Reklama

Kańczuga przygotowuje się do nowej szkolnej rzeczywistości

24/02/2017 14:00

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Kańczudze radni przyjęli uchwałę dotyczącą dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum, prowadzonych przez miasto i gminę Kańczuga, do nowego systemu szkolnictwa.

Dla tutejszego samorządu wprowadzanie zmian od nowego roku szkolnego nie jest aż tak problematyczne, ponieważ we wszystkich sołectwach istnieją obecnie zespoły łączące podstawówki i gimnazja. W samej Kańczudze szkoły działają odrębnie, jednak w[paywall] tym samym miejscu. Zgodnie z przyjętą uchwałą gimnazjum im. Jana Pawła II w Kańczudze ma zakończyć działalność 31 sierpnia 2018 r. i 1 września zostanie włączone do Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze. Ośmioletnia Szkoła Podstawowa w Kańczudze będzie działała od początku roku szkolnego 2017/2018. Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Krzeczowicach im. Poległych w Strajku w Krzeczowicach w 1936 roku 1 września 2017 r. stanie się ośmioklasową szkołą podstawową. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce w przypadku Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego im. Jana Kantego w Łopuszce Wielkiej, Pantalowicach, Rączynie, Sieteszy i Siedleczce.

– We wszystkich województwach zbierane są podpisy w sprawie referendum, żeby pozostawić gimnazja bez zmian. W naszej gminie też tak się dzieje. Jeśli będziemy dzisiaj podejmować uchwałę, to będziemy stawać przeciwko niektórym mieszkańcom, którzy składają takie podpisy – powiedział wiceprzewodniczący rady miejskiej Józef Bochnak. Burmistrz miasta i gminy Kańczuga Jacek Sołek zaznaczył, że na razie uchwała zostanie przekazana do uzgodnienia do Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Do 31 marca będzie głosowana raz jeszcze, bo do tego czasu organy samorządowe będą musiały ją zatwierdzić. Burmistrz dodał również, że referendum w tej sprawie powinno być przeprowadzone dużo wcześniej, na podstawie konsultacji.

Reklama

Radni zagłosowali za przyjęciem uchwały, od głosu wstrzymał się jedynie Józef Bochnak.

Fundusz sołecki

Na sesji 15 lutego radni przyjęli również uchwałę o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w roku 2018. – Środki z funduszu sołeckiego przeznacza się na zadania własne gminy, które służyć mają poprawie życia mieszkańców danego sołectwa i są zgodne ze Strategią Rozwoju Gminy. Miasto i gmina Kańczuga zapewnia mieszkańcom sołectw poprawę warunków życia w większym zakresie niż  byłoby to możliwe w przypadku wyodrębnienia sztywnych środków na fundusz sołecki, poprzez przeprowadzenie wielu inwestycji na terenach wiejskich, między innymi modernizację dróg, budynków komunalnych, konieczne remonty na obiektach gminnych oraz pozostałe bieżące potrzeby danej miejscowości – przybliżono w uzasadnieniu. Rada miejska przyjęła uchwałę jednogłośnie.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama