Reklama

IV Seminarium Stowarzyszenia Muzealników RP już jutro w Przemyślu

16/04/2026 13:00

W piątek, 17 kwietnia, w budynku Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu odbędzie się IV Seminarium Stowarzyszenia Muzealników Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie rozpocznie się o g. 9:30, a do Przemyśla tego dnia zjadą muzealnicy i historycy z całej Polski.

Seminarium (na które wstęp jest wolny – przyp. red.) podzielone będzie na trzy części, podczas których swoje prelekcje prowadzić będą przedstawiciele znaczących polskich muzeów i uniwersytetów:

  • ks. dr Marek Wojnarowski (dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu),
  • dr Beata Skrzydlewska (Uniwersytet Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie),
  • Małgorzata Wichowska (kustosz Muzeum Literatury w Warszawie),
  • dr hab. Piotr Majewski (prof. ucz. Uniwersytetu Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie, Instytut Pamięci Narodowej),
  • dr Piotr Kopszak (dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej),
  • Agnieszka Murawska (prezes Stowarzyszenia Muzealników RP, kustosz Muzeum Narodowego w Poznaniu).

Wykłady będą poruszały wiele kwestii i pytań, począwszy od tego czy zawód muzealnika jest i będzie potrzebny w przyszłości, po zastanowienie się nad rolą muzealnictwa w kontekście propozycji zmian legislacyjnych.

Między wykładami odbędzie się również debata otwarta, w czasie której słuchacze będą mogli prowadzić dyskusję z prelegentami.

Reklama

Kolejną atrakcją tego dnia będzie zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego oraz podziemi Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Miłosz Borzęcki 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/04/2026 13:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama