Żurawica to jedyne miejsce w naszym regionie, do którego zawitał mobilny showroom, promujący gamingowy projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem „Gra Szyfrów”. 28 września br. zatrzymał się na jeden dzień na parkingu przed urzędem gminy, a skorzystać z niego mógł każdy.
Promocji tego edukacyjnego projektu na Podkarpaciu towarzyszyła wizyta prezesa IPN dra Karola Nawrockiego w Żurawicy. Wspólnie z szefem rzeszowskiego oddziału IPN dr. Dariuszem Iwaneczką spotkał się on z wójtem gminy Tomaszem Szeleszczukiem, dziennikarzami oraz młodzieżą szkolną zainteresowaną „Grą szyfrów”[paywall].
Czym jest gra? Jak stwierdził prezes K. Nawrocki – to edukacja przez rozrywkę. Wirtualna gra, przy pomocy nowoczesnych technologicznych rozwiązań, zabiera graczy w czasy wojny polsko-bolszewickiej, a także przybliża im pracę i dokonania polskich kryptologów. Jest częścią projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki zatytułowanego „Gry w edukacji” i została wpisana jako treści rekomendowane do programu nauczania.
– Jeszcze przed rozpoczęciem tego projektu przeprowadziliśmy badania statystyczne, które wskazały, że młodzież spędzająca czas w przestrzeni wirtualnej potrzebuje też wiedzy historycznej. Jest na nią otwarta i wcale nie jest przywiązana do anonimowych postaci występujących w grach fabularnych. Badania potwierdziły nasze przypuszczenia, że młodzi ludzie chętnie połączyliby edukację z rozrywką. A właśnie Gra Szyfrów oparta jest nie tylko na technologicznych rozwiązaniach, ale także na rzetelnej wiedzy historycznej – stwierdził podczas konferencji prasowej prezes IPN dr K. Nawrocki. – Na potrzeby tego projektu udało nam się też stworzyć nowe określenie, które nazywa się edutainment – czyli edukacja poprzez rozrywkę i widzimy, że cieszy się ona bardzo dobrą recepcją najmłodszej generacji Polaków. Oczywiście na szersze analizy przyjdzie czas, gdy ten tir odwiedzi już całą Polskę, choć tych kilka miejscowości, w których byliśmy, pokazuje, że nasz projekt już wykonał dużą edukacyjną pracę – dodał.
Podczas wizyty w Żurawicy edukatorzy Biura Edukacji Narodowej rzeszowskiego oddziału IPN przeprowadzili zajęcia dydaktyczne „Wojna polsko-bolszewicka 1920” dla uczniów szkół podstawowych w Żurawicy. Uzupełnieniem wydarzenia jest wystawa „Wojna z Bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”. Ekspozycja dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Żurawicy do piątku, 14 października br. (w godzinach pracy urzędu, czyli od 7.30 do 15.30).
– Nowoczesne rozwiązania to próba dotarcia do młodego pokolenia, które kształtować będzie nie tylko naszą tożsamość, ale będzie też pielęgnować naszą pamięć o tych wydarzeniach, które w jakiś sposób uformowały naszą historię. Przez kilkadziesiąt lat przegrywaliśmy tę bitwę o pamięć, ale właśnie dzięki takim inicjatywom chcemy ją przywracać. Mamy historię piękną i bogatą i powinniśmy być z niej dumni. Dlatego taka próba dotarcia do młodego pokolenia jest niezwykle cenna. Ci młodzi ludzie, którzy zainteresowani są rozmaitymi rozwiązaniami proponowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej, powodują, że w przyszłości będziemy mogli z dumą przypominać te wydarzenia, które nie tylko ukształtowały nas, jako Polaków, ale i nas, jako Europejczyków – podsumował wójt gminy Żurawica T. Szeleszczuk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze