Reklama

Ceny śmieci po staremu, ale urzędnicy zapowiadają kontrole

W gminie Lubaczów zdecydowano, że ceny za odbiór śmieci pozostaną na takim samym poziomie jak dotychczas. Zmienił się natomiast odbiorca odpadów. Zapowiadane są też kontrole odnośnie segregacji śmieci. Podwójny jej brak może skutkować koniecznością zapłacenia podwójnej stawki.

Wśród szeregu uchwał podjętych na ostatniej w starym roku sesji rady gminy Lubaczów znalazła się ta związana z systemem gospodarowania odpadami na terenie gminy. Stawka za odbiór odpadów pozostaje na tym samym poziomie, zmiana dotyczy natomiast operatora, który będzie odbierał śmieci od mieszkańców.

Od nowego roku to firma F.H.U.P. Master Stanisław Cygan, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. I tak 19 zł miesięcznie od osoby nadal płacił będzie właściciel gospodarstwa, w którym zgodnie ze złożoną deklaracją bioodpady kompostowane są[paywall] we własnym zakresie, zaś 23 zł miesięcznie od osoby zapłacą ci, którzy zadeklarowali, że będą one odbierane przez firmę.

Zawiadomienie o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w bieżącym roku zostanie dostarczone mieszkańcom w lutym razem z decyzjami podatkowymi. Terminy płatności pozostają bez zmian.

Wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel przypomina też, że wysokość opłat za śmieci zależy od faktycznej liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Zatem właściciel bądź użytkownik nieruchomości musi pamiętać o korekcie deklaracji, gdy w ciągu roku liczba domowników się powiększy np. o nowego członka rodziny albo gdy jeden z domowników wyjedzie czy wróci ze studiów albo z zagranicy.

Taką korektę można składać nawet kilka razy w roku, jeśli tylko zajdzie zmiana mająca wpływ na wysokość ponoszonych opłat. Ponadto urząd apeluje o prawidłową segregację odpadów, gdyż ma ona wpływ na wysokość stawek za odpady.

Reklama

Wezmą śmieci pod lupę

W 2022 r. planowane są też kontrole odnośnie prawidłowej segregacji śmieci.

Jak informuje UG Lubaczów, będą one przeprowadzane przez firmę odbierającą odpady, w porozumieniu z gminnym samorządem.

Jeśli w danym gospodarstwie stwierdzony zostanie brak segregacji lub prowadzenie jej w sposób nieprawidłowy, pracownicy firmy odbierającej śmieci oznaczą dany pojemnik lub worek na odpady specjalną naklejką z napisem „zła segregacja”. Będą tam też numery telefonów kontaktowych do odbiorcy i odpowiedniego pracownika urzędu gminy.

Wówczas odpady takie potraktowane zostaną jako zmieszane. Jeśli podobny stan rzeczy się powtórzy podczas kolejnej kontroli, naliczona zostanie decyzją administracyjną dwukrotna stawka opłaty.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama