Pierwsza niedziela maja miała w tym roku w Grzęsce wyjątkowy wydźwięk i obfitowała w jubileusze. Tego dnia po raz 15. w miejscowości odbyła się Gminna Parada Straży Grobowych. Tegoroczne, jubileuszowe widowisko połączone było z inną, jakże ważną dla tutejszej społeczności rocznicą – 30-leciem pełnienia swojej funkcji przez komendanta Straży Grobowej w Grzęsce.
Podczas XV Jubileuszowej Gminnej Parady Straży Grobowych oddziały turków zaprezentowały się w pełnej krasie – w pięknych strojach, z barwnymi pióropuszami na czapkach oraz z szablą i karabinem w dłoni.
Podczas odprawionej z tej okazji w kościele pw. Krzyża Świętego w Grzęsce okolicznościowej mszy św. pod przewodnictwem ks. Karola Krupy kazanie wygłosił proboszcz parafii Kazimierz Jurczak.
Po zakończonej eucharystii Zespół Mażoretek z Grzęski poprowadził barwny korowód na miejscowy stadion, gdzie komendant gminny straży grobowych Jan Wilk złożył meldunek wójtowi gminy Przeworsk Danielowi Krawcowi, a ten oddał pierwszy wystrzał z armaty na rozpoczęcie przeglądu.
Jak wspomnieliśmy, tegoroczna parada była połączona z wyjątkowym jubileuszem 30-lecia pełnienia funkcji komendanta straży grobowej w Grzęsce przez Edwarda Macha, któremu poświęciliśmy jeden z wcześniejszych materiałów na naszych łamach. W tym roku dowodził on strażnikom Bożego Grobu z Grzęski po raz ostatni. A rozpoczynał swoją służbę w 1983 r., kiedy tutejsza młodzież po raz pierwszy trzymała straż przy grobie Chrystusa w nowo wybudowanym kościele.
Jako że pan Edward rok wcześniej akurat wyszedł do cywila po zakończonej służbie wojskowej, świetnie znał zasady musztry, więc od tamtej pory, z kilkoma latami przerwy, pełnił funkcję komendanta oddziału turków z Grzęski.
– Bycie turkiem to dla mnie zaszczyt i honor, ponieważ stojąc na[remium] czele straży jako komendant, mogłem razem z jej członkami godnie reprezentować naszą wieś nie tylko na paradach gminnych czy ogólnopolskich, lecz także na różnych spotkaniach straży grobowych. Teraz służbę tę przejmie inny komendant, ale myślę, że równie godnie, a może nawet i lepiej będzie reprezentować naszą wieś, z czego z całego serca mu życzę – powiedział w rozmowie z nami, opublikowanej na początku kwietnia.
W podziękowaniu za podtrzymywanie lokalnej tradycji na ręce E. Macha gospodarz gminy Daniel Krawiec złożył pamiątkową szablę i grawerton. Wyrazy wdzięczności dla jubilata i jego małżonki – Marii Mach – która od lat dba o mundury turków, skierowali także zaproszeni goście i członkowie oddziału z Grzęski.
Oczywiście podczas parady padły także podziękowania dla komendantów wszystkich obecnych na jubileuszowym wydarzeniu oddziałów, kapelmistrza Orkiestry Dętej gminy Przeworsk, która uświetniła uroczystość, instruktorki mażoretek, naczelników OSP, przewodniczącej KGW z Grzęski oraz sołtysa miejscowości.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze