30 czerwca br. odbyła się zdalna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Jedna z ważniejszych, bo absolutoryjna. Prezydent Wojciech Bakun po raz drugi z rzędu nie otrzymał wotum zaufania. Sprawa udzielenia absolutorium pozostała w „zawieszeniu”. Taka decyzja radnych otwiera drogę do ogłoszenia referendum w sprawie odwołania go z pełnionej funkcji. Czy zdecydują się na tak drastyczny krok?
Główny zainteresowany podczas obrad był nieobecny. Przebywał na zagranicznym urlopie. Skierował kilka pism do przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego (PiS) z prośbą o przełożenie terminu obrad. Tyle że gdyby do tego doszło, w sesji nie mogłoby uczestniczyć kilku radnych, którzy na początku lipca br. też mieli przebywać na urlopie[paywall].
Na początku sesji radny Wspólnie dla Przemyśla Marcin Kowalski zgłosił wniosek o przełożenie obrad na 5 lipca br. Po to, aby Wojciech Bakun mógł być obecny (urlop skończył 2 lipca br.). Radni nie przychylili się do tego. Stosunkiem głosów 10 „za” przyjęciem wniosku, 11 „przeciw” i przy 1 osobie wstrzymującej się zdecydowali, że obrady będą kontynuowane.
Raport o stanie gminy miejskiej Przemyśl przedstawił zastępca prezydenta Przemyśla Bogusław Świeży. Dyskusji nie było. Po tym odbyło się głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla W. Bakuna.
Stosunkiem głosów 10 „za” udzieleniem, 11 „przeciw” i przy 1 głosie wstrzymującym się radni zdecydowali, że prezydent Przemyśla drugi rok z rzędu nie otrzyma od nich wotum zaufania.
Kolejnym punktem było przedstawienie przez skarbnik miasta Monikę Czuryk sprawozdania z realizacji budżetu za 2020 r. Potem doszło do dyskusji.
– Brud na ulicach i chodnikach, zaniedbane i zrujnowane alejki w Parku Miejskim, zanieczyszczone studzienki kanalizacyjne, wypadająca i nieuzupełniania kostka brukowa na ulicach to tylko kilka z całej masy przykładów wpływających na wizerunek miasta. Ale są dużo większe problemy. Niezrealizowane projekty budżetu obywatelskiego, jak choćby wymiana nawierzchni na orliku przy ulicy Dworskiego, mimo zapewnień prezydenta o pozyskaniu środków z zewnątrz na realizację, park rowerowy Bike Town Trails, którego budowa została przeniesiona na 2021 rok, brak inwestorów. Hucznie zapowiada przez pana prezydenta i jego obóz budowa fabryki mebli w mieście przeniosła się do gminy Orły, brak pomysłu i programu na rozwój miasta, a przecież podczas kampanii wyborczej tak mocno to akcentował. Brak działań w kierunku poszerzenia granic miasta. Jak szybko komisja od tych spraw została powołana, tak szybko zakończyła działalność. Nigdy nie było tak wysokich podwyżek za gospodarowanie odpadami jak za obecnego prezydenta. Takie działania nie przysparzają prezydentowi zwolenników. Jest wręcz odwrotnie: budzą brak zaufania do tego urzędu. I to zarówno ze strony radnych, jak i mieszkańców czy potencjalnych inwestorów. Podczas trwania pandemii, jak wszyscy doskonale pamiętają, w 2020 roku, kiedy lokalni przedsiębiorcy oczekiwali pomocy ze strony prezydenta, mimo wielokrotnych upomnień z naszej strony, wyrażanych poprzez uchwały i rezolucje, prezydent bardzo opieszale podejmował decyzje. Jednocześnie próbował torpedować inicjatywy radnych w tej kwestii. Nietransparentne wybory prezesów spółek miejskich, mimo wcześniejszych zapewnień o jasnych i klarownych konkursach. Aż w końcu kierunek polityki prowadzonej przez prezydenta, który coraz bardziej spycha i degraduje nasze miasto. Wystarczy spojrzeć na to, ile inwestycji jest realizowanych w sąsiednich gminach, bo już nie wspomnę o miastach na Podkarpaciu. To wszystko nie pozwoliło nam na udzielenie wotum zaufania dla prezydenta miasta Przemyśla – wyliczył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, szef Klubu Radnych Regia Civitas Robert Bal.
– W całości się z tym zgadzam. Czarę goryczy przelała sytuacja, która obecnie się dzieje, na naszych oczach, wbrew woli większości rady. Chodzi mi o likwidację pracowni plastycznej przy ulicy Borelowskiego. Mimo podjętej uchwały przez radnych, pracownia jest demontowana. Dorobek wielu, wielu lat nauczycieli i dzieci jest zaprzepaszczany. Nie po raz pierwszy dzieje się tak, że pan prezydent podejmuje decyzje, które jemu się podobają, wbrew większości. Tak ma być i koniec – dodał radny Tomasz Kulawik (Nasz Przemyśl).
Wiele braków, związanych z realizacją budżetu w 2020 r., wyliczyła natomiast radna Małgorzata Gazdowicz (RC), mówiąc m.in. o zbyt niskich dochodach ze sprzedaży nieruchomości, o mikroskopijnym udziale środków zewnętrznych w realizacji inwestycji, o zbyt małym zaangażowaniu w walce o czyste powietrze.
– To powtórka z 2019 roku. Prezydent miasta ma ogromne problemy ze znalezieniem wykonawców poszczególnych zadań. Nie zostały zrealizowane zarówno zaplanowane dochody, jak i wydatki. Inwestycje, na które miasto dostało unijną czy rządową dotację, są przesuwane w czasie. Nie są zrealizowane wszystkie projekty z budżetu obywatelskiego, a to, naszym zdaniem, jest poważnym naruszeniem prawa. Wykonanie tych zadań nie osiągnęło poziomu pół procent wydatków z budżetu miasta, czyli minimalnego poziomu wydatków na ten cel, zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym. Obecnie realizacja wszystkich projektów jest na poziomie ledwie 63 procent – powiedziała M. Gazdowicz.
Nieobecnego prezydenta W. Bakuna próbowali bronić jego zastępca Bogusław Świeży i sekretarz miasta Dariusz Łapa. Ale nie przekonali radnych.
– Na wymianę nawierzchni orlika nie dostaliśmy dotacji. Sprzedaż majątku była na poziomie zbliżonym do 2016 i 2017 roku. 67 procent realizacji do planu. To mało? Bądźmy obiektywni, choć wiem, że jak się chce uderzyć psa, zawsze kij się znajdzie. Fabryka mebli... To nie było obrażenie się wykonawcy na nas, tylko był problem ze znalezieniem miejsca. Wciąż trwają prace nad poszerzeniem miasta. To długi proces. Kostka brukowa... No cóż, kostka ma to do siebie, że po prostu wypada, a naszą rolą jest jej uzupełnianie – ripostował B. Świeży.
Kiedy „dysputy” się zakończyły, doszło do kolejnego rozdania. Tym razem głosowania nad udzieleniem absolutorium W. Bakunowi. Aby takowe mógł otrzymać, głosować za tym powinna bezwzględna większość ustawowa rady.
W tym wypadku 12 osób (przemyska rada miejska liczy 23 osoby; obecnych było 22 radnych). Mimo pozytywnej opinii Komisji Rewizyjnej i zatwierdzenia przez radnych sprawozdania finansowego za 2020 r., radni pozostawili ten punkt w zawieszeniu. Uchwała nie została podjęta (10 osób „za”, reszta wstrzymała się od głosu).
W zeszłym roku W. Bakun także nie otrzymał wotum zaufania i nie zostało mu udzielone absolutorium przez radnych. Dwukrotnie nieudzielenie wotum zaufania dla prezydenta Przemyśla sprawia, że może zostać ogłoszone referendum nad odwołaniem go z pełnionej funkcji.
Wniosek takowy może zgłosić rada miejska, a referendum (jeśli wniosek zostanie przegłosowany) może odbyć się 14 dni po tym fakcie.
– Jest zbyt wcześnie, aby o tym dyskutować. Nie ma na razie tematu referendum i jestem zapewne wyrazicielem opinii całej większościowej opozycji w radzie – krótko uciął przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.W pierwszej kolejności nalezy ogłosic referendum o odwołanie Rady Miasta Przemysla.Inicjatywa po stronie mieszkańców.O ile wiem z zebraniem podpisów w tej sprawie nie bedzie specjalnego kłopotu
Odwołać najlepiej całą tą bandę darmozjadów i awanturników.
Już ciężko patrzeć na tego Bala. Nie przeszkadzało Balowi to wszystko za Chomy?
Odwołać Bakuna!Już dość tego.Dla miasta nie zrobil nic.
Żadnego referendum. Już z tego " Przymyśla" śmieje się niemal cała Polska a niektórzy sami marni politykierzy i popierający ich wybitni forumowicze a raczej trole internetowi chcą nie tylko dalszego ośmieszania naszej mieściny ale totalnego upadku ekonomicznego i finansowego co byłoby efektem odwołania obecnego mera i ewentualnego referendum lub drodzy moi prezydenta czy raczej administratora komisarycznego. Nie ma sensu odgrzewać kotleta i poruszać temat referendum, to byłaby totalna klęska w sytuacji kiedy dostalismy prawdziwe miliony na rozwój, poprawę estetyki domów i kamienic, są szanse na dalsze pieniądze do czego zachęcał wiceminister Buda wręczając Bakunowi promesę na ok. 15, 500 milionów zł co wg mnie należy zaliczyć do kategorii cudów kiedy od lat żebrano każde pieniądze, kiedy nie ma kasy na naprawę i pomalowanie zardzewiałych barierek, nasadzenie bratków zaś przechodząc obok boiska Polonii widać obskurną bramę wejściową i 45 letnie rusztowanie przywleczone do Przemyśla z Mielca w którym wybudowano w tym okresie drugi piękny stadion. Wstyd. To tylko 3 drobne przykłady przemyskiej nędzy i dziadostwa mógłbym wymienić dziesiątki zaniechań i zaniedbań, dlatego kiedy są szanse na prawdziwe pieniądze, duże jak na możliwości Przemyśla ktoś dąży do destrukcji i totalnego upadku, przecież kiedy nie będzie prezydenta nikt powtarzam nikt nie da dla upadłej mieściny w dodatku bez włodarza złamanego grosza czy euro. Czy tego chcecie? Dlatego pisząc w największym skrócie uważam że prezydent Bakun powinien pełnić urząd do końca kadencji choć jestem bardzo krytyczny do sposobu zarządzania mieściną, wierzę że po tym zastrzyku nie szczepionki a pieniędzy sytuacji się poprawi i sam zacznie zamiast urzędować zza biurka będzie częściej odwiedzać ministerstwa czy Urząd Marszałkowski bo administrując jedynie można wysiedzieć zamiast złotego jaja wydmuszkę.
Odwołać całą tą bandę nikt ale to nikt się nie nadaje
Proszę o referendum.a w przypadku pozostania na stanowisku pan Kamiński i cała ta jego banda podaje się do dymisji
Po co to referendum szkoda kasy odwołać Go od razu. Szkodnik jeden
Proponuję referendum w sprawie odwołania przewodniczącego Rady Miasta p. Macieja Kamińskiego, który nie robi nic dla mieszkańców, nie zabiega o środki finansowe dla miasta, a możliwość ma bo jest z ramienia partii rządzącej. Sieje zamęt, chaos i myśli tylko o swojej karierze politycznej. Losy Przemyślan, ich dobro dla tego pana nie mają żadnego znaczenia, liczy tylko na intratną posadkę dla siebie, a może i dla "swoich" gdzieś w spółkach skarbu państwa. Przecież to takie PISIORSKIE!
Warto brać pod uwagę to że w Przemyślu brakuje inwestorów którzy płaciliby podatki na rzecz miasta, dlaczego Rzeszów ma tyle pieniędzy na inwestycje? Bo działa tam mnóstwo firm które płaci tam podatki. Jednorazowa jałmużna niczego nie zmieni chociaż cieszę się że miasto wreszcie coś dostało i z pewnością da to pozytywny efekt.
Koszty referendum powinni ponieść członkowie rady miasta, przecież to oni są najbardziej zainteresowani zmianą prezydenta, dla mieszkańców nie wiele to zmieni.
Gosciu, powiedz Marcinowi niech się uspokoi. Wystarczy, ludzie wiedzą i widzą i odwracaniem kota ogonem nic mu nie da.
Przemyski obserwator na koniec jak zwykle niezwykle w największym skrócie do tych chcących i domagających się referendum i to subito. Pytam więc , czy macie kandydata na nowego prezydenta (mera) , kompetentnego, przygotowanego do pełnienia służby samorządowej który zaspokoi wasze ego , marzenia i pragnienia Przemyśla wielkiego , nowoczesnego , prężnego , osobiście takiego nie widzę . Jeśli tak to można oczekiwać na propozycje , chcecie Kamińskiego , może Zapotockiego , może Lasek może ...... a więc kto jest waszym kandydatem. Powtarzam że nie jestem wyborcą Bakuna czy zwolennikiem jego rządów czy jak kto woli służby dla mieściny ale kiedy na horyzoncie komisarz to lepiej wybrać wariant z prezydentem Bakunem aniżeli robić kolejne głupstwo i pośmiewisko z dawnego królewskiego grodu szczególnie że na horyzoncie szykują się kolejne transze finansowe , tak drodzy minister Buda dał to do zrozumienia , więc radzę ruszyć pałą , często zakutą , pomyśleć niż działać gorączkowo jak po covidzie , a później wylewać krokodyle łzy i rozpisywać nowe kosztowne referendum bo następny kandydat też będzie "be". Tyle w skrócie i uzupełnieniu. ciekawe że odwołania i referendum chcą głównie w większości wyborcy Wojtka , pamiętacie wieczór wyborczy 77 : 25 i Wojtek , Wojtek , Wojtek.
Prezydent pojechał do Warszawy i wywalczył ponad 15 milionów, Kamiński pojechał na zebranie i przywiózł list od Kuchcińskiego..
Przygłupie to Bakun jest od tego aby zaPObiegał o środki finansowe dla miasta a nie przewodniczący RM
Żebyś się MZ nie zdziwił. Napoleon jest nieprzewidywalny i chyba nie powiedział ostatniego słowa. List od Kychcinskiego to dopiero początek.Poczekajmy, zobaczymy.Bakun 15 mln zamieniając swoje ideały za LGBT.Czy warto było? ZobaczymyZobaczymy co na to Napoleon?!! Myślę, że trzeba poczekać, bo jeśli ma plan??
Romeo śpieszył się ze zwołaniem rady, żeby zdążyć przed ogłoszeniem przyznania pieniędzy dla Przemyśla z "funduszy norweskich" niezależnych od nacisków i wpływów politycznych.
Nie obrażaj Napoleona porównując go do smerfa sknerusa!
Ojciec prać - Prezydent jest organem wykonawczym a decyduje Rada Miasta o akceptacji ,przeznaczeniu i wydatkach środków finansowych .Przewodniczący RM +radni nie są tylko od pisania pism z zapytaniami i rzucaniem kłód pod nogi Prezydentowi i braniem KASY ,ONI są WSPÓŁODPOWIEDZIALNI wraz z Prezydentem za rządzenie i rozwój miasta !!! no ale co taki Ojciec prać może o tym wiedzieć
Obiektywnie, co zrobił Bakun dla miasta? I które obietnice są w trakcie realizacji? Czy można bez komentowania wypisać obietnice wyborcze zaznaczając te zrealizowane? Lub wypunktować realne działania (nie mówię o podstawowych obowiązkach jak sprzątanie itp. tylko konkretnie)
termin rady znany był od kilku tygodni - co ma piernik do wiatraka
wywalczyć to on sobie mógł czyraka na d... Jest reprezentantem miasta (o la boga) - ktoś "czek" oficjalnie odebrać musiał. Świeżego miał posłać?
Dziwne to miasto PrzemyślTrawa skoszona i sypią się brawaŁawki naprawione pełny aplauzDotacje z funduszy Norweskich, nie słabnący poklask.Swoją drogą zmarnowane dwa lata przez przyjęcie ustawy o strefie wolnej od LGBT a potem wycofanie się z tego.Czy prezydent i jego pracownicy mają jakieś obowiązki w stosunku do mieszkańców i miasta ? czy wszystko to mega kreatywność za jaką należy oddawać hołd.Szkoda że w innych miastach jest to normalne wykonywanie swoich obowiązków.Proponuję postawić pomnik w miejscu fontanny na przeciw ratusza zbawcy nas maluczkich
jeżyk 83.13.182.73 widać pisowskiego trola i pomiota, na rzecz funduszy pracował cały urząd, składając odpowiednie projekty(Kamiński, Lasek i reszta bandy chciała to zablokować)
Towarzystwo od flaszki, kija, tatuażu,kominiarki i zawodówki. Taką mamy teraz władzę w mieście. Bardzo proszę nic już nie róbcie bo lepiej nie będzie logiczne myślenie z całą pewnością nie jest waszą dobrą stroną jak was nie zwalą że stołków to choć na litość niczego nie ruszajcie jakoś przeżyjemy może jeszcze te chwile grozy .
Do tego dochodzi gość , który nie chce płacić swojej byłej partnerce wyższych alimentów . Drugi gostek , choć często widziany jest przy ołtarzu - rozbił małżeństwo . Trzeci typ kiedyś czerpał korzyści z nierządu. Wszyscy Święci !
"Przemyski obserwatorze"Co do stadionu Polonii (tak naprawdę - Polnej, wcześniej Gwardii), to miasto nie powinno wydać na jego modernizację złamanej złotówki. W swoim czasie klub miał potężne pieniądze ze sprzedaży ... mienia miasta (grunt przy ul. Sportowej, po byłym stadionie klubu MKS Polonia, który "miejskim" był tylko z nazwy) oraz z bazaru (blisko 2500 punktów handlowych w najlepszych latach), z którego czerpał ... 99% zysków (miasto 1%). Można było wtedy inwestować w stadion przy Sanockiej, ale były innne priorytety: oficjalnie koszykówka, a tak po prawdzie interesy grona "działaczy", którzy rośli w siłę, podczas gdy klub staczał się po równi pochyłej. Przykre, ale prawdziwe, niestety.
ale tak na prawdę obiektywnie? NIIIIIIIIIC!
od przemycanych fajek, rozbojów, zakazów stadionowych, robienia ciemnych interesów, kupowania apartamentów na słupa, napaści na kantor, pobicia z użyciem kija bajsbolowego itd, itd...
Obecna władza to jest i koszmar i komedia w jednym. Poziom zarówno radnych, jak i prezydenta, który podobno i magazynierem w Piotrusiu Panu nie był najlepszym, jest zupełnie żenująca. Ich wszystkich należy odwołać w trybie pilnym! Tak szybko, żeby Bakun nie zdążył sobie kupić garnituru we właściwym rozmiarze (można się śmiać, ale reprezentant 1000-letniego Miasta w marynarce, której nie jest w stanie od miesięcy zapiąć, to jest żenada). Myślą tylko o sobie. Popatrzcie na oświadczenie majątkowe takiego Kodżaka - nagle współwłaściciel spółdzielni niewidomych, mieszkania, Skrytka na żonę. Chłopisko za dwa lata bodaj potroił majątek, z czego się pytam??? Swoją drogą - czy jeden z radnych będzie miał odwagę się przyznać, że kradł, woził kilkaset kartonów ruskich papierosów czy miał zakaz stadionowy (wszystko prawomocne wyroki)? To jest wszystko wina ludzi, którzy na nich głosowali, ale nadzieja w demokracji taka, że za 2 lata może pójdziecie po rozum do głowy i w końcu nie będziemy musieli się wstydzić.
W pierwszej kolejności nalezy ogłosic referendum o odwołanie Rady Miasta Przemysla.Inicjatywa po stronie mieszkańców.O ile wiem z zebraniem podpisów w tej sprawie nie bedzie specjalnego kłopotu
Odwołać najlepiej całą tą bandę darmozjadów i awanturników.
Już ciężko patrzeć na tego Bala. Nie przeszkadzało Balowi to wszystko za Chomy?