Burmistrz Waldemar Paluch dostał absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2022, ale Rada Miasta Jarosławia nie udzieliła mu wotum zaufania.
Zgodnie z uchwałą o samorządzie gminnym burmistrz przygotował i zaprezentował na czerwcowej sesji Rady Miasta Jarosławia raport o stanie gminy. Jest to dokument podsumowujący jego roczną działalność. To na jego podstawie radni podejmowali decyzję, czy udzielić burmistrzowi wotum zaufania.
Jednym z pierwszych punktów LXV sesji Rady Miasta Jarosławia była zatem debata nad raportem. Radni poruszyli różne kwestie dotyczące zarządzania miastem przez burmistrza i jego zespół i kierowali pod jego adresem wiele pytań, lecz ten nie udzielał na wszystkie odpowiedzi , co zdaniem radnych uniemożliwiało prowadzenie debaty.
– Szanowni mieszkańcy! Właśnie tak wygląda jarosławska debata, do której zostaliście zaproszeni. W pierwszych zdaniach raportu, nad którym mieliśmy debatować, znajdują się słowa „Serdecznie zapraszam do aktywnego w niej udziału. Wspólnie możemy osiągnąć więcej”. Cieszę się, że mieszkańcy widzą tę debatę i mam nadzieję, że jako Rada Miasta Jarosławia będziemy ostatni raz debatować nad wotum zaufania dla burmistrza Waldemara Palucha – skwitował zdenerwowany Piotr Kozak.
Po zakończeniu debaty odbyło się głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi Waldemarowi Paluchowi wotum zaufania. Za udzieleniem wotum zaufania byli radni klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław. Przeciw zagłosowali radni klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Marcin Nazarewicz i Wiesław Strzępek – radni niezależni. Za wotum zaufania dla burmistrza zagłosowało w sumie dziesięciu radnych. Tyle samo było przeciw, co oznacza, że go nie otrzymał.
Przed głosowaniem za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania głos zabrał Jarosław Litwiak, przewodniczący klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław, który wyraził uznanie i pochwałę dla burmistrza i jego podwładnych.
– Od kilku lat obserwujemy znaczące zmiany w naszym mieście. Widzimy, że dzięki dobremu zarządzaniu i odważnym decyzjom Jarosław nieustannie się rozwija. Co roku realizowane są inwestycje, na które czekaliśmy niekiedy dziesiątki lat, a które poprawiają jakość życia mieszkańców wszystkich dzielnic. Co roku miasto sięga po środki z zewnątrz, za sprawą których realizuje duże i ambitne projekty. Co roku przeznacza się fundusze na zamierzenia, które czynią nasze miasto bardziej przyjaznym środowisku i mieszkańców. Tak też było w 2022 roku – mówił Jarosław Litwiak.
Z kolei stanowisko klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowała szefowa Bożena Łanowy.
– Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował za udzieleniem burmistrzowi absolutorium. To, że mamy wiele wątpliwości co do pracy burmistrza, wyraziliśmy w głosowaniu przy wotum zaufania – mówiła Bożena Łanowy.
Za udzieleniem absolutorium głosowało osiemnastu radnych – wszyscy radni klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław i klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwny był tylko Marcin Nazarewicz, a Wiesław Strzępek wstrzymał się od głosu.
– Bardzo dziękuję za to, że Rada Miasta Jarosławia udzieliła mi absolutorium. Dziękuję pracownikom i współpracownikom za cały 2022 rok, za ciężką pracę i wspieranie moich działań – podsumował burmistrz Waldemar Paluch.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze