Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch przedstawił kilka pomysłów dotyczących przemyskich instytucji, które są pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Chodzi o Galerię Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej czy Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio.
autor: mars
– Plany odnośnie naszych instytucji są już dość zaawansowane. Przemyśl, po Rzeszowie, jest drugim miastem z największą liczbą jednostek, dla których organem prowadzącym jest urząd marszałkowski. Chcemy je rozwijać, ale w tym muszą nam pomóc władze lokalne
– powiedział P. Pilch.
– Jedną z najważniejszych naszych instytucji jest Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Co do niego mamy kilka pomysłów, ale i inwestycji, które są już w fazie realizacji. Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego zostały podjęte dwie uchwały intencyjne. Jedna w sprawie[paywall] utworzenia w kamienicy Osińskich przy ulicy Kmity jeden z oddziałów muzeum, druga w sprawie przejęcia dwóch baszt krasiczyńskiego zamku i utworzenia tam dwóch stałych wystaw. Wspólnie z dyrektorem Janem Jaroszem rozmawialiśmy już w tej sprawie w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego. Ostateczna decyzja zapadnie pod koniec września, ale myślę, że nic już nie stoi na przeszkodzie w realizacji tych przedsięwzięć
Reklama
– zapewnił.
Coraz bliżej jest także do rozpoczęcia remontu byłego szpitala przy ul. Rogozińskiego w Przemyślu. Budynek jest własnością Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Mają tam powstać nowoczesne muzealne magazyny.
– Przeznaczyliśmy półtora miliona złotych na opracowanie dokumentacji. Jeśli ta będzie gotowa, z miejsca ogłosimy przetarg i po wyłonieniu wykonawcy, rozpoczęte zostaną prace. Inwestycja będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych
– powiedział przemyślanin, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu to kolejna instytucja pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Od wielu lat jej siedzibą jest dość ciasny lokal przy ul. Kościuszki 3. To się zmieni.
– Finalizujemy z miastem rozmowy na temat wymiany kamienic. Przejmiemy straszącą nieco kamienicę przy ulicy Rynek 11, a w zamian przekażemy miastu budynek po byłym Kolegium Nauczycielskim przy ulicy Łukasińskiego, który jest naszą własnością. Jeśli tylko wszystkie formalności zostaną dopięte na ostatni guzik, w kamienicy przy Rynek 11 utworzymy nowoczesną galerię sztuki współczesnej. Dotychczasowa siedziba BWA nie przystoi jednostce wojewódzkiej. Powinna mieć i lepszą lokalizację, i lepszą siedzibę. Ta inwestycja także sporo by kosztowała, ale bardzo nam na tym zależy
– stwierdził P. Pilch.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze