Z dyrektorami sześciu szkół katolickich, funkcjonujących na terenie archidiecezji przemyskiej, spotkał się w przedostatnią środę marca metropolita przemyski ks. abp Adam Szal. Spotkanie stanowiło przestrzeń do rozmów na temat tego, w jakim kierunku powinno się rozwijać szkolnictwo katolickie i jak je promować wśród młodzieży.
Miejscem wydarzenia było Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu, prowadzone przez parafię pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, reprezentowane przez dyrektora ks. Grzegorza Delmanowicza.
To właśnie tu zgromadzili się dyrektorzy szkół katolickich z terenu archidiecezji, by podzielić się efektami pracy reprezentowanych przez nich szkół i tym, co udało się osiągnąć w ciągu pięciu minionych lat.
Spotkanie poprzedziły podejmowane wielokrotnie[paywall] w ubiegłym roku w gronie dyrektorów, nauczycieli i przedstawicieli rad rodziców rozmowy na temat funkcjonowania szkół katolickich, trudności, na jakie napotykają i wyzwań, z jakimi przychodzi im się mierzyć.
W gronie przybyłych znaleźli się:
szefująca Szkole Podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu s. Alicja Wiesława Kostrzewa, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich im. Augusta Czartoryskiego w Przemyślu ks. Zenon Latawiec, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym ks. Leszek Przybylski oraz dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Bronisława Markiewicza z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Krośnie i Katolickiej Szkoły Podstawowej Księży Michalitów w Krośnie ks. Marek Czaja.
Zaproszeni goście, wśród których byli też m.in. Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, wicedyrektor ds. Oddziału Przemyskiego Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Zbigniew Hamielec, wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz, starosta jarosławski Stanisław Kłopot i członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, mieli okazję wysłuchać też referatu ks. prał. Waldemara Janigi, dyrektora Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, naświetlającego wartości, którymi powinna kierować się cała społeczność szkolna placówek katolickich, znacznie odbiegających stylem funkcjonowania od innych szkół publicznych.
Organizatorzy – jarosławskie Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke, parafia pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Rzeszowie – zapowiadają, że zjazd może być początkiem cyklicznych spotkań przedstawicieli placówek, które na co dzień dbają nie tylko o jak najlepsze wyniki nauczania, ale też wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich młodych ludzi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze