W sobotę i niedzielę (26 i 27 czerwca) w mieście odbył się 42. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego, organizowany przez przemyskie Centrum Kulturalne.
Prawdopodobnie jest to najstarszy w kraju festiwal kapel podwórkowych. W tym roku zgłosiło się siedem kapel.
Jury w[paywall] składzie: Dariusz Baszak (przewodniczący), Stanisław Górka oraz Bożena Lewandowska po wysłuchaniu i obejrzeniu występów uczestników I nagrodę, ufundowaną przez marszałka województwa podkarpackiego, przyznało „Maciejowej Kapeli” z Lublina.
Drugą nagrodę, ufundowaną przez dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu, otrzymała „Kapela z Naszego Miasteczka” z Czerwionki-Leszczyny, a dwie równorzędne trzecie przypadły: „Pace Sędzisza” z Sędziszowa Małopolskiego oraz „Przeworskiej Kapeli Podwórkowej Beka” z Przeworska.
Ponadto jurorzy przyznali trzy wyróżnienia: „Kapeli Piaskowianie” z Piasków, „Mieleckiej Kapeli Podwórkowej” z Mielca i „Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej” ze Szczebrzeszyna.
W Przemyślu tradycje nie giną. Od wielu lat działa w mieście kilka kapel podwórkowych. Niedzielny, finałowy koncert w Rynku zgromadził miłośników muzyki wywodzącej się z przedwojennego Lwowa, Warszawy i innych miast.
Po ubiegłorocznych ograniczeniach związanych z pandemią festiwal był symbolicznym powrotem życia kulturalnego i imprez plenerowych.
Warto zaznaczyć, że jury festiwalu bardzo wysoko oceniło poziom programów przygotowanych przez uczestników na jego 42. edycję oraz prezentowaną twórczość własną kapel, a także poszukiwania nowych środków wyrazowych i brzmieniowych – jako wartość mającą duży wpływ na dalszy rozwój i pielęgnowanie tradycji folkloru miejskiego.

fot.Jacek Szwic
„Paka Sędzisza” z Sędziszowa Małopolskiego podczas koncertu finałowego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szkoda że tradycja kapel podwórkowych zamiera, ale fajnie że festiwal odbywa się regularnie.
W kraju tego typu festiwale kwitną . Żeby przyjeżdżało więcej kapel trzeba zwiększyć podnieść wartość nagród, Na pewno przyjedzie ich tyle , co dawniej.
Szkoda że tradycja kapel podwórkowych zamiera, ale fajnie że festiwal odbywa się regularnie.
W kraju tego typu festiwale kwitną . Żeby przyjeżdżało więcej kapel trzeba zwiększyć podnieść wartość nagród, Na pewno przyjedzie ich tyle , co dawniej.