Słowa proboszcza parafii w Radawie, wypowiedziane podczas niedzielnych mszy świętych w Radawie i Cetuli, w których miał twierdzić, że głosowanie na Koalicję Obywatelską jest grzechem, zbulwersowały Marian Ryznara, kandydującego do sejmu właśnie z tej listy, na tyle, że zwołał konferencje prasową, by je skomentować. – Takie wypowiedzi nie służą Kościołowi, wręcz przeciwnie szkodzą mu – twierdzi wójt.
Marian Ryznar, wójt gminy Wiązownica, który zdecydował się kandydować do parlamentu z list Koalicji Obywatelskiej, twierdzi, że słowa proboszcza ks. Andrzeja Kota były pośrednio reakcją na list, który skierował do mieszkańców gminy. – Mówił, żeby nie wierzyli[paywall], jak ktoś tam mówi, że jest bezpartyjny, ważne co pisze, ważne z jakiej formacji kandyduje – opowiadał na początku konferencji wójt, wyjaśniając jednocześnie, że uważa siebie za kandydata bezpartyjnego, który włączył się w szeroki front opozycyjny budowany w ramach KO. – Ksiądz mówił o Platformie Obywatelskiej, twierdząc niestety, że ta grupa walczy z Kościołem i że jeżeli ktoś zagłosuje na tę listę, to będzie miał grzech – klarował M. Ryznar, powołując się na relacje obecnych na mszy mieszkańców gminy i rozmowę telefoniczną, którą odbył z proboszczem.
– Jest mi smutno z powodu tej wypowiedzi, ponieważ tego typu działania, wypowiedzi nie służą samemu Kościołowi, reakcja zgromadzonych tam wiernych była taka, że delikatny szum się pojawił, ktoś tam wyszedł – relacjonował wójt, wyrażając podejrzenie, że to właśnie takie sytuacje odpychają ludzi od kościołów. – Żeby pokazać, jak są te słowa nieeleganckie w stosunku do mnie, przygotowałem wykaz zadań, które żeśmy wykonali, traktując parafię, wioskę i gminę jako pewną spójną całość – perorował, wyliczając budowę parkingów czy remonty dróg dojazdowych do świątyń, udział w budowie lub samodzielną budowę przez gminę kaplic pogrzebowych, czy uwzględnianie obiektów sakralnych w przedsięwzięciach dotyczących oświetlenia ulicznego.
– Ja nie widzę powodu, by się wstydzić tego, że jestem osobą wierzącą, ale też nie widzę przesłanek do tego żeby mnie ktoś oskarżał o walkę z Kościołem – mocno akcentował wójt, rozszerzając podobne stwierdzenie na całą podkarpacką listę KO i twierdząc, że przeciwników Kościoła na niej nie znajduje. Wójt pokusił się też o refleksję dotyczącą relacji pomiędzy Kościołem a państwem. – Państwo winno jednoczyć, dawać poczucie bezpieczeństwa obywatelom, a Kościół – jako instytucja – ma prawo w tym życiu publicznym uczestniczyć, ale ten proces jednoczenia jeszcze pogłębiać i niwelować jakiekolwiek powstające antagonizmy – wyjaśniał swój punkt widzenia wójt.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ma darcie do władzy:)Jak dobry kandydat nawet ksiadz mu nie zaszkodzi:)ot ambaras
śmieszny wójt, śmieszny ksiądz, fajna komedia
Po co nam partie i rząd. Niech klechy rządzą. Oni wszystko wiedzą najlepiej.
Kolejny dowód na to, że wśród klechów też są idioci.
Właśnie przez takich księży od roku nie chodzę do kościoła. Mam denerwować się i grzeszyć, to lepiej nie chodzić.
Dupa i dobrobyt im się pali, krzyżacy też kiedyś upadli..
Napisać skargę do szala i Polaka i już nie będzie w radawie politycznych wycieczek. Skarga powinna też być wysłana na proboszcza kolegiaty bo też uwielbia wtrącać polityke z ambony. Super przykład był jak PiS wygrało wybory to wyskoczył z haselkiem MAMY WRESCIE NASZ POLSKI RZAD
A to komu łaskę robisz księdzu czy sobie
A co źle POwiedział PO-KO to partia która POzwiliła rozkraść przez 8 lat ich rządu ok.1 miliarda złotych to szybko można przeliczyć ile jest winna każdemu z nas a nazwisko to pisze się z wielkiej litery nędzna kreaturo w szkole tego nie uczyli !!!
W większości Polak zrozumiał, że czas fałszywych, dętych autorytetów się skończył. Mało kogo obchodzi, co ma do powiedzenia jakiś Gajos czy Pedros, Hołdys, Juras, Łukaszewicz, Sztur, albo jakiś inny kapuś Bolek o rodowodzie z głębokiej komuny. Oczywiście podłączeni są i jeszcze trochę będą, do odpowiednich POKO-munistycznych respiratorów jak WSI-24 itp. sorosowa propaganda podtrzymująca ich przy życiu. Ale generalnie ludzie (Polacy) mają swoje życie, swoje sprawy, mają w d... pajaców i oczywiście pójdą na wybory, po to żeby toksycznego dziadostwa się pozbyć.
Nie w pisowskiej szkole nie uczą zasad ortografii mało tego brak zainteresowania się uczniem gdzie przez 1/2 roku nie chodzi a dyrektor ma to w dudzie. A może policz ile ukradli pisowscy za czasów swoich poprzednich rządów podpowiem s a m kuchcinski odkupił ziemię z ARiMR po cenie 5 x niższej niż rynkowa bo prezes agencji mu tak wyven8l zaraz po tym jak się okazało że przewalili wybory. A takich przykładów jest mnóstwo
Nie warto rezygnować z najpiękniejszego daru - Eucharystii ze względu na księdza który cię denerwuje. Masz wybór innego kościoła? Nie rezygnuj z Chrystusa.
Ale Kościół nie upadł. I nie upadnie przez jednego czy drugiego grzesznika. Wierzymy w CHrystusa a nie w księdza.
https://www.youtube.com/watch?v=bCVR1s4o77c
przecież Pis już dawno rozjechał całą opozycję więc nawet płakanie tu nic nie pomoże no może skomlenie...
Do "ściślejawnych"...z najpiękniejszego daru - Eucharystii...Co ty za bzdety tu wypisujesz siostro czy jakiś klecho? Jaki dar, jaki najpiękniejszy? Przecież ta eucharystia to nic innego niż opis jak ma się odprawiać msza, czyli ta cała celebracja dla gawiedzi. Co jest też pięknego w zapowiedzi zaślubin jakiegoś barana (baranka) z jego małżonką, którą jest jakaś wspólnota kościoła? To się kupy nie trzyma. To tylko tak na marginesie bo nie mam zamiaru przytaczać kolejnych absurdów z tą celebracją związanych....Nie rezygnuj z Chrystusa...To jego, suwerenna decyzja - ma swoją wolną wolę i przestań go indoktrynować!...Wierzymy w CHrystusa a nie w księdza...Nie wszyscy wierzymy więc nie zaciemniaj obrazu a ty sobie możesz wierzyć w co chcesz - nawet w "kult fallusa".
To chyba kuz koniec PO bo PiS ich rozwalił w kazdym temacie.Oni po prostu nie badaza z mysleniem,a tak sie szczyca ,ze to partyjka ludzi "mandrych".Zeby być w opozycji to trzeba miec jakis cel i program,a nie wszystko negowac.Zegnajcie na zawsze.
Ciekawe kiedy chwycimy sie za łby?
Panie Marianie musi Pan zostać i doprowadZić radawe do zdroju dlatego nie zagłosujemy na Pana nie zostawimy RAdawy bez opieki
Zdaje się ktoś się zorientował, że akcja odciągania ludzi PIS od wyborów, przeprowadzana za pomocą usypiających sukcesem sondaży uderzyła w POKO. Skoro i tak z władzy nici, to po co się napinać. Po co iść. Te parę procent więcej dla POKO i tak niczego nie zmieni. Być może dlatego puszczają tego "bąka". Plakat z Błońską duszącą w objęciach starszą osobę i frazą "współpraca nie kłótnie" bezcenny. Ależ z tego memy mogą być. Aż się prosi o dymek "myślowy" Błońskiej z frazą "nie chcę się kłócić, przecież skubnęłam ci portfel"! I będzie w tym więcej prawdy niż w oryginalnym „dziele”. Może warto by wkomponować głowy "tuzów" - Tuska, Hani Bufetowej, Rostowskiego itd. i wtedy by było jeszcze prawdziwiej.
Cytat pana starosty NIE GLOSUJ NA JOZKA Z ZA PLOTU BO ON TERAZ MOWI ZE JEST BEZPARTYJNY ALE JAK BEDZIE W SEJMIE TO JOZEK BEDZIE GLOSOWAL JAK MU PARTIA(PO) KAZE..
bambucha
Ma darcie do władzy:)Jak dobry kandydat nawet ksiadz mu nie zaszkodzi:)ot ambaras
śmieszny wójt, śmieszny ksiądz, fajna komedia