12 września br. dereń jadalny był – w wyjątkowych okolicznościach przyrody w Bolestraszycach – odmieniany i przerabiany na wszelkie sposoby. Kto nie odwiedził w piękne niedzielne popołudnie Jubileuszowy X Międzynarodowy Festiwal Derenia w Arboretum, niech żałuje.
Dżemy, konfitury, soki, syropy, nalewki, czekolady, ocet winny, kawa, napój z wodą brzozową do picia, likiery czy przekąski w zalewie niczym oliwki – te wszystkie przysmaki, niezwykle zdrowe, bo naturalne, bez żadnych ulepszaczy można było podziwiać, ale i kupić podczas bolestraszyckiej imprezy. Mnogość straganów, gdzie tematem przewodnim był ten jadalny owoc, którego kilka odmian wyhodowano tylko i wyłącznie w Arboretum.
W ten dzień można było kupić sadzonki derenia, wziąć udział w konferencji naukowej, w której z prelekcjami wystąpili m.in. prof. dr hab. Swietłana Kłymienko z Ogrodu Botanicznego w Kijowie, Jovanka Sabljić z Ministerstwa Gospodarki Bośni i Hercegowiny, założycielka „Budi Zdrav Ko Dren” czy dr hab. N. Piórecki. Chętni mogli zwiedzić kolekcje pomologiczne, wziąć czynny udział w warsztatach kulinarnych pod wspólnym hasłem „Dereniowe inspiracje”. Atrakcji było naprawdę w bród...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze