W minioną niedzielę w wielu miejscowościach świętowano dożynki. Pogoda tego dnia przypomniała, jak bardzo są od niej uzależnieni rolnicy.
– Rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyjałaby waszej pracy. Często musicie się zmagać z suszą lub obfitymi opadami. Także i w tym roku pogoda nie szczędziła przeciwności i pokazała, jak bardzo człowiek jest zależny od sił natury – te słowa starościny dożynek Janiny Kwiatkowskiej bardzo dobrze oddają aurę podczas tegorocznych żniw i podczas niedzielnych dożynek[paywall].
Kilkutygodniowy trud i współpraca mieszkańców Nehrybki w gminie Przemyśl przyniosły znakomite efekty: pięknie udekorowane ulice i podwórka, bogata oprawa liturgiczna, dobrze przygotowany plac pod zabawę i parking. Święto popsuła jednak pogoda. A szkoda, bo Nehrybka mogłaby w pełnić przedstawić to, co przygotowała.
– Jestem pełen podziwu dla społeczności Nehrybki za to pełne zaangażowanie, za to, jak pięknie przygotowała te dożynkowe uroczystości. Ta współpraca tutaj była naprawdę pełna – zauważył wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.
– Dożynki to wielki hołd oddany polskim rolnikom, również rolnikom z terenu naszej gminy – podkreślił. – To im zawdzięczamy, że nasze stoły są suto zastawione, że na co dzień mamy co jeść, że podtrzymują piękną polską tradycję – mówił.
Honory starostów dożynek pełnili: Janina Kwiatkowska i Maciej Marczakiewicz. – W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, a przede wszystkim znojna praca oraz przywiązanie do narodowej tradycji i do ziemi – mówiła J. Kwiatkowska. – Dożynki przypominają, że to właśnie ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Wasza praca jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej – dodała.
Podczas dożynek wręczono Medale św. Izydora Oracza, przyznawane przez Podkarpacką Izbę Rolniczą. Otrzymali je rolnicy z Nehrybki: Anna Bartnik, Jan Pogorzelec, Henryk Halicki, Andrzej Pawłowski oraz Stanisław Bosak z Kuńkowiec. Wręczył je przewodniczący rady powiatowej PIR Zbigniew Bojko.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jaka władza w Gminie, takie dożynki:) Pozdrawiam
W Niurybce zdójżynki porażka
Jaka władza w Gminie, takie dożynki:) Pozdrawiam