Radny Regii Civitas Bartłomiej Barczak chciałby, aby w Przemyślu powstał sklep socjalny, w którym osoby o niskich dochodach mogłyby kupować towary po niskich cenach. Sklep wzorowany na pierwszym tego typu w Polsce, który pod nazwą „Spichlerz” funkcjonuje w Katowicach. To jest do zrobienia!
– Pomysł wypłynął od mojej żony, która odwiedziła taki sklep w Katowicach. Prosiła, abym się tym zainteresował, bo to ogromna pomoc dla ludzi, którzy nie zarabiają kroci – powiedział radny B. Barczak. – Nim umówiłem się w tym sklepie na Śląsku na rozmowę z prezesem fundacji „Wolne Miejsce” Mikołajem Rykowskim, poszukałem trochę więcej informacji na ten temat. Potem spotkaliśmy się w katowickim „Spichlerzu”, gdzie miałem przyjemność poznać wspaniałych, pełnych pozytywnej energii ludzi. Rozmawialiśmy o możliwości utworzenia podobnego miejsca w Przemyślu – dodał[paywall].
„Spichlerz” to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych, stworzona przez Fundację „Wolne Miejsce”. Pierwszy, pilotażowy sklep został otwarty przy współpracy z miastem Katowice na początku grudnia 2020 r. Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Projekt powstał jako naturalna kontynuacja działań wspomnianej fundacji, która od lat otacza opieką i służy pomocą, organizując jedne z największych wigilii bożonarodzeniowych i śniadań wielkanocnych w Polsce. Model sklepów socjalnych został przeniesiony z austriackich rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.
– Samotność to choroba naszej cywilizacji, którą możemy uleczyć wyłącznie przez żywą i życzliwą obecność drugiego człowieka. Może się ona zdarzyć każdemu z nas, bez względu na status społeczny i materialny, ale dla każdego potrafi być tak samo dotkliwa. Naszą służbą, poprzez organizację wydarzeń świątecznych oraz przez inne projekty społeczne, wychodzimy naprzeciw osobom samotnym, dając im okazję do życzliwego kontaktu z naszymi wolontariuszami, dzięki czemu spotkania te stają się prawdziwie rodzinne – stwierdził prezes Fundacji „Wolne Miejsce” M. Rykowski. Zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości podobne sklepy powstaną m.in. w: Dąbrowie Górniczej, Warszawie, Kołobrzegu, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach czy Legnicy. Kto wie jednak, czy tych miast nie wyprzedzi Przemyśl...
– Fundacja do prowadzenia sklepu w Katowicach otrzymała za darmo lokal. Aby sklep powstał w Przemyślu, fundacja musi zwrócić się z wnioskiem do władz naszego miasta. I niebawem to zrobi. Wiem, że ze strony naszego prezydenta jest przychylność. Fundacja zajmuje się wszystkim, zatrudnieniem sprzedawców, zaopatrzeniem. Gdy wszedłem do sklepu, ceny zwaliły mnie z nóg. Są bardzo niskie. Trzeba jednak pamiętać, że okres przydatności towarów do konsumpcji jest krótki – powiedział B. Barczak.
Kto będzie mógł robić tam zakupy? Oczywiście nie wszyscy. Te osoby, których dochód nie przekracza około 1300 złotych netto na osobę w gospodarstwie. Zaświadczenie tego typu otrzymuje się z MOPS-u. Tak jest w Katowicach, gdzie wprowadzony jest limit zakupów na 100 zł dziennie. Chodzi o to, aby ktoś nie kupował znacznie więcej i potem tego nie... sprzedawał drożej. Bo Polak uwielbia kombinować, niestety... – Uważam, że w Przemyślu taki sklep będzie się cieszyć olbrzymim zainteresowaniem. Wiem, że fundacja jest gotowa zorganizować taki sklep w ciągu kilku dni, od zaraz – zapewnił radny B. Barczak.
– Na prośbę radnego Barczaka, przygotowujemy zestawienie nieruchomości będących w zasobach miasta. Radny zobowiązał się przedstawić ową listę fundacji „Wolne Miejsce”. Tej samej, która prowadzi taki sklep w Katowicach i jest zainteresowana utworzeniem podobnego punktu w naszym mieście. Jeżeli fundacja zdecyduje się na którąś z nich, w porozumieniu z radnym Bartłomiejem Barczakiem przedstawimy radzie miejskiej uchwałę, która zwolni fundację z czynszu na rzecz takiej działalności – zapewnił prezydent miasta Wojciech Bakun.

fot.ze zbiorów własnych
Sklep socjalny „Spichlerz” w Katowicach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Chciałby, niech otwiera, każdy tylko rzuca hasło, kadrowy z Kukiza jest mistrzem w tego typu hasłach
Hakiem są kartki dla ubogich na zakup w sklepie a kto wie czy nie całej sieci jak powstanie na zapotrzebowanie polityczne.Przemyśl to miasto ludzi gdzie skromnie żyjących jest naprawdę wiele.Ale moga głosowac.Dobry towar przed głosowaniemDobre kartki to i "prawidłowe" głosowanie.Przykre jest, ze są jeszcze środowiska chcących wykorzystać ludzi biednych.Lepiej podnieść socjal i najniższe emerytury by ludzie mogli godnie żyć.
Po cenach towarów uwidocznionych na fotce, to w biedronce jest taniej. "byznes" as usual.
Już nie wiedzą co mają otwierać w tym Przemyślu!NIECH lepiej wzrosną emerytury i pobory a nie robić z ludzi żebraków!!!Ludzie chcą godnie żyć i dobrze zarabiać!!nie chcą litości!!!
Wystarczy by kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys/zł rocznie tak jak mają to posłowie i senatorowie ,a taką obietnicę już w pierwszej kadencji w 2015 roku złożył Prezydent A.Duda i co z tej obietnicy zrealizował?????
KOLEJNY OD PISANIA INTERPELACJI, A RESZTĄ NIECH KTOŚ INNY SIĘ MARTWI, TACY TO RADNI,JUŻ CHYBA BYŁY BUTELKOMATY BO GDZIEŚ TAM SĄ , I CO I NIC SKOŃCZYŁO SIĘ NA POMYŚLE..
No i mamy pisowską wizję Polski, sklepy socjalne dla biedoty, bród smród i ubóstwo. 2 miliardy dla Kurskiego i Rydzyka a wy zbierajcie nakrętki na chore dzieci bo państwa polskiego nie stać sfinansować operacji .
A po co taki sklep, bezrobotni do urzędu pracy przyjeżdżają lepszymi samochodami niż pracownicy.
WHAT? Mąka, cukier, a w tle garniaki? HAHAHA
To żreń świjstwo z biduli a później nie płacz że cię żołądek boli !!!
A co ma PiS do tego jełopie pewnie byś chciał żeby POwrucili złodzieje i aferzyści z PO-PSL
Ciekawi mnie ile miejsc pracy w związku z tym powstanie? Zwykła galeria handlowa daje 400-700 miejsc pracy, tu może będzie 900? Czekamy na informacje
Zero zaufania do tego człowieka.
Chciałby, niech otwiera, każdy tylko rzuca hasło, kadrowy z Kukiza jest mistrzem w tego typu hasłach
Gdzie jest "hak"?