Grypa przybiera na sile i jest obecnie dominującą infekcją notowaną u mieszkańców regionu – wskazują dane pochodzące z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Na przełomie stycznia i lutego wkroczyliśmy w tzw. szczyt zachorowań. Część chorych nie uniknęła hospitalizacji.
W okresie od 1 do 15 stycznia br. państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni w województwie podkarpackim, na podstawie otrzymanych od lekarzy zgłoszeń w dwutygodniowym „Sprawozdaniu o zachorowaniach na choroby zakaźne, zakażeniach i zatruciach” wykazali 3105 przypadków zachorowań na grypę potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego. Dla porównania w okresie od 16 do 31 grudnia ub.r. w tym samym sprawozdaniu obejmującym dane z województwa ujętych zostało 2689 przypadków grypy potwierdzonych testem antygenowym.
– Sytuacja epidemiologiczna grypy w Polsce, jak i na Podkarpaciu wykazuje trend wzrostowy – przekazała niepokojące dane Dorota Gibała, kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Komunikacji Społecznej WSSE w Rzeszowie.
Reklama
Jak podkreśliła, w tegorocznym sezonie grypowym na Podkarpaciu dominuje wirus grypy typu A. Najwięcej zachorowań w naszym województwie dotyczy najmłodszych, czyli dzieci – od maluchów po dziewięcioletnie, ale bardzo dużą liczbę zakażeń widać też w przedziale wiekowym 10 – 14 lat.
Grypa dziesiątkuje szkoły, żłobki i przedszkola, w których widać wyraźny spadek frekwencji. Wiele z tych przemyskich instytucji skierowało do rodziców apel wystosowany przez tutejszy sanepid w związku z utrzymującym się wzrostem zachorowań na grypę, w tym u dzieci do lat 14. Przypomina w nim podstawowe zasady higieny, pomocne przy zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. ABC prewencji to: zakrywanie nosa i ust chusteczką jednorazową w czasie kaszlu i kichania lub kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe (wówczas dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesie się on na inne osoby), częste mycie rąk wodą z mydłem, unikanie niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów wyposażenia, zachowywanie dystansu społecznego – ok. 1,5 m.
– Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz bezwzględne przestrzeganie higieny rąk, higieny kaszlu, unikanie kontaktu z osobami zakażonymi oraz częste i dokładne wietrzenie pomieszczeń. Niezwykle istotna jest również izolacja chorych – reżim domowy i ograniczenie kontaktów – podkreśla Barbara Honicka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu.
O dynamicznym wzrośnie zachorowań w całej Polsce mówi też Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski, zwracając też uwagę na rosnącą liczbę ciężkich przebiegów...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 35% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze