Reklama

Gigantyczna inwestycja staje się faktem. W Przeworsku zniknie nieprzyjemny fetor?

04/06/2020 19:03

O modernizacji przeworskiej oczyszczalni ścieków mówi się co najmniej od roku 2016. O potrzebie zmian jeszcze dłużej. W kwietniu 2017 r. miał nastąpić przełom, bo władzom miasta i PGK udało się pozyskać dofinansowanie na tę inwestycję. Przedsięwzięcie okazało się jednak droższe niż pierwotnie zakładano, a kolejne przetargi na wykonawstwo robót zamykano bez rozstrzygnięcia. Ta saga jednak już się zakończyła. Pod koniec maja podpisano umowę z wykonawcą, a ta przewiduje modernizację instalacji do jesieni 2022 roku.

Sukces ten wymagał sporego zachodu. Poprzedzone kilkunastomiesięcznymi przygotowaniami pozyskanie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego doszło w 2017 r., dawało nadzieję na rychłą realizację wyczekiwanego przedsięwzięcia.

Czas mijał i choć[paywall] formalnie projekt, w którego ramach pozyskano środki, (zakupiono m.in. nową koparkoładowarkę, system monitorowania sieci wodociągowej oraz znaleziono firmę, która będzie pełnić funkcję inżyniera kontraktu) trwał, to zasadnicza jego część, czyli modernizacja głównej instalacji, nie dochodziła do skutku. PGK zorganizowała dwa przetargi, które nie wyłoniły wykonawcy, głównie ze względu na czynnik finansowy. Dopiero podjęcie renegocjacji warunków umowy z NFOŚiGW, zmiana zakresu przebudowy, terminów oraz nieznaczne zwiększenie stopnia dofinansowania pozwoliły na wyłonienie wykonawcy, a następnie podpisanie z nim umowy.

 Fetor zniknie do 2020?

Tę parafowali prezes zarządu Przeworskiej Gospodarki Komunalnej Krzysztof Ożóg i wiceprezes Aleksander Przeszłowski oraz prezes Inżynierii Rzeszów SA Grzegorz Król i członek zarządu Mirosław Ciura w obecności burmistrza Przeworska Leszka Kisiela oraz zastępcy Wojciecha Supersona.

Przewiduje ona, że do końca października 2020 roku za nieco ponad 25 mln (w tym 13,8 dofinansowania) na terenie oczyszczalni zmodernizowane zostaną: istniejący punkt zlewny, pompownia główna, osadniki wstępne, pompownia osadu recyrkulowanego oraz stacja dmuchaw. Powstaną też nowe instalacje dezodoryzacji, budynek sitopiaskownika i płuczek piasku, komora rozdziału, pompownia wody technologicznej oraz stacja dawkowania pożywek. Wreszcie reaktor biologiczny zostanie zmodernizowany i podzielony na dwa.

Oznacza to, że najbliższe dwa sezony letnie mogą się jeszcze wiązać z uciążliwościami dla osiedli sąsiadujących z instalacją, jednak rozwiązanie problemu specyficznego fetoru części miasta przylegającej do oczyszczalni wydaje się bliższe niż kiedykolwiek.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-06-05 12:13:43

    Thanks for sharing this. love this

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-06-05 12:15:49

    like it very much[Url = https://fewfunland.blogspot.com/] few fun land[/ url]

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-06-05 12:16:53

    thanks for sharing this <a href=" https://fewfunland.blogspot.com/ ">thanks </a>

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama