Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot wystosowała apel do mieszkańców miasta o przekazanie względnie użyczenie starych fotografii i innych źródeł historycznych dotyczących kościoła pw. św. Józefa, czyli Salezjanów.
W ub. miesiącu silny wiatr złamał krzyż na szczycie 62-metrowej wieży kościoła. Na szczęście nie spadł on na ulicę, ale zawisł na instalacji piorunochronu. Do jego zdjęcia potrzebna była Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego w Rzeszowie. Krzyż ma ok. 3 metrów wysokości i waży ok. 200 – 300 kg[paywall].
Mimo że nie został doszczętnie zniszczony, uszkodzenia są dość poważne. Wymaga rekonstrukcji. W związku z tym z apelem o pomoc do mieszkańców miasta zwróciła się Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków w Przemyślu B. Kot – Zwracamy się do państwa z ogromną prośbą o przekazanie względnie użyczenie starych fotografii i innych źródeł historycznych dotyczących kościoła. Szczególnie zależy nam na wizerunkach wieży kościelnej z czasów jej budowy. Materiały pomogą w opracowaniu szczegółowej ekspertyzy technicznej i oszacowaniu niezbędnych prac przy budowli – wyjaśniła.
Zdjęcia należy przesyłać na adres mailowy: wkzabytkow@wuozprzemysl.pl.
Kościół oo. Salezjanów
Budowę kościoła pw. św. Józefa rozpoczęto 12 sierpnia 1912 r. Projekt przygotował architekt, profesor akademii w Turynie Mario Ceradini, przy współpracy z architektem Stanisławem Majorskim i inżynierem Stefanem Mullerem z Krakowa. Świątynia utrzymana jest w stylu neogotyckim. Uwagę zwraca ołtarz główny przypominający ten z bazyliki mariackiej w Krakowie oraz posadzka i polichromia kościoła. Kościół mariacki przypomina także na zewnątrz strzelista 62-metrowa wieża, zwieńczona krzyżem. Kościół oraz ołtarz główny został konsekrowany 6 listopada 1927 roku, a pierwszą Mszę św. odprawił jego fundator biskup Anatol Nowak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wystarczy zwrócić się do obojętnie której sieci telefonii komórkowej.Dokona rekonstrukcji krzyża- antena jak już to uczyniono na setkach kościołów o którym nawet parafianie nie wiedząI co najważniejsze zrobią to na swój koszt
A tak swoja droga to Miasto ma o wiele ważniejsze problemy do rozwiązania w okresie panademii niż rekonstrukcja krzyża.Energie osób w to zaangażowanych proponuje spożytkować na pomoc służbie zdrowia
Do Judy Tadeusza o opamiętanie. Rozumiem człowieku twoją najdelikatniej mówiąc twoją niechęć do wiary szczególnie katolickiej ale te twoje wywody to jeden wielki myślowy bełkot. I zawsze kiedy temat religia, chodzi o katolicką, zawsze jesteś pierwszy w krytyce jak przy tym temacie czyli uzupełnienie krzyża na ponad 100 letniej świątyni, pamiętać należy że krzyż ten przeżył czasy zaborów, pierwszej wojny światowej i 3 krotnego oblężenia twierdzy Przemyśl, II wojnę światową, hitlerowców i sowietów, od 1944 roku atestyczną z natury władzę komunistyczną i nikomu, nawet komunistom- ateistom nie przyszło nawet do głowy by kwestionować krzyż symbolu męki i nadziei na kościelnej wieży. Pytam retorycznie o co ci chodzi, dlaczego uważasz że ponowne umieszczenie krzyża na wieży kościóła jest wielkim problem że może zaszkodzić w walce z wirusem, że ekipa remontowa może być lepiej spożytkowana w szpitalu zakaźnym. Co za bzdury, rozumiem że również poświęcasz swoje siły i środki na wojnę z wirusem, że wiele zrobiłeś dla szpitala gdzie nota bene nie ma na razie, chwała Bogu i Krzyżowi, tak nie pomyliłem się Krzyżowi ani jednej zarażonej osoby, przynajmniej na niedzielę 20.03. Jedna osoba z podejrzeniem koronywirusa znajduje się już na specjalistycznym oddziale zakaźnym w Łańcuciem. Reasumując, krzyż powróci ba należne miejsce gdzie był od ponad 100 lat i żadne twoje wywody najdelikatniej mówiąc tego nie zmieni. I jako przemyski obserwator od ponad 60 lat doradzę, nie chcesz widoku krzyża, nie patrz do góry, patrz w dół, w otchłań.
Drogi obserwatorze, jest i to niejedna...
Do anonimowego X. Nie rozumiem o co ci chodzi również mój drogi x. Jeśli chcesz coś napisać to niech to będzie porządny wywód a nie urwane zdanie i co, mam się domyślać o co chodzi. . Ale jako domyślny przemyski obserwator myślę że chodzi o większą ilośc zarażonych tym paskudnym wirusem. Jeśli o to chodzi to piszę biorąc pod uwagę dane oficjalne a nie plotki czy inne brednie, na dzień dzisiejszy była jedna zarażona osoba, jak będzie jutro i w dalszym okresie nie wiem. Ale nie to było istotą mojego wpisu.
komuna tak nie psioczyła na Kościół jak Tadeusz
MIASTA TO SMAŻALNIE ELEKTROMAGNETYCZNE LUDZI A KOŚCIÓŁ KATOLICKI BIERZE W TYM UDZIAŁ BARDZO WAŻNE INFORMACJE - DETEKTYWPRAWDY.PLYOUTUBE.COM - ANTENY 5 G NA KOŚCIOŁACHTECHNOLOGIA 5 G - NAUKOWCY I LEKARZE ŻĄDAJĄ JEJ BEZWZGLĘDNEGO ZAKAZU! - ODKRYWAMYZAKRYTE.COM
Podkarpacki Konserwator Zabytków to nie Miasto. Miasto nie było zaangażowane w zdjęcie krzyża, no chyba o tyle o ile Straż Pożarna i Policja podlega pod Miasto. Jeśli masz dowody na to że Miasto wyłożyło pieniądze na ten cel to je pokaż. Sądzę tez że miasto nie będzie uczestniczyć finansowo w zamontowaniu krzyża.
Do " przemyskiego obserwatora" "Tadeusz" reprezentuje interesy mniejszości której biskup zamieszkuje w budynku dawnego muzeum a wierni chodzą do katedry ; dawnego kościoła jezuitów , za komuny kościoła garnizonowego. I stąd jego stanowisko w wielu sprawach nie powinno Ciebie dziwić.Zapewniam Ciebie również że żaden ateista którego przekonania wypływają z rozumu a nie z indoktrynacji ideologicznej nigdy nie zwalcza kościoła i na pewno nie będzie przeciwny montażowi krzyża na wieży kościelnej o ile koszty z tym związane poniesie kościół i jego wierni.Osobiście uważam że żadni bogowie w tym i chrześcijański nie mają nic wspólnego z wirusem,zarówno jego powstaniem jak i wygaszeniem. Jest on dziełem albo człowieka albo sił przyrody. Nie wiem jak jest w tym przypadku ale w przeszłości wszelkie epidemie,których było sporo, jak również potopy, wybuchy wulkanów,czy uderzenia meteorytów i zlodowacenia , na pewno były zjawiskami przyrodniczymi.Oczywiście akceptuję to że ludzie wierzący mogą mieć inne zdanie bowiem taka jest funkcja religii , istotą każdej jest kościół / zbór, synagoga,cerkiew, itd/ który za pomocą swoich kapłanów wpływa na swoich wiernych.
Przecież wszystkie Koscioły są ubezpieczone ponieważ to są zabytki.A ten judasz to żeby czasem nie wyciagał reki do "Krzyża"Tak czas przyszedł,ale pamietam takich czerwonych wiezionych na platformie i czerwonym suknie.Nigdy nic madrego z tej ciasnej główki nie wycisnął.
Niech pani Kot powie, jak bardzo niechętna jest przeznaczaniu pieniędzy na ratowanie przemyskich zabytków innych niż kościelne?
Wystarczy zwrócić się do obojętnie której sieci telefonii komórkowej.Dokona rekonstrukcji krzyża- antena jak już to uczyniono na setkach kościołów o którym nawet parafianie nie wiedząI co najważniejsze zrobią to na swój koszt
Racja.
A tak swoja droga to Miasto ma o wiele ważniejsze problemy do rozwiązania w okresie panademii niż rekonstrukcja krzyża.Energie osób w to zaangażowanych proponuje spożytkować na pomoc służbie zdrowia