21 lipca br. do Sądu Okręgowego w Przemyślu wpłynął akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom zamieszanym w działania prowadzone w ramach zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie trzech województw, w tym podkarpackiego, która wyłudzała od pokrzywdzonych pieniądze tzw. metodą „na policjanta”.
Przestępcy prześcigają się w wymyślaniu różnych metod, które pozwalają na wyłudzanie pieniędzy od nieświadomych zagrożenia osób. Jednym z takich sposób, jak się okazuje dość skutecznym, jest metoda oszustwa „na policjanta”, polegająca na tym, że przestępcy podszywają się pod funkcjonariuszy policji, aby wyciągnąć pieniądze od ofiar. Najczęściej wybierają na nie osoby starsze. Proceder zwykle ma podobny scenariusz. Oszuści dzwonią do ofiary, podając się za policjanta i najczęściej informują o rzekomym wypadku bliskiej osoby, np. syna lub córki, twierdząc, że potrzebne są pieniądze na pokrycie kosztów związanych z tym zdarzeniem. Bywa, że proszą o przekazanie pieniędzy, mówiąc, że są potrzebne do uniknięcia konsekwencji prawnych dla bliskiej osoby. Często wywierają przy tym na rozmówcy presję emocjonalną, aby działał bez zastanowienia. Komunikaty o tego typu działaniach zamieszczamy regularnie, przy okazji kolejnych próbach tego typu przestępstw. Przestrzega też przed nimi policja, przypominając, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, ani nie angażują obywateli w „tajne akcje policyjne”. Mimo to wiele osób wciąż daje się oszukać. Spore sukcesy na tym polu miała zorganizowana grupa przestępcza, która w okresie od 2022 do 2023 roku działała na terenie województw śląskiego, pomorskiego i właśnie podkarpackiego, wyłudzając od pokrzywdzonych metodą „na policjanta” 1 mln 474 tys. zł.
Akt oskarżenia przeciwko ośmiu zaangażowanym w jej działania osobom, w tym założycielce zorganizowanej grupy przestępczej Angelice K., skierowała 21 lipca do Sądu Okręgowego w Przemyślu przemyska prokuratura. „Oskarżeni usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od nieustalonego dnia 2022 roku do 18 maja 2023 roku, na terenie różnych miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, mającej na celu dokonywanie przestępstw polegających na wprowadzaniu w błąd pokrzywdzonych[paywall] co do tożsamości osób zwracających się do nich – jako przedstawicieli organów ścigania, w celu uniknięcia poniesienia strat i doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wydawanie przez nich uzgodnionych kwot pieniędzy, tytułem udzielenia pomocy osobom najbliższym (chodzi o przestępstwo z art. 258 § 1 k.k. – przyp.)” – poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prokurator Marta Pętkowska.
Oskarżonym przedstawiono łącznie 37 zarzutów popełnienia przestępstwa podawania się za funkcjonariusza publicznego i oszustwa na szkodę 32 pokrzywdzonych. Grozi im za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze