Reklama

„Dwójką” do Żurawicy już nie dojedziesz

16/01/2020 17:15

Zaledwie po kilku tygodniach kursowania, od 1 lutego linia nr 2 nie będzie już jeździć do Żurawicy. Zmniejszy się też liczba kursów „3-ki” do Buszkowiczek. Powodem są względy finansowe.

„2-ka” rozpoczęła kursy do szpitala w Żurawicy jesienią 2019 r. Miała to być pewna rekompensata dla mieszkańców tej miejscowości za „17-tkę”, która została zlikwidowana w maju ub.r. Frekwencja jednak była bardzo niska – niekiedy podróżowało zaledwie kilku pasażerów. Wydłużenie niektórych kursów zbiegło się z wprowadzeniem nowych cen biletów i stref. Wcześniej Żurawica znajdowała się w strefie miejskiej[paywall], a bilet jednorazowy kosztował 2,50 zł. Po zmianach znalazła się już w strefie podmiejskiej, a cena wzrosła do 3,60 zł. – Poza tym zostały zlikwidowane ulgi dla osób starszych, które z nich korzystały – mówi wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.

W tej sytuacji zdecydował on, żeby zrezygnować z dalszego dofinansowania linii nr 2 na terenie swojej gminy. – Prezydent Przemyśla zaproponował nam warunki, których nie mogliśmy przyjąć. Podwyżka tak zwanego abonamentu za obsługę tej linii wyniosła około 30 procent – wyjaśnia T. Szeleszczuk.

Reklama

Od 1 lutego „2-ka” będzie kończyła swoją trasę przy szpitalu wojewódzkim na Monte Cassino.

Ograniczenia dotkną też linii nr 3, która od wielu lat dojeżdża do Buszkowic. Zlikwidowane zostaną trzy kursy: z godz. 5.16, 11.46 oraz 14.46 (odjazdy z Buszkowiczek). Jak mówi wójt, „3-ka” cieszy się większym zainteresowaniem niż „2-ka” i funkcjonuje „trochę siłą rozpędu”, co jest związane z przyzwyczajeniem klientów.

Miasto określiło koszt utrzymania linii nr 2 na terenie gminy Żurawica na ok. 50 tys. zł, a linii nr 3 – na ok. 80 tys. zł rocznie. Według wójta są to zbyt wysokie kwoty.

Reklama

Gmina Żurawica ma podpisaną umowę z PKS-em, któremu za obsługę dziewięciu linii samorząd dopłaca ponad 300 tys. zł. – PKS wycenia tak zwany wozokilometr na 3,80 zł, a MZK na 7,80 zł. Różnica jest więc ogromna. Nie wiem skąd takie stawki ze strony spółki miejskiej – mówi T. Szeleszczuk.

Ponadto po terenie gminy Żurawica jeżdżą również przewoźnicy prywatni.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Mieszkaniec - niezalogowany 2020-01-16 18:27:47

    Ograniczenie kursów lini nr 3 Buszkowice/Buszkowiczki.Super.Brawo Gmina,   Brawo WY !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    XXL - niezalogowany 2020-01-16 18:35:29

    Dwójka OUT.GÓRNA górą !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    piotrek.rudi_772 2020-01-16 19:07:10

    ...A ponadto jak Żurawica zostanie dzielnicą miasta Przemyśla to linie 2, 17 a nawet 102 wrócą XD"...PKS wycenia tak zwany wozokilometr na 3,80 zł, a MZK na 7,80 zł. Różnica jest więc ogromna. Nie wiem skąd takie stawki ze strony spółki miejskiej – mówi T. Szeleszczuk..."No to SUABO... tzn., że gość nic kompletnie nie wie. Czyli nie interesował się - nie próbował, nie czytał, nie szukał, nie pytał, nie dzwonił, nie spotkał się z kierownictwem, ma wyje... ekhmmmm - i podejmuje jakieś dziwne decyzje dla swoich żurawian.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama