Reklama

Chcą zrekonstruować krzyż na szczycie kościoła Salezjanów

Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot wystosowała apel do mieszkańców miasta o przekazanie względnie użyczenie starych fotografii i innych źródeł historycznych dotyczących kościoła pw. św. Józefa, czyli Salezjanów.

W ub. miesiącu silny wiatr złamał krzyż na szczycie 62-metrowej wieży kościoła. Na szczęście nie spadł on na ulicę, ale zawisł na instalacji piorunochronu. Do jego zdjęcia potrzebna była Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego w Rzeszowie. Krzyż ma ok. 3 metrów wysokości i waży ok. 200 – 300 kg[paywall].

Mimo że nie został doszczętnie zniszczony, uszkodzenia są dość poważne. Wymaga rekonstrukcji. W związku z tym z apelem o pomoc do mieszkańców miasta zwróciła się Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu B. Kot – Zwracamy się do państwa z ogromną prośbą o przekazanie względnie użyczenie starych fotografii i innych źródeł historycznych dotyczących kościoła. Szczególnie zależy nam na wizerunkach wieży kościelnej z czasów jej budowy. Materiały pomogą w opracowaniu szczegółowej ekspertyzy technicznej i oszacowaniu niezbędnych prac przy budowli – wyjaśniła.

Reklama

Zdjęcia należy przesyłać na adres mailowy: wkzabytkow@wuozprzemysl.pl.

 


 

Kościół oo. Salezjanów

Budowę kościoła pw. św. Józefa rozpoczęto 12 sierpnia 1912 r. Projekt przygotował architekt, profesor akademii w Turynie Mario Ceradini, przy współpracy z architektem Stanisławem Majorskim i inżynierem Stefanem Mullerem z Krakowa. Świątynia utrzymana jest w stylu neogotyckim. Uwagę zwraca ołtarz główny przypominający ten z bazyliki mariackiej w Krakowie oraz posadzka i polichromia kościoła. Kościół mariacki przypomina także na zewnątrz strzelista 62-metrowa wieża, zwieńczona krzyżem. Kościół oraz ołtarz główny został konsekrowany 6 listopada 1927 roku, a pierwszą Mszę św. odprawił jego fundator biskup Anatol Nowak.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-03-29 14:27:15

    Wystarczy zwrócić się do obojętnie której sieci telefonii komórkowej.Dokona rekonstrukcji  krzyża- antena  jak już to uczyniono na setkach kościołów  o którym nawet parafianie nie wiedząI co najważniejsze zrobią to na swój koszt 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2020-03-29 14:50:22

    Racja.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-03-29 16:41:15

    A tak swoja droga to Miasto ma o wiele ważniejsze problemy do rozwiązania w okresie panademii niż rekonstrukcja krzyża.Energie osób w to zaangażowanych  proponuje spożytkować na pomoc służbie zdrowia 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama