Reklama

Jarosławskie ofiary Auschwitz zostaną upamiętnione

Dzięki porozumieniu zawartemu przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” oraz pomysłodawcę przedsięwzięcia –Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, w tym mieście odbędzie się widowisko plenerowe, związane z upamiętnieniem jarosławskich ofiar obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zostanie zorganizowane w 77. rocznicę tragicznych wydarzeń.

Być może nie wszyscy wiedzą, ale to uczniowie jarosławskiej „budowlanki” byli pierwszymi więźniami tego niemieckiego obozu zagłady. – Tę historię pamiętają jeszcze mieszkańcy Jarosławia i całego powiatu. Niestety, ostatni świadkowie umierają i najwyższy czas przekazać pałeczkę tożsamości narodowej młodemu pokoleniu. Trzeba znać historię i jasno powiedzieć, że nie było „polskich obozów koncentracyjnych”, nie było obozu Oświęcim, tylko niemiecki KL Auschwitz. Zdaniem wielu, w tym moim, młodzieży nie wystarcza już wiedza z podręczników. O wiele skuteczniejszy jest obraz i nawiązanie do konkretnych przykładów. W coraz większym stopniu interesuje ich także regionalna historia i jej przełożenie na dzieje państwa i narodu polskiego – powiedział jeden z inicjatorów widowiska, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan[paywall].

Nikt nie zrobił tego wcześniej

Pierwsze kroki zmierzające do realizacji cennej inicjatywy  podjęto jeszcze we wrześniu 2016 r. Wówczas odbyła się rekonstrukcja aresztowania i wywózki młodych Polaków, stanowiąca kanwę do nakręcenia filmu o tym wydarzeniu przez lokalną telewizję internetową „TwojaTV”. Wtedy powstał także pomysł realizacji dużego plenerowego spektaklu. – Podczas realizacji widowiska największą grupę będą stanowić wolontariusze, uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu – powiedziała Iwona Zelwach, koordynator zadania ze strony ZSBiO, nauczycielka historii. – Teoria często nie wystarcza, coraz większą popularność zyskują „żywe lekcje historii” – dodała.

Reklama

Widowisko wystawione zostanie 2 maja br. (g. 20.30, ul. Poniatowskiego, gdzie mieści się budynek szkoły), a więc w Dniu Flagi Państwowej, ale także w rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń. – Nikt wcześniej nie podjął się organizacji widowiska teatralnego o tej tematyce. Zostanie ono zrealizowane w konwencji „światło-dźwięk” z wykorzystaniem między innymi: chóru, orkiestry, scenografii nawiązującej do tamtego okresu.  W role swoich rówieśników sprzed lat, pod okiem profesjonalnych reżyserów, wcielą się rekonstruktorzy i uczniowie szkoły – wyjaśnił założenia spektaklu Mirosław Majkowski z Przemyskiego Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, które ma za sobą już kilkanaście udanych tego typu przedsięwzięć. – Dla zgromadzonej publiczności chcemy zorganizować transmisję na telebimach. W widowisku planujemy także wykorzystać fragmenty filmu Z Jarosławia do Auschwitz o pierwszym transporcie do KL Auschwitz, zrealizowanego przez rzeszowski oddział Telewizji Polskiej – podsumował.

Organizatorzy widowiska są otwarci na innych partnerów. Kontakt w tej sprawie możliwy jest poprzez e-mail: k.sawinski@starostwo.jaroslaw.pl.

Reklama

Pierwsi więźniowie Auschwitz

W pierwszych dniach maja 1940 r. gestapo rozpoczęło aresztowania młodych ludzi, uczniów jarosławskich szkół i członków jarosławskich organizacji konspiracyjnych. Konsekwencją był wywóz uwięzionych pierwszym transportem do KL Auschwitz. To właśnie uczniowie Szkoły Budowlanej w Jarosławiu byli pierwszymi więźniami obozu koncentracyjnego w Auschwitz. – Numerem 31 został „oznaczony” Stanisław Ryniak (do numeru 30 byli niemieccy kapo). On i kilku jego kolegów trafiło tam za to, że prowadzili działalność konspiracyjną. Kilku innych tylko za to, że byli Polakami – tłumaczy Jakub Izdebski z rzeszowskiego oddziału IPN. Zostali tam wywiezieni prosto ze szkoły w 1940 r., a akcję przeprowadził Franz Schmidt, „kat Jarosławia”, który nigdy nie poniósł za to kary.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama