Reklama

Czy miasto tonie w nie swoich śmieciach?

13/01/2019 20:00

Choć tezę taką trudno udowodnić, wraca jak bumerang. Mówią o tym zarówno mieszkańcy, jak i decydenci. Ostatnio na sesji rady miasta, podczas której ustalono podwyżki cen za wywóz śmieci.

W trakcie ostatniej w 2018 roku sesji radni uchwalili nowe stawki opłat za wywóz śmieci. W 2019 radymnianie zapłacą 15 zł od osoby w gospodarstwie domowym w przypadku odpadów zbieranych selektywnie i 23 zł w przypadku deklaracji o odbiorze odpadów zmieszanych. Zmiana ta wynika z nowej umowy, jaką zawarło miasto. – Ogłosiliśmy dwa przetargi, za każdym razem kwota była podobna. Jest o 40 procent wyższa w stosunku do roku ubiegłego – wyjaśniał burmistrz M. Piziurny. Tłumaczył, że wzrost wynikał z kilku czynników. Wśród nich wymieniał monopolistyczne praktyki na rynku oraz niekorzystne regulacje na szczeblu krajowym. Przede wszystkim jednak akcentował tonaż śmieci odbieranych z terenu Radymna. Jak się okazuje, miasto Radymno tworzy niemal dwa razy tyle odpadów (1900 ton) co gminy o podobnej lub nieco większej liczbie mieszkańców, takie jak Pruchnik (1130 ton), Chłopice (800 ton) czy  Pawłosiów (1300 ton). – Ilość odpadów komunalnych u nas jest za wysoka. Musimy coś zrobić, żeby ograniczyć tonaż wywozu – argumentował burmistrz[paywall] .

Robią zakupy i przywożą śmieci?

I właśnie wokół tonażu rozgorzała dyskusja. Radni zastanawiali się nad tym, czy ograniczenie go pozwoli renegocjować umowę i obniżyć ceny, dywagowali, czy waga śmieci odebranych zgadza się z wagą dostarczanych na wysypisko, analizowali zjawisko podrzucania sobie śmieci przez sąsiadów. Sąsiadów, ale z okolicznych miejscowości, oskarżał radny Paweł Suchodolski. – Widziałem ileś tam razy, jak przyjeżdżają samochody i potrafią ludzie wysiąść w Rynku i wynieść dwa, trzy worki. Jak przywiezie nam po worku co któryś z mieszkańców gminy, to nagle nam się robi te 2000 ton – mówił radny, wskazując, że odbieranie w gminie śmieci raz czy dwa razy w miesiącu to katastrofa i sugerując, że ludzie po prostu muszą jakoś kombinować, skoro w dniu wywozu śmieci przy posesji leżą jeden czy dwa worki.

Jak sobie radzić?

Niestety nie ma skutecznego sposobu ani na to, by tezę taką zweryfikować, ani – jeśli faktycznie jest prawdziwa – przeciwdziałać zjawisku. Burmistrz zapowiada rozbudowę systemu monitoringu, ale to melodia przyszłości. Na razie zakres działań, jakie ma zamiar podjąć, ma się ograniczyć do akcji edukacyjnych. Te mają szanse zmniejszyć odsetek odpadów zmieszanych, ale trudno wyobrazić sobie, by mieszkańcy byli w stanie ograniczyć ilość produkowanych śmieci. Ciekawą propozycją jest też weryfikacja deklaracji dotyczących liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Być może na ilość odpadów, ale też na wysokość opłat, przekłada się liczba osób funkcjonujących poza systemem, np. takich, które nie dopełniły obowiązku meldunkowego lub zadeklarowały mniejszą liczbę domowników niż jest w rzeczywistości. O tym, jak skuteczne będą te działania, radymnianie będą mogli się przekonać dopiero za rok, kiedy miasto będzie podpisywało nową umowę na wywóz śmieci. Na razie jednak będą musieli się pilnować, aby nie była konieczna podwyżka. Całą obsługę płatności bierze na siebie urząd miasta, firma odbierająca śmieci wystawia tylko comiesięczną fakturę, a nieterminowe płatności mogą utworzyć dziurę w całym systemie. Trudno wyrokować, jakie środki zaradcze musiałby wówczas podjąć urząd, ale rozbicie zaległości na pozostałych mieszkańców poprzez podniesienie opłat na pewno byłoby tu jedną z opcji.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hej - niezalogowany 2019-01-14 14:41:26

    Cośta chciały tośta mata

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    przeciwpac - niezalogowany 2019-01-14 21:52:25

    broni pacek packą packa, lecz opadła szybko macka. A czemu społdzielca się nie trudzi by obronić swoich ludzi? Gdyby Wiesław szefem był to społdzielca by się bił.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Andree - niezalogowany 2019-01-20 21:15:35

    co za piepszenie   gmina Radymno  płaci 4zł za osobe na miesiac od 2019 roku za osobe a miasto 15zł to jest kradziez prosze nie porownywac gminy czy miasta wszedzie sie płaci za osobe a nie za ludnosc radni siedza na stołkach i pierdza mozna obnizyc za smiecie prosze napisac ze miescie mozna wywozic co 2  tyg. za smiecie a ie co tydzien 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama