Reklama

Jeden z zabytkowych budynków koszar przy Okrzei będzie jak nowy

1 mln 966 tys. 661 zł zapłaci wojsko za remont jednego z budynków koszarowych w kompleksie wojskowym przy ul. Okrzei w Przemyślu. Przetarg wygrała firma Ecoresbud z Jasła.

Starych, zabytkowych budynków koszarowych z czasów I wojny światowej jest w Przemyślu pod dostatkiem. Kilka z nich wymaga gruntownego remontu. Największy zespół koszarowy znajduje się przy ul. 29 Listopada w Przemyślu i związany jest oczywiście z[paywall] powstaniem Twierdzy Przemyśl.

Wraz z rozbudową przemyskich fortyfikacji, przeniesieniem w 1889 r. dowództwa X Korpusu ck Armii, a także komend poszczególnych brygad i pułków, których pododdziały stacjonowały w Przemyślu, zaistniała potrzeba budowy licznych obiektów koszarowych. Pod koniec lat 90. XIX wieku w Przemyślu istniało 8 zespołów koszarowych, zwanych wówczas grupami baraków, położonych w prawobrzeżnej części miasta przy ul. Mickiewicza i Siennej oraz grupa przy ówczesnej ul. Dobromilskiej (obecna ul. Słowackiego).

W lewobrzeżnej części miasta zlokalizowane były dwie grupy baraków – przy ul. 3 Maja oraz przy ul. Lipowej Dolnej (obecna ul. Okrzei). Koszary wzniesiono również przy ul. Cichej (obecnie ul. Smolki), Czarnieckiego, Dworskiego i Strycharskiej, a na Zasaniu przy ul. Winna Góra (obecnie ul. 29 Listopada).

Na przełomie XIX i XX stulecia stacjonował w Przemyślu II i III batalion 77 Galicyjskiego Pułku Piechoty Księcia Filipa Wirtemberskiego, a następnie, do momentu zakończenia I wojny światowej, pododdziały oraz sztab 45 Galicyjskiego Pułku Piechoty arcyksięcia Józefa Ferdynanda.

Pod okiem konserwatora

Obecnie przy ul. Okrzei wciąż istnieje kompleks wojskowy. Zlokalizowany jest w strefie ochrony konserwatorskiej. Wojsko ogłosiło przetarg na remont jednego z budynków. Chodzi o budynek nr 2 w północno-wschodniej części kompleksu, który użytkowany był jako wartownia i mieścił pomieszczenia biurowe, magazynowe i techniczne.

Sąsiedztwo stanowi zabudowa kompleksu wojskowego – budynki sztabowe i techniczne oraz ciągi komunikacyjne i place postojowe komunikacji wewnętrznej kompleksu. Od kilku lat budynek był wyłączony z eksploatacji z uwagi na zły stan techniczny.

Teraz przejdzie  gruntowny remont i przebudowę: od ław fundamentowych po wymianę dachu. Zlikwidowane zostanie podpiwniczenie obiektu. Przebudowane też zostaną wszystkie instalacje i układ wewnętrznych pomieszczeń. Prace wykona firma Ecoresbud z Jasła za prawie 2 mln zł. Była to najtańsza z siedmiu ofert, jakie wpłynęły na przetarg. Najdroższa z nich wyceniona była aż na ponad 2,7 mln zł. Wszystkie roboty mają się zakończyć w przyszłym roku.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2020-09-08 21:53:10

    I po co ładować 2 mln zł w remont tego zgniłego rupiecia? Lepiej kupić kilka  karabinów maszynowych bo zapewne  na jakiegoś "rosomaka" to będzie za mało. Te wszystkie budynki przy ul Okrzei najlepiej wyburzyć i sprzedać  teren na budownictwo mieszkaniowe a za pozyskane pieniądze kupić należy  uzbrojenie dla wojska.Jak się patrzę ile razy już remontowano budynki czy garaże przy  ul 29 Listopada   to myślę że za te pieniądze można było wybudować nową jednostkę wojskową w pełni spełniająca wszystkie wymagania, najlepiej poza  terenem miasta. Ze starymi ,ponad  100 letnimi  budynkami jest tak jak z babcią w tym wieku, Można malować,ubierać w super ciuchy itd ale rzeczywistości to nie zmieni. O ile mam wielki szacunek dla  babć za rolę jaką spełniły w swoim życiu  to w przypadku starych,zagrzybionych budynków   zasadne  jest tylko jedno rozwiązanie;wyburzenie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tygrys - niezalogowany 2020-09-08 22:25:39

    Kiedyś przynajmniej było prawdziwe wojsko  i zagospodarowanie terenu a dzisiaj firma zewnętrzna ochrona stoi na warcie to porostu śmiechu warte i jakie koszty utrzymania a może by tak żołnierze WOT  pełnili warte 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Wrocławianin - niezalogowany 2020-09-09 10:26:12

    Puknij się w głowę ze swoimi wiejskimi poglądami.  Tak myślą ludzie, z najpłytszymi potrzebami... w miejsce dziedzictwa kulturowego postawić bloki z pustaka max i cieszyć się, że "nowe"... no i na karabinki starczy... Sztuką jest zaadoptować stare do nowych czasów.  Na szczęście ludzi myślących w naszym kraju przybywa. Przykłądem może być Łódź Manufaktura.  Stare budynki typu fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi przemieniono w tętniące życiem centrum, zachowując przy tym oryginalny charakter, który będzie jeszcze przez wieki wizytówką Łodzi... Podobne adaptacje mają miejsce w innych dużych miastach a na Zachodzie Europy są normą. Ludzie z takimi poglądami jak Ty rujnują przemyśl. Nie mają zdolności i wiedzy jak ożywić coś wartościowego więc zachęcają do niszczenia.  Miasto mogłoby być już perełką gdyby te 10tys młodych i prężnych Przemyslan wróciło do miasta, w którym się urodziło.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama