Jadwigi, Ogrodowej, Armii Krajowej, Zielonej, Starzyny, Witosa, Korzeniowskiego, Obrońców Lwowa.
Najwięcej wątpliwości wzbudziła budowa basenu sportowo-rekreacyjnego. Ma się on znajdować przy Zespole Szkół im. gen. Kustronia. Radny[paywall] Ryszard Hulak wyraził zaniepokojenie faktem, że ze współfinansowania inwestycji wycofało się starostwo powiatowe.
Wątpliwości starał się rozwiać burmistrz Krzysztof Szpyt. – Budowa będzie kosztować nieco ponad 11 milionów złotych. Na dzisiaj mamy pewne dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki – powiedział burmistrz. Zaznaczył, że będą również na bieżąco składane wnioski o dotacje w ramach programów, które się pojawią.
Władze miasta zakładają, że w co najmniej 60 procentach czas na basenie będzie wypełniony przez uczniów szkół. Burmistrz podkreślił, że nie ma obaw co do sensu tej inwestycji i jest pewny, że ludzie będą z niej korzystać. – Ten budżet to nie tylko budowa basenu. Gdybyśmy zamykali się tylko na to i nie podejmowali innych zadań, jak drogi czy oświetlenie, to moglibyśmy się zastanawiać. Mamy bardzo rozwojowy budżet. Jeśli popatrzymy na 10-milionową kwotę, powiedzmy sobie, że Lubaczów nie jest biednym miastem. Tak nas postrzega ministerstwo i stąd dofinansowanie na poziomie 33 procent – stwierdził K. Szpyt. Jego zdaniem basen mocno przyczyni się do rozwoju miasta.
Burmistrz zaznaczył, że „nie obraża się na powiat”, ponieważ podjął się on innych zadań, które będą realizowane w mieście.
Głos w dyskusji zabrał również Rafał Dudzic. Jednoznacznie opowiedział się za budową basenu. – Mieszkańcy chcą tego basenu, czekają na to 40 lat. Nie bądźmy tą radą, która utopi ten basen – apelował.
Z kolei Piotr Kantorski zwracał uwagę na stan wzrastającego zadłużenia miasta. – W jakim stanie zostawimy budżet na koniec kadencji? – pytał. – Na każdym poziomie, czy samorządu, czy państwa, zawsze pojawia się dylemat: inwestować czy spłacać? – odpowiedział, zaznaczając, że zadłużenie jest na bezpiecznym poziomie względem inwestycji.
Ostatecznie radni jednogłośnie poparli uchwałę budżetową na 2017 rok.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.17 km stamtąd jest dostępny dla wszystkich basen w Horyńcu po co kolejna pływalnia w tak małym powiecie ? Lepiej wydać np. na remonty ulic, przychodnie, nawet już to 500 + byłoby lepszą inwestycją niż drugi basen w powiecie.
Chciałbym zauważyć że powiat nie składa się tylko z miasta Lubaczów i np. z Cewkowa do Horyńca Zdroju jest około 50 km i powiat nie jest tak mały jak piszesz tylko największy na Podkarpaciu pod względem powierzchni w km 2 według danych z Wikipedii lecz też jestem przeciwny budowie tego basenu bo powiat się wyludnia i zapewne chodziło ci o ludzi że jest ich mało w powiecie pozdrawiam.
Do Horyńca blisko - uważacie? A gdzie jest bliżej mieszkańcom gmin Oleszyce, Stary Dzików, Lubaczów, Wielkie Oczy, Cieszanów? Do Horyńca czy do Lubaczowa? A czy miasto ma się rozwijać, stając się atrakcyjne dla mieszkańców i przyjezdnych czy tylko chodniki poprawiać, ulice łatać, przychodnie odmalować itp? Poza tym chyba jedno nie wyklucza drugiego. Dlaczego ci, którzy krytykują basen nie mają żadnych pomysłów na rozwój miasta? Ich propozycje są po prostu żałosne, nie sięgają dalej niż widok z okna. A przy okazji lament, bo marazm, nic się nie dzieje, trzeba by zrobić "coś" :))
Skąd miasto weźmie kasę na dopłacanie do nierentownego obiektu?
A dom kultury, biblioteka czy ośrodek sportu to dochodowe instytucje? Może je zlikwidować, bo trzeba dopłacać? Takim myśleniem nigdzie nie zajdziemy.
Dlaczego ci, którzy krytykują basen nie mają żadnych pomysłów na rozwój miasta? free resume examples
17 km stamtąd jest dostępny dla wszystkich basen w Horyńcu po co kolejna pływalnia w tak małym powiecie ? Lepiej wydać np. na remonty ulic, przychodnie, nawet już to 500 + byłoby lepszą inwestycją niż drugi basen w powiecie.
Chciałbym zauważyć że powiat nie składa się tylko z miasta Lubaczów i np. z Cewkowa do Horyńca Zdroju jest około 50 km i powiat nie jest tak mały jak piszesz tylko największy na Podkarpaciu pod względem powierzchni w km 2 według danych z Wikipedii lecz też jestem przeciwny budowie tego basenu bo powiat się wyludnia i zapewne chodziło ci o ludzi że jest ich mało w powiecie pozdrawiam.
Do Horyńca blisko - uważacie? A gdzie jest bliżej mieszkańcom gmin Oleszyce, Stary Dzików, Lubaczów, Wielkie Oczy, Cieszanów? Do Horyńca czy do Lubaczowa? A czy miasto ma się rozwijać, stając się atrakcyjne dla mieszkańców i przyjezdnych czy tylko chodniki poprawiać, ulice łatać, przychodnie odmalować itp? Poza tym chyba jedno nie wyklucza drugiego. Dlaczego ci, którzy krytykują basen nie mają żadnych pomysłów na rozwój miasta? Ich propozycje są po prostu żałosne, nie sięgają dalej niż widok z okna. A przy okazji lament, bo marazm, nic się nie dzieje, trzeba by zrobić "coś" :))