Reklama

Do byłych koszar wróciło życie

11/02/2024 11:19

30 stycznia 2024 w Radymnie przy ulicy Lwowskiej po rewitalizacji oddano do użytku kompleks dawnych austriackich koszar. Koszt inwestycji wyniósł 7 240 664, 89 zł przy czym 5 950 00 zł to dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Polski Ład.

W wydarzeniu uczestniczyła posłanka na Sejm RP Anna Schmidt, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz członkini Zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk. Obecna była też delegacja samorządowa szczebla miejskiego i powiatowego, z przewodniczącym Rady Miasta Radymna Andrzej Pacek.

Na auli zasiedli dyrektorzy miejskich instytucji i placówek edukacyjnych na czele z Pawłem Kaliszem dyrektorem Szkoły Podstawowej w Radymnie im. Bohaterów Września 1939. W uroczystym otwarciu wzięli także udział proboszczowie obu radymniańskich parafii, przedstawiciele służb mundurowych, wykonawcy prac i projektanci przebudowy kompleksu, wreszcie przedstawiciele grona pedagogicznego. Gości przywitał gospodarz spotkania Burmistrz Mieczysław Piziurny:

Reklama

Kiedy, najpewniej w połowie XIX wieku, bo dokładnej daty nie znamy, Austriacy wznosili w Radymnie koszary dla swojego garnizonu nikt nie spodziewał się, że będą one służyły wolnej Polsce. Kiedy w 1918 budynki te stały się koszarami armii II Rzeczpospolitej nikt nie podejrzewał, że zaledwie 3 dekady później w murach tych znów zabrzmi język niemieckiego okupanta. Kiedy w czasach PRL stacjonowało tu Wojsko Polskie, ZOMO, a potem, gdy kompleks niszczał opuszczony przez wszystkich, nikt chyba nie myślał, że kiedyś, wypełni go skupiona atmosfera nauki i wrzawa dzieciaków bawiących się na przerwach. Nawet w ostatnich latach, kiedy budynek po raz kolejny opuszczono nikt chyba nie spodziewał się, że kiedyś znów wróci do niego życie, znów stanie się szkołą.

 

Długa historia koszar

Długa historia kompleksu koszarowego, zagmatwana kolej jego losów, nasuwa refleksję, o której my współcześni niechętnie chcemy mówić: nic nie trwa wiecznie, wszystko jest zmienne, a rzeczywistość pełna jest niespodzianek, zwłaszcza dla tych którzy wierzą, że mają nad nią władzę.

Reklama

 – kontynuował burmistrz Mieczysław Piziurny.

Z drugiej strony metamorfoza, jaka dotknęła nasz kompleks, droga od siedziby austro - węgierskiego garnizonu, narzędzia okupacji i terroru w ręku znienawidzonego zaborcy, do pięknego, kolorowego nowoczesnego miejsca gdzie kształtują się umysły nowych pokoleń wolnych Polaków, wolnych mieszańców Radymna napawa optymizmem, pokazuje jaką drogę przebyliśmy jako ludzkość. Wobec zmienności niepewności jutra wypada nam chyba być po prostu pozostać wiernymi uniwersalnym cnotom i być aktywnymi z wiarą, że nasze dzisiejsze działania wydadzą dobre plony jutro. Serdecznie dziękuje pani poseł Annie Schmidt, panu wicemarszałkowi Piotrowi Pilchowi, członkini zarządu województwa podkarpackiego Annie Huk za ich działania wspierające moje dążenie do rewitalizacji kompleksu koszarowego w murach którego obecnie się znajdujemy. Głęboko wierzę, że zasiali ziarno, które wyda dobre owoce, a ich aktywność dobrze przysłużyła się społeczności Miasta Radymna

Reklama

– zakończył burmistrz M. Piziurny

Poświęcenie, przecięcie wstęgi i ŻP w kapsule czasu

Budynek szkoły poświecił ks. dziekan Kazimierz Piwowar, przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście, a spotkanie uświetnił program artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 i wytęp wokalistek z Miejskiego Ośrodka Kultury. Jak podało biuro prasowe UM w Radymnie zwieńczeniem spotkania było skompletowanie kapsuły pamięci, która zostanie wmurowana na poddaszu budynku szkoły podstawowej.

W kapsule zostanie zdeponowany list do przyszłych pokoleń sygnowany przez burmistrza Mieczysława Piziurnego oraz przewodniczącego Rady Miasta Radymna Andrzeja Packa, list stworzony przez szkolną społeczność, broszura poświęcona patronom szkoły, lokalne gazety. W tym, aktualne wydania Życia Podkarpackiego, zestaw pozostających w obiegu monet oraz karta pamięci zawierająca materiały multimedialne, pokazujące kolejne fazy przebudowy kompleksu.

Reklama

 

Nowoczesny standard szkoły

W ramach przedsięwzięcia gruntowną modernizację przeszedł budynek bezpośrednio sąsiadujący z głównym biegiem ulicy Lwowskiej. Prace obejmowały m.in. wymianę dachu, odnowienie elewacji, wymianę instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wnętrze dostosowane zostało je do współczesnych wymagań i standardów, a zupełnie nowe wyposażenie zyskała szkolna stołówka. W efekcie obiektowi przywrócone zostały funkcje edukacyjne, a budynek będzie służył uczniom z klas I-III. Koszt inwestycji to 7 240 664, 89 przy czym 5 950 000 to dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Uzupełnieniem tego zadania była przebudowa infrastruktury drogowej w obrębie kompleksu. W zakresie zadania było m.in. remont dróg asfaltowych, modernizacja parkingów i uzupełnienie miejsc postojowych dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu dla rodziców dowożących dzieci do szkoły.  Ponadto w ramach przedsięwzięcia odrestaurowana została elewacja na budynku urzędu miasta oraz pobliskiej kotłowni. Koszt inwestycji to 2 771 517, 07, a dofinansowanie pochodzące z Rządowego Programu Polski Ład wyniosło 2 mln 430. Dopełnieniem prac była budowa placu zabaw, ta kosztowała 113 776, 23 zł przy dofinansowaniu 36 418 zł pochodzącym ze środków Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „ Z tradycją w nowoczesność”

– informuje UM w Radymnie. .

Reklama

 

(oprac. aw)

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama