Reklama

Dwa jubileusze w jednym. Wyjątkowa 15. Gminna Parada Straży Grobowych [ZDJĘCIA]

Pierwsza niedziela maja miała w tym roku w Grzęsce wyjątkowy wydźwięk i obfitowała w jubileusze. Tego dnia po raz 15. w miejscowości odbyła się Gminna Parada Straży Grobowych. Tegoroczne, jubileuszowe widowisko połączone było z inną, jakże ważną dla tutejszej społeczności rocznicą – 30-leciem pełnienia swojej funkcji przez komendanta Straży Grobowej w Grzęsce.

Podczas XV Jubileuszowej Gminnej Parady Straży Grobowych oddziały turków zaprezentowały się w pełnej krasie – w pięknych strojach, z barwnymi pióropuszami na czapkach oraz z szablą i karabinem w dłoni.
Podczas odprawionej z tej okazji w kościele pw. Krzyża Świętego w Grzęsce okolicznościowej mszy św. pod przewodnictwem  ks. Karola Krupy kazanie wygłosił proboszcz parafii Kazimierz Jurczak.

Po zakończonej eucharystii Zespół Mażoretek z Grzęski poprowadził barwny korowód na miejscowy stadion, gdzie komendant gminny straży grobowych Jan Wilk złożył meldunek wójtowi gminy Przeworsk Danielowi Krawcowi, a ten oddał pierwszy wystrzał z armaty na rozpoczęcie przeglądu.

Jak wspomnieliśmy, tegoroczna parada była połączona z wyjątkowym jubileuszem 30-lecia pełnienia funkcji komendanta straży grobowej w Grzęsce przez Edwarda Macha, któremu poświęciliśmy jeden z wcześniejszych materiałów na naszych łamach. W tym roku dowodził on strażnikom Bożego Grobu z Grzęski po raz ostatni. A rozpoczynał swoją służbę w 1983 r., kiedy tutejsza młodzież po raz pierwszy trzymała straż przy grobie Chrystusa w nowo wybudowanym kościele.

Jako że pan Edward rok wcześniej akurat wyszedł do cywila po zakończonej służbie wojskowej, świetnie znał zasady musztry, więc od tamtej pory, z kilkoma latami przerwy, pełnił funkcję komendanta oddziału turków z Grzęski.

– Bycie turkiem to dla mnie zaszczyt i honor, ponieważ stojąc na[remium] czele straży jako komendant, mogłem razem z jej członkami godnie reprezentować naszą wieś nie tylko na paradach gminnych czy ogólnopolskich, lecz także na różnych spotkaniach straży grobowych. Teraz służbę tę przejmie inny komendant, ale myślę, że równie godnie, a może nawet i lepiej będzie reprezentować naszą wieś, z czego z całego serca mu życzę – powiedział w rozmowie z nami, opublikowanej na początku kwietnia.

W podziękowaniu za podtrzymywanie lokalnej tradycji na ręce E. Macha gospodarz gminy Daniel Krawiec złożył pamiątkową szablę i grawerton. Wyrazy wdzięczności dla jubilata i jego małżonki – Marii Mach – która od lat dba o mundury turków, skierowali także zaproszeni goście i członkowie oddziału z Grzęski.

Oczywiście podczas parady padły także podziękowania dla komendantów wszystkich obecnych na jubileuszowym wydarzeniu oddziałów, kapelmistrza Orkiestry Dętej gminy Przeworsk, która uświetniła uroczystość, instruktorki mażoretek, naczelników OSP, przewodniczącej KGW z Grzęski oraz sołtysa miejscowości.

Barwnie i uroczyście

Po części oficjalnej, obfitującej w przemowy i gesty sympatii ze zaproszonych gości i ich reprezentantów (słowa uznania za podtrzymywanie pięknej tradycji wyraziła posłanka Teresa Pamuła, natomiast list gratulacyjny w imieniu marszałka województwa podkarpackiego odczytała Anna Huk – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego), była też okazja do przekazania na ręce żegnającego się z funkcją komendanta E. Macha listów gratulacyjnych parafowanych przez posła Tadeusza Chrzana i starostę przeworskiego Bogusława Urbana.

Gwoździem programu były pokazy musztry paradnej w wykonaniu oddziałów turków z: Ujeznej, Rozborza, Mirocina, Świętoniowej, Nowosielec i oczywiście Grzęski. Strażom grobowym akompaniowała Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk, a o wystrzały z armaty zadbał Oddział Kosynierów z Ujeznej.

Jako że na wydarzeniu nie zabrakło gości z partnerskiej słowackiej gminy Jablonov, również i oni mieli okazję podziwiać wieloletnią tradycję kultywowaną w gminie Przeworsk.

Obecność Słowaków nie była przypadkowa, dzień wcześniej odbyła się bowiem międzynarodowa konferencja z udziałem twórców ludowych, artystów lokalnych i kadry naukowej uczeni wyższych, poświęcona tradycji, obrzędom i zwyczajom, zrealizowana w ramach mikroprojektu „Kultura regionów zaklęta w sztuce”, który gmina Przeworsk realizuje właśnie w partnerstwie ze słowacką gminą Jablonov.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama