Reklama

Grypa w natarciu. Fala zachorowań rośnie


Grypa przybiera na sile i jest obecnie dominującą infekcją notowaną u mieszkańców regionu – wskazują dane pochodzące z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Na przełomie stycznia i lutego wkroczyliśmy w tzw. szczyt zachorowań. Część chorych nie uniknęła hospitalizacji.


W okresie od 1 do 15 stycznia br. państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni w województwie podkarpackim, na podstawie otrzymanych od lekarzy zgłoszeń w dwutygodniowym „Sprawozdaniu o zachorowaniach na choroby zakaźne, zakażeniach i zatruciach” wykazali 3105 przypadków zachorowań na grypę potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego. Dla porównania w okresie od 16 do 31 grudnia ub.r. w tym samym sprawozdaniu obejmującym dane z województwa ujętych zostało 2689 przypadków grypy potwierdzonych testem antygenowym.

– Sytuacja epidemiologiczna grypy w Polsce, jak i na Podkarpaciu wykazuje trend wzrostowy – przekazała niepokojące dane Dorota Gibała, kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Komunikacji Społecznej WSSE w Rzeszowie.

Reklama

Jak podkreśliła, w tegorocznym sezonie grypowym na Podkarpaciu dominuje wirus grypy typu A. Najwięcej zachorowań w naszym województwie dotyczy najmłodszych, czyli dzieci – od maluchów po dziewięcioletnie, ale bardzo dużą liczbę zakażeń widać też w przedziale wiekowym 10 – 14 lat.

Placówki edukacyjne zdziesiątkowane

Grypa dziesiątkuje szkoły, żłobki i przedszkola, w których widać wyraźny spadek frekwencji. Wiele z tych przemyskich instytucji skierowało do rodziców apel wystosowany przez tutejszy sanepid w związku z utrzymującym się wzrostem zachorowań na grypę, w tym u dzieci do lat 14. Przypomina w nim podstawowe zasady higieny, pomocne przy zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. ABC prewencji to: zakrywanie nosa i ust chusteczką jednorazową w czasie kaszlu i kichania lub kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe (wówczas dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesie się on na inne osoby), częste mycie rąk wodą z mydłem, unikanie niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów wyposażenia, zachowywanie dystansu społecznego – ok. 1,5 m.

Reklama

– Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz bezwzględne przestrzeganie higieny rąk, higieny kaszlu, unikanie kontaktu z osobami zakażonymi oraz częste i dokładne wietrzenie pomieszczeń. Niezwykle istotna jest również izolacja chorych – reżim domowy i ograniczenie kontaktów – podkreśla Barbara Honicka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu.

Hospitalizacje z powodu grypy także w Przemyślu

O dynamicznym wzrośnie zachorowań w całej Polsce mówi też Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski, zwracając też uwagę na rosnącą liczbę ciężkich przebiegów...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 35% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/02/2026 16:03
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama