Reklama

Chlebowe święto już po raz 14. w Przeworsku [ZDJĘCIA]

14. już edycja „Powiatowego Święta Chleba” odbyła się 1 sierpnia w Przeworsku. Tegoroczne obchody zbiegły się z 77. rocznicą powstania wybuchu warszawskiego.

 Uroczystości jak zwykle rozpoczęła msza św. w przeworskiej bazylice, podczas której poświęcono bochny z tegorocznych zbóż, przygotowane przez koła gospodyń z terenu powiatu przeworskiego.

Dalsze punkty obchodów odbyły się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku. Równo o g. 17 przerwały je syreny alarmowe upamiętniające pamięć powstańców. Okolicznościowy wystrzał armaty przygotowała też[paywall] grupa rekonstrukcyjna z Zarzecza.


Na stołach przygotowanych przez KGW z: Dobczy, Wolicy, Huciska Jawornickiego, Rączyny, Gorliczyny, Pigan, Gniewczyny Trynieckiej i Maćkówki królowały pachnące chleby i inne pieczywo, ale nie zabrakło też i regionalnych przysmaków. Symboliczny bochen trafił także na ręce starosty przeworskiego Bogusława Urbana.

Reklama


Wręczyła go przewodnicząca Powiatowej Rady KGW Zofia Kalamarz. Gospodynie zadbały o pełne brzuchy uczestników święta, a o dobre nastroje zespoły śpiewacze z terenu powiatu: chór „Soli Deo” z Siennowa, „Dębowianie” z Dębowa, „Piganeczki” z Pigan, „Jagiellanie” z Jagiełły oraz Hetmańscy Sarmaci z Zamościa, którzy zaprezentowali się w aż trzech odsłonach: sarmackiej, latynoamerykańskiej i włoskiej.

Porady i badania

Był też czas na zwiedzanie Pałacu Lubomirskich, Muzeum Pożarnictwa i obejrzenie wystawy „Leon Trybalski i jego miasto w 110. rocznicę urodzin”, prezentowanej w Galerii „Magnez”.

Oprócz tego wydarzeniu towarzyszyły gęsto rozstawione stoiska eksperckie, na których można było np. zasięgnąć porad pracowników sanepidu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS, ZUS czy Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Swoje specjały prezentowali też pszczelarze.

Oprócz tego chętni mogli skorzystać z okazji i zadbać o swoje zdrowie, poddając się pomiarowi ciśnienia czy poziomu cukru we krwi, które prowadzili pracownicy przeworskiego szpitala. 25 osób zapisało się też na szczepienie przeciwko COVID-19, a dla 60 wydrukowano covidowe certyfikaty.

Nad bezpieczeństwem wszystkich zgromadzonych czuwali policjanci i strażacy z przeworskiej komendy.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dzfsdfsd - niezalogowany 2021-08-14 14:10:44

    pasmiz  pasmiz  pasmiz  pasmiz  pasmiz  pasmiz  pasmiz  pasmiz  pasmiz  pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz  pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz  pasmiz  pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz  pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz pasmiz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Phi - niezalogowany 2021-08-15 22:48:41

    Niech się nie pos#ają 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama