Nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują od tego miesiąca na terenie gminy Lubaczów. Mieszkańcy zapłacą więcej niż do tej pory, mogą się też spodziewać kontroli.
W wyniku grudniowej uchwały podjętej przez Radę Gminy Lubaczów od stycznia br. idą w górę opłaty za wywóz śmieci. Jak informuje Małgorzata Rogal z referatu gospodarki przestrzenno-środowiskowej, do tej pory stawki wynosiły: 16 zł od osoby – jeśli na danej posesji znajdował się kompostownik, w którym właściciel kompostował bioodpady i 18 zł od osoby – w przypadku braku kompostownika.
Od 1 stycznia[paywall] obowiązuje podwyżka. – 19 złotych od osoby naliczane będzie w przypadku gospodarstwa domowego, które posiada kompostownik, a jego właściciel zadeklarował kompostowanie odpadów zielonych we własnym zakresie, natomiast 23 złote od osoby trzeba będzie zapłacić za odpady komunalne zbierane w sposób selektywny, w przypadku braku kompostownika na posesji – wyjaśnia.
Ci, którzy nie wypełniają obowiązku segregacji odpadów, będą musieli przygotować znacznie wyższą kwotę, bo za odbiór śmieci z posesji od nowego roku zapłacą aż 92 zł miesięcznie. Jak przypomina urząd gminy, trzeba pamiętać, by kompostowanie odpadów zielonych odbywało się w warunkach, które nie stwarzają uciążliwości dla sąsiadów.
Jak zapowiada wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, fakt posiadania i kompostowania odpadów będzie podlegał kontroli ze strony gminy. Przypomina też, że właściciel nieruchomości ma obowiązek wpuszczenia na swój teren pracowników w celu jej przeprowadzenia.
Jeśli ci stwierdzą brak kompostowania albo brak samego kompostownika przy jednoczesnym korzystaniu z niższej stawki za śmieci (19 zł), właściciel posesji automatycznie na pół roku zostanie pozbawiony ulgi wynoszącej 4 zł i będzie zobligowany zapłacić stawkę podstawową, czyli 23 zł.
Należy też pamiętać, że w tzw. deklaracji śmieciowej powinny być ujęte wszystkie osoby zamieszkujące (nawet czasowo) w gospodarstwie domowym. Jeśli ich liczba uległa zmianie, należy złożyć w urzędzie stosowną korektę.
W związku z obowiązkiem rozliczania zebranych odpadów komunalnych „od tony” urząd gminy zwraca też uwagę na prawidłową segregację śmieci, bo pozwoli to na zmniejszenie kosztów obsługi „systemu śmieciowego” i tym samym na utrzymanie cen na niezmienionym poziomie. – Najdrożej gmina płaci za odpady zmieszane, a dużo mniej za segregowane – apeluje wójt W. Kapel.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
if you wanna go and take a ride with me https://cookie-clicker2.com
Hope this can reduce the amount of waste, discharged into the environment. tetris game