Reklama

Dziękczynienie w strugach deszczu. Dożynki gminy Przemyśl [ZDJĘCIA]

27/08/2018 17:24

W minioną niedzielę w wielu miejscowościach świętowano dożynki. Pogoda tego dnia przypomniała, jak bardzo są od niej uzależnieni rolnicy.

– Rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyjałaby waszej pracy. Często musicie się zmagać z suszą lub obfitymi opadami. Także i w tym roku pogoda nie szczędziła przeciwności i pokazała, jak bardzo człowiek jest zależny od sił natury – te słowa starościny dożynek Janiny Kwiatkowskiej bardzo dobrze oddają aurę podczas tegorocznych żniw i podczas niedzielnych dożynek[paywall].

Kilkutygodniowy trud i współpraca mieszkańców Nehrybki w gminie Przemyśl przyniosły znakomite efekty: pięknie udekorowane ulice i podwórka, bogata oprawa liturgiczna, dobrze przygotowany plac pod zabawę i parking. Święto popsuła jednak pogoda. A szkoda, bo Nehrybka mogłaby w pełnić przedstawić to, co przygotowała.

Reklama

– Jestem pełen podziwu dla społeczności Nehrybki za to pełne zaangażowanie, za to, jak pięknie przygotowała te dożynkowe uroczystości. Ta współpraca tutaj była naprawdę pełna – zauważył wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.

– Dożynki to wielki hołd oddany polskim rolnikom, również rolnikom z terenu naszej gminy – podkreślił. – To im zawdzięczamy, że nasze stoły są suto zastawione, że na co dzień mamy co jeść, że podtrzymują piękną polską tradycję – mówił.

Honory starostów dożynek pełnili: Janina Kwiatkowska i Maciej Marczakiewicz. – W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, a przede wszystkim znojna praca oraz przywiązanie do narodowej tradycji i do ziemi – mówiła J. Kwiatkowska. – Dożynki przypominają, że to właśnie ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Wasza praca jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej – dodała.

Podczas dożynek wręczono Medale św. Izydora Oracza, przyznawane przez Podkarpacką Izbę Rolniczą. Otrzymali je rolnicy z Nehrybki: Anna Bartnik, Jan Pogorzelec, Henryk Halicki, Andrzej Pawłowski oraz Stanisław Bosak z Kuńkowiec. Wręczył je przewodniczący rady powiatowej PIR Zbigniew Bojko.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Felek - niezalogowany 2018-08-27 21:40:31

     W Niurybce zdójżynki porażka 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2018-08-31 12:16:12

    Jaka władza w Gminie, takie dożynki:) Pozdrawiam

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama