Reklama

Co z tanimi mieszkaniami? Spora „obsuwa”

Temat budowy tanich mieszkań w Przemyślu urasta już do miana powieści fantastycznej. Aż głowa boli od zapowiedzi, planów, deklaracji, podpisywania umów, listów intencyjnych. Od ponad roku nic w tej sprawie się jednak nie dzieje. Pytanie: czy tanie mieszkania, które budowane są już w wielu większych lub mniejszych miastach w Polsce, nad Sanem w ogóle powstaną, jest jak najbardziej zasadne.

24 listopada 2020 r. w przemyskim magistracie odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy w nadsańskim mieście 160 lokali w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla rozwoju”. Gośćmi prezydenta miasta Przemyśla Wojciech Bakuna byli wówczas m.in. minister odpowiedzialny za sprawy samorządu terytorialnego Michał Cieślak oraz wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka.

Była to już druga przymiarka władz Przemyśla do wybudowania[paywall] w mieście „tanich” mieszkań. Pierwsze podejście w ramach programu „Mieszkanie Plus” zakończyło się fiaskiem. Miasto wycofało się ze współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju Nieruchomości SA. Nie wiadomo było wówczas, kto – w ramach współpracy KZN i UM w Przemyślu – mieszkania wybuduje.

Reklama

SIM lekiem

12 marca 2021 r. prezes Krajowych Zasobów Nieruchomości Bartłomiej Druziński oraz władze Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki ogłosili wspólnie wolę utworzenia społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM). W spotkaniu wziął udział także ówczesny wicepremier Jarosław Gowin.

Każdy z samorządów, zamierzających tworzyć SIM – za pośrednictwem prezesa KZN – miał wystąpić do ministra rozwoju, pracy i technologii z wnioskiem o jednorazowe wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) w wysokości do 3 mln zł. Spółka SIM Południe będzie dysponować kapitałem w wysokości 15 mln zł. Po przygotowaniu przez SIM konkretnych inwestycji mieszkaniowych, tworzące tę spółkę gminy będą mogły otrzymać z RFRM kolejne bezzwrotne dofinansowanie – do 10 procent kosztów inwestycji, która realizowana będzie na ich obszarze.

Reklama

Przemyśl miał dostać...

Zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka w rozmowie z nami w marcu 2021 r. stwierdził m.in.: – Wniosek Przemyśla został już pozytywnie zweryfikowany i wkrótce na konto miasta wpłyną trzy miliony złotych. Ale to nie jest to jedyne wsparcie, jakie oferujemy gminom. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa mogą one otrzymać do 10 procent kosztów inwestycji. Dodatkowo gmina może wystąpić o grant z Funduszu Dopłat, wynoszący do 35 procent kosztów inwestycji. Co ważne, te pieniądze zostaną wypłacone od razu, tuż po uzyskaniu pozwolenia na budowę, a nie jak w przypadku poprzednich programów dopiero po zakończeniu inwestycji. 3 mln zł dla Przemyśla miały być przeznaczone na założenie i przejęcie przez gminę części udziałów w spółce SIM. Kolejne dotacje – na przeprowadzenie inwestycji mieszkaniowych.

Zapytaliśmy wówczas M. Srokę, jakie kolejne kroki mają podjąć poszczególne samorządy?

Reklama

– Po przystąpieniu do spółki SIM muszą podpisać akt notarialny, uzyskać pozwolenie na budowę i ją rozpocząć. Gminy nie muszą wnosić wkładu własnego. Mogą, ale nie muszą, wnieść grunty pod budowę – odpowiedział.

Zapytaliśmy również, kiedy – jego zdaniem – może się rozpocząć budowa tanich mieszkań w Przemyślu? – Myślę, że rok 2021 to czas na przygotowanie dokumentacji inwestycji i uzyskania pozwolenia na budowę. W 2022 roku powinny się rozpocząć prace budowlane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze budynki zostaną oddane lokatorom w 2023 roku.

Reklama

Nic się (na razie) nie dzieje

Te słowa należało traktować jako swoiste zobowiązanie, a nie rzucanie ich na wiatr. Na działce, na której mieszkania miały powstać, nic się nie dzieje. „Ratunek” był jeden. Zapytać u źródła. Skierowaliśmy więc do Biura Prezydenta Miasta Przemyśla trzy pytania. Pierwsze: czy powstała spółka SIM Południe, kto jest jej prezesem, czym się obecnie zajmuje? Drugie: czy miasto otrzymało już trzy miliony złotych deklarowane przez M. Srokę? Trzecie: czy w Przemyślu rozpoczęła się już budowa owych mieszkań, a jeśli nie – dlaczego?

– Zgodnie z zapowiedzią spółka powstała w kwietniu 2021, a prezesem zarządu jest Adam Drozd. Spółka oczywiście pracuje nad realizacją zamierzonych inwestycji mieszkaniowych w pięciu miejscowościach: Przemyślu, Medyce, Mielcu, Sanoku i Ustrzykach Dolnych. Pieniądze w kwocie trzech milionów złotych rzeczywiście wpłynęły i zgodnie z założeniami programu zostały wniesione, jako kapitał miasta do spółki. Przewidujemy, że rozpoczęcie prac budowlanych może nastąpić pod koniec 2023 roku. Obecnie trwają konsultacje koncepcji urbanistycznej na naszej działce przy ul. I Armii Wojska Polskiego, gdzie mają powstać cztery bloki z około 300 mieszkaniami wraz z parkingami podziemnymi i naziemnymi oraz innymi udogodnieniami, jak choćby siłownia dla seniorów. Odbyły się już spotkania z zarządem osiedla, na których była prezentowana wspomniana koncepcja. Teraz będzie przygotowywany projekt budowy. KZN wniósł też do spółki kolejną działkę, na której może powstać kolejny budynek z około 75 mieszkaniami – powiedział Witold Wołczyk z Biura Prezydenta Miasta Przemyśla.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama