Reklama

Figura z „kościoła w lesie” wróci na swoje miejsce [ZDJĘCIA]

Kilka miesięcy trwały prace konserwatorskie przy rzeźbie Matki Bożej Niepokalanej z elewacji frontowej słynnego, przepięknego „kościoła w lesie” pod wezwaniem Trójcy Świętej w Kosienicach w gminie Żurawica.

Rzeźba wykonana jest z terakoty. Jak podkreśliła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot, prace konserwatorskie dotyczyły spraw techniczno-technologicznych i artystyczno-estetycznych. Po usunięciu przemalowań, wynikających ze zmienionej lokalizacji rzeźby i jej nowej funkcji w plenerze („kościół w lesie” znajduje się w pobliżu nowego kościoła parafialnego wybudowanego w latach 80. XX w.), odsłonięty został oryginał[paywall].

– Po zbadania stanu zachowania okazało się, że dziesięć procent ubytków terakoty uzupełniono wcześniej zaprawą cementową, położono kity, a całą postać pomalowano wielobarwnie farbą

Reklama

– wyjaśniła B. Kot. Usunięcie uzupełnień i przemalowań, prawidłowe dobranie kitów, uzupełnienie ubytków, podklejenie rozwarstwiającej się terakoty było żmudnym i czasochłonnym zabiegiem.

– W wyniku prac odzyskaliśmy piękną rzeźbę, która zapewne powstała w czasie budowy kościoła, w trzeciej ćwierci XIX wieku, w krakowskiej pracowni Parysa Filippiego. Ciekawostką jest fakt, że podobna rzeźba, wolno stojąca, na postumencie, zachowana jest w Przemyślu przed kościołem Świętej Trójcy w Opactwie Sióstr Benedyktynek

Reklama

– dodała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Rzeźba wróci na elewację kościoła w lesie w Kosienicach, w miejsce historycznej lokalizacji.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/10/2024 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama