Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Kańczudze radni przyjęli uchwałę dotyczącą dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum, prowadzonych przez miasto i gminę Kańczuga, do nowego systemu szkolnictwa.
Dla tutejszego samorządu wprowadzanie zmian od nowego roku szkolnego nie jest aż tak problematyczne, ponieważ we wszystkich sołectwach istnieją obecnie zespoły łączące podstawówki i gimnazja. W samej Kańczudze szkoły działają odrębnie, jednak w[paywall] tym samym miejscu. Zgodnie z przyjętą uchwałą gimnazjum im. Jana Pawła II w Kańczudze ma zakończyć działalność 31 sierpnia 2018 r. i 1 września zostanie włączone do Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze. Ośmioletnia Szkoła Podstawowa w Kańczudze będzie działała od początku roku szkolnego 2017/2018. Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Krzeczowicach im. Poległych w Strajku w Krzeczowicach w 1936 roku 1 września 2017 r. stanie się ośmioklasową szkołą podstawową. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce w przypadku Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego im. Jana Kantego w Łopuszce Wielkiej, Pantalowicach, Rączynie, Sieteszy i Siedleczce.
– We wszystkich województwach zbierane są podpisy w sprawie referendum, żeby pozostawić gimnazja bez zmian. W naszej gminie też tak się dzieje. Jeśli będziemy dzisiaj podejmować uchwałę, to będziemy stawać przeciwko niektórym mieszkańcom, którzy składają takie podpisy – powiedział wiceprzewodniczący rady miejskiej Józef Bochnak. Burmistrz miasta i gminy Kańczuga Jacek Sołek zaznaczył, że na razie uchwała zostanie przekazana do uzgodnienia do Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Do 31 marca będzie głosowana raz jeszcze, bo do tego czasu organy samorządowe będą musiały ją zatwierdzić. Burmistrz dodał również, że referendum w tej sprawie powinno być przeprowadzone dużo wcześniej, na podstawie konsultacji.
Radni zagłosowali za przyjęciem uchwały, od głosu wstrzymał się jedynie Józef Bochnak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze